Indická společnost Bakey’s se zabývá výrobou jedlých lžiček

Na světě existuje kde co, ale o jedlých lžičkách určitě uslyšíte poprvé. S tímto nápadem přišel indický vědec a podnikatel Narayana Peesapaty, který v jihovýchodní Indii založil před 6 lety společnost Bakeys zabývající se právě těmito lžičkami.

Na světě se ročně vyprodukuje několik tun odpadu. Jediný způsob, jak toto celkové množství omezit, je navrhnout takové věci a řešení, které budou pro užitečné pro lidi a zároveň prospěšné pro zemi. Takže místo toho, abyste použitý plastový příbor vyhodili do koše, použijete jedlý příbor, do kterého se můžete po jídle s chutí zakousnout a vychutnat si ho jako dezert. Jedlý příbor totiž může být jak sladký, tak i slaný.

bakeys-edible-spoon.jpg.662x0_q70_crop-scale

Ročně společnost vyrobí přes 1,5 milionů lžiček

Společnost Bakey’s v Indii vyrobí a prodá přes 1,5 milionů jedlých lžiček vyrobených z čirokové mouky. Čirok je obilnina, která roste hlavně v Indii, Nigérii a Sudánu. Čirok je známý především díky své nenáročností – může růst až na 95 % půdy a při pěstování odvádí z půdy mnohem méně vody, než rýže a kukuřice.

,,Při množství energie, která se vynaloží na výrobu 1 plastového příboru, vyrobíme 100 lžic z čirokové mouky. Na výrobu 1 lžíce spotřebujeme méně než 2 % vody z váhy lžičky. To zároveň udržuje naše lžičky dlouho čerstvé, lžičky totiž vydrží až 2 roky, aniž by ztratili chuť a křupavost,“ tvrdí zástupci Bakeys.

V současnosti se jen ve Spojených státech amerických spotřebuje ročně 40 miliard kusů plastových produktů. Celosvětově pak bude toto číslo 6x větší a tak je na čase s tím konečně něco udělat. A tak nám nezbývá nic jiného, než jen doufat, že podobné projekty dostanou u lidí šanci.

Zdroj: Startitup

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru