ICQ: Co to vůbec je a proč to nepoužívat…

ICQ: Co to vůbec je a proč to nepoužívat…

ICQ, ten český fenomén. Ten program, na kterém jsme závislí. Ta ikonka, na kterou klikáme hned po zapnutí počítače. Nebo ne? Někteří už možná ne, přešli k jiným pisálků, zdržovačům a vlastně mluvíme o instant messangerech, kterým tudíž ICQ je a to skrze svoje oficiální klienty nebo jiné, jako je například QIP, QIP Infium, Miranda a další a další. ICQ se stalo v Česku hitem, ve světě hluboko zakopanou mrtvolou. Jeho nejnovější verze ICQ 7 se postupně dostává do dalších a dalších počítačů, ale většina jejích uživatelů nemá ani ponětí, co to vůbec ICQ je, co jim hrozí a proč jej nepoužívat a přejít k jiným.

Co to je to Aj Sík Jů?

ICQ je především software, který nám pomáhá instantně messangingovat. Správně je určený pro instant messanging, což je určitá internetová služba, díky které si můžeme přidávat přátele do svého kontaktního listu, sledovat kdo je online a zasílat jim zprávy. Dá se říci, že je to jakási náhrada za email, smsky a podobné rychlé textové zprávy. Zprávy jsou, narozdíl od těchto služeb, zaslány rychle, tedy ve velmi krátkém čase a tím pádem tu máme další výhodu.

ICQ, jako samotný program, bylo vyvinuto v roce 1996 v Izraeli. Dnes ji vlastní poskytovatel internetových služeb se sídlem v New Yorku, společnost AOL. V České republice nám ji nejčastěji nabízí společnost Centrum Holdings. Název ICQ vznikl skutečně spojením tří slov a to anglických „I Seek You„, která znamenají v překladu „Já tě hledám„. Znát jej můžete i pod českým lidovým názvem, prostě „ajsko„.

Každý uživatel má svoje číslo, takzvané UIN, což je zkratka „Universal Internet Number“ a získat jej může každý následně po registraci. Podle tohoto čísla, které má každý uživatel jiné, můžete své kamarády a blízké vyhledávat a vlastně kontaktovat. Většinou mají ICQ čísla 9 číslic, ale jsou i kratší. O ta kratší, pěti a šestimístná, je dnes poměrně nemilý boj na různých fórech, aukčních systémech a podobně. Přitom nenabízí nic jedinečného, jen jsou kratší.

Proč se ICQ zbavit?

Krásně vychvalované ICQ má i svoje velké nevýhody. Jedním z nich je hlavně klient. Společnost AOL skutečně vydává svůj oficiální program, díky kterému se dá připojit. Jeho slávou je však doprovázena jeho hardwarová náročnost, zbytečné reklamy a věci, které ne každý ke komunikaci potřebuje. Logicky společnost nemá ráda to, že existují i další klienti nabízející stejnou možnost a tou je připojení ICQ účtu. Mezi nejznámější patří asi QIP, QIP Infium, Miranda a z internetových Meebo.com. Všechny tyto programy Vám odstraní nadbytečné funkce a určitě i zpříjemní komunikaci. Mezi PC odborníky se přechod na jiný klient docela i doporučuje.

Co je však zajímavější? Právní stránka ICQ, podmínky jeho užívání a u těch se většina neznalých řádně zastaví. Málokdo si je totiž vědom toho, že všechny skrze ICQ odeslané zprávy se stávají majetkem společnosti AOL. I přesto, že šance je nulová a stát by se to nemělo je možné, že Vaši zprávu může číst řada dalších lidí. Přeci jen, je to jejich majetek. Pro zajímavost, místně určený soud je ve Virginii. Ve Vašem kontaktním listu určitě máte i někoho, komu není více jak 13 let. Jestli ano, má problém, jelikož ICQ smí dle podmínek užívat lidé starší 13ti let. Jinak jej může provozovatel zrušit.

Nikoho snad nepřekvapí ani to, že se nesmí používat jiný než oficiální klient ICQ a odstraňovat reklamy, což je logické. Podnikatelé a jiné podobné osoby nesmí ICQ používat při svojí práci, tedy pro komerční účely a podobně. Pro laika se dá říci, že si přes ICQ nesmíte nic koupit, ani prodat. Podmínek je mnoho a kdo si je chce přečíst, nalezne je na stránkách ICQ.

Co ale místo ICQ?

Co tedy ale používat? To se máme vracet k emailu? K smskám a já nevím čemu ještě? Ne, nemusíme. Stačí použít jiný klient, bohužel žádný není v Česku tak oblíbený a nezahrnuje tolik české populace, ale má mnoho výhod. Například světově známé MSN, které je s námi o rok déle, než ICQ a můžete jej využívat podobně, jako ICQ. Zaregistrovat se můžete zde. Dále zde máme u nás již více oblíbený Skype. Ten je známý jako jakýsi internetový telefon. Registrujte se zde. Nedávno jsme Vás informovali i o Jabberu, jehož první server v ČR byl založen v roce 2001 a v dubnu 2007 se pochlubil čísly 70000 registrací, 14000 aktivních uživatelů a přes 5000 přihlášených ve špičce. Koneckonců můžete využít i chat na Facebooku, který již dnes je možné využívat i mimo prohlížeč a existuje spousta dalších služeb. Kterou využíváte Vy?

[poll id=“19″]

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru