Inteligentní podprsenka proti přejídání se

Nositelné technologie jsou často považovány za velký a důležitý bod ve vývoji techniky. Představují pro nás takové malé kroky směrem k příštím generacím. S pohledem na chytré hodiny Galaxy Gear nebo tolik diskutované Google Glass můžeme vidět, že roste počet nositelných zařízení, která budou brzy stejně všudypřítomná jako mobilní telefony.

Ale nositelné technologie nejsou jen o tom, že mohou zpracovávat věci z vašeho s nimi spojeného mobilního telefonu. Vědci po celém světě již zkoumají, jak by nositelné technologie mohly ještě jinak vylepšovat a zjednodušovat náš život. Z jednoho takového výzkumu vyšla inteligentní podprsenka. Její tvůrci ji vyvinuli v souladu s výzkumem stresem způsobeného přejídání.

Za prototypem stojí Microsoft Research ve spolupráci s výzkumníky z Rochesterské univerzity z New Yorku a univerzity ze Southamptonu z Velké Británie. „Přístroj“ obsahuje elektrokardiogram (EKG), senzory elektro-dermální aktivity (EDA), dvouosový gyroskop a tříosový akcelerometr.

microsoft-smart-bra-1

Proč podprsenka?

Ale proč podprsenku? Výzkumníci ve své publikované práci sdělili:

„Potřebovali jsme něco, co je pohodlné i při dlouhodobém nošení. Rovněž jsme potřebovali způsob, jak získat EKG a EDA signály, ideálně jsme je chtěli pozorovat prostřednictvím toho něčeho, co bude člověk nosit. Podprsenka byla skvělá, protože nám umožňovala pozorovat EKG blízko srdce.“

Snímače monitorují srdeční frekvenci a stav kůže, aby pomohly vyjádřit náladu uživatele. Pak jsou pomocí bluetooth poslány do aplikace zařízení s Windows Phone a poté přes Windows Azure zálohovány do cloudu.

Jak funguje aplikace?

Aplikace EmoTree ve výchozím zobrazení naznačuje momentální náladu uživatele. Přejetím přes displej se uživatel dostane na další obrazovku, na níž musí zodpovědět na jednoduchou otázku: „Jak se cítíš?“ Aplikace se navíc připomíná každou hodinu. Každou hodinu tedy musíte zaznamenávat svoji náladu.

První a druhá obrazovka aplikace

První a druhá obrazovka aplikace

Další obrazovka se uživatelů ptá na to, co jedli. Při každém jídle byste tedy neměli zapomenout zapnout aplikaci EmoTree a svou svačinku zaznamenat. Po zadání jídla se aplikace zeptá, jak jste se cítili před jídlem. Závěrečná obrazovka, která je nazývána jako „intervenční“, vás vyzve k dechovému cvičení. Při každém nadechnutí byste měli počítat do deseti. Nadechnutí je třeba opakovat aspoň desetkrát a při každém z nich je třeba dotknout se obrazovky.

microsoft-smart-bra-3

Třetí a čtvrtá obrazovka aplikace

Jaké byly výsledky výzkumu?

Výsledky však nebyly příliš jasné. 87,5 % účastníků výzkumu uvedlo, že „si více uvědomovali své emoce“ a rovněž to, jak emoce souvisí s jejich stravovacími návyky. Ale jen 37,5 % uvedlo, že v důsledku tohoto uvědomění své stravovací návyky změnili. Samotné senzory v podprsence si ale vedly dobře. Ukázalo se, že během období výzkumu pracovaly s přesností více než 72 %.

„Pro účastníky výzkumu bylo velmi únavné nosit prototyp našeho snímacího systému, protože ho museli každé tři až čtyři hodiny dobíjet,“ uvedl designér Microsoftu Asta Roseway.

Je dost zřejmé, že projekt je teprve v začátcích a zbývá na něm udělat spoustu práce. Ale právě takovýto nápad nám přináší trochu jiný pohled na nositelné technologie. Je vidět, že možnosti nejsou jen o tom vyfotit úžasnou momentku pouhým mrknutím oka nebo přečíst si email na svých hodinkách.

Avšak pro další vývoj je tu jeden problém. Přejídání se vlivem špatného emociálního rozpoložení není pouze záležitostí žen. Takové nositelné zařízení pro muže by však mohlo být znepokojující, protože senzory by byly umístěny příliš daleko od srdce….

Zdroje: Neowin, BBC

Komentáře

Nahoru