Inženýři osvícení: Meditace v Silicon Valley

Inženýři osvícení: Meditace v Silicon Valley

Chade-Meng Tang sedí na židli v poloviční lotosové pozici. „Zavřete oči,“ zní v uších jeho pomalý, jemný a hypnotický baryton. „Dovolte své pozornosti spočinout na vašem dechu: nádechu, výdechu i pauze mezi tím.“ Vaše plíce se plní vzduchem a mysl, soustředěná jen na nádech a výdech vypouští všechny ostatní myšlenky a starosti.

Meditace po pár minutách skončí. Když se rozhlédnete kolem sebe, nevidíte zenovou zahradu nebo čínský klášter. Nacházíte se ve velké zasedací místnosti, ozářené  fluorescenčním světlem. Jste v korporátním kampusu Googlu v Silicon Valley.

Hledejte klid v sobě

Meng a jeho žáci jsou zaměstnanci Googlu a chvíle meditace, která právě proběhla, je lekcí v cyklu Hledejte uvnitř sebe, vnitřního kurzu pro pracovníky Googlu. Kurz je vytvořen tak, aby naučil lidi lépe zvládat své emoce a učinil z nich lepší zaměstnance. „Uklidněte svou mysl,“ říká Meng a zahajuje další meditaci – tentokrát zaměřenou na úspěch a neúspěch.

Kurzem Hledejte uvnitř sebe již prošlo více než tisíc zaměstnanců Googlu. Dalších 400 je zapsáno na čekací listině a čekání si krátí kurzy jako Zvládání vlastní energie nebo Neurální sebe-hacking. Také se mohou účastnit pravidelně se konajících „mindful lunches“, které se odehrávají v naprostém tichu s výjimkou cinkání zvonku. Technologický gigant ve svém sídle dokonce vybudoval labyrint, při jehož procházení můžete meditovat.

Silicon Valley žízní po východní moudrosti

Není to jen Google, kdo do péče o své zaměstnance vstřebává prvky východních tradic a filosofie. Napříč Silicon Valley je tichá kontemplace vnímána jako nový povzbuzovač, který osvěží mysl a nechá vytrysknout nová zřídla kreativity a produktivity. Mnoho předních společností nyní pro své zaměstnance pořádá kurzy meditace a zklidnění mysli, podobné těm v Googlu.

Tyto společnosti dělají ale mnohem víc, než je pouhé přebírání buddhistických tradic a postupů. Inženýři a entrepreneuři tisíce let staré metody přetvářejí tak, aby sedly duchu Silicon Valley – jeho zaměření na cíl, orientaci na data a hlubokému ateismu. Zapomeňte na minulé životy, karmu, nirvanu – společnosti chtějí získat zpět to, co investovaly do zaměstnanců prostřednictvím meditací. Novodobé osvícení je tréninkem mozku a mícháním vší té chemie, která se uvnitř skrývá.

Další vlna New Age? Mnoho technologických guru jsou bývalí hippies

Může se to zdát pouze jako další vlna New Age a hippies v zemi, která si prochází jednou takovou vlnou za druhou. Nesmím ovšem zapomínat, že velké firmy, které se o východní filosofii začaly zajímat jsou také ty, které jsou nejlépe schopny odhadnout, po čem baží miliardy lidí. Mnoho čelních představitelů dnešních společností v Silicon Valley má za sebou nějakou tu New Age nebo hippies minulost – třeba Steve Jobs strávil několik měsíců v Indii hledáním svého osobního guru a byl oddán zenovým knězem.

V dešním Silicon Valey ovšem z původní filosofie moc nezbylo – veškeré použití metody jsou zaměřeny pouze na zvýšení produktivity a rozvoj sebe sama. Základy leží v neurologii a evoluční biologii. Meditace se stává prostředkem, jak lze naprogramovat odpověď mozku na stres, zlepšit pracovní paměť nebo výkonnost. Zaměstnanci Google se pomocí meditací učí lépe pochopit vlastní motivaci a rozvíjet emoční inteligenci. Dokonce se říká, že díky meditacím jsou „Googlers“ odolnější vůči chřipce.

Konference Wisdom 2.0: Zameditujte si a poznejte ty správné lidi

Konferenci Wisdom 2.0, která se zaměřuje na popsané využití meditace pro ateistické, racionalistické inženýry, navštívily tisíce lidí. Akce podobného typu jsou čím dál populárnější a větší. Jejich obecenstvem se čím dál častěji stávají úspěšní, velmi bohatí lidé. Vidět je, jak po vzoru Siddhárty sedí v pozici lotosového květu a meditují, může ovšem být poněkud úsměvné.

Nabízí se totiž nepříjemná myšlenka, že starověké techniky jsou využívány pouze k tomu, aby přeměnily některé z nejošklivějších nerovností dnešní společnosti. Stát se úspěšným, vlivným a populárním záleží na tom, co děláte mimo práci stejně nebo možná i víc než na tom, co děláte v kanceláři. Konference jako Wisdom 2.0 se stává dalším klubem pro vyvolené, kde se navazují ty správné kontakty.

„Politika soucitu“ změnila Facebook

Změny, které s sebou přináší aplikace východních tradic do technologického světa Silicon Valley, se například zásadně odrazily i na politice Facebooku. Jeden z ředitelů Facebooku, Arturo Bejar, se rozhodl prosadit v tomto prostředí poněkud nezvyklou emoci – soucit. V prostředí, kde se uživatelé navzájem často šikanovali a napadali, docházelo pod vedením Bejara nejprve k malým změnám – zprávy se stávaly osobnějšími, žádosti o cokoliv zdvořilejšími.

Může se to zdát směšné, že se někdo natolik identifikuje se sociální sítí. Nezapomínejme ale, že Bejar a jeho tým se denně dívají na hádky mezi matkami a dcerami, zesměšňující a ztrapňující fotografie, rozchody. Jen člověka bez srdce by to nepohnulo k tomu, aby chtěl všechnu tu bolest nějakým způsobem zmírnit.

Změní filosofie Silicon Valley celý svět?

Svérázná integrace východních, zejména buddhistických principů a metod do uspěchaného, technologicky zaměřeného světa Silicon Valley pomalu ale jistě mění jeho tvář. Díky vlivu, jaký má toto technologické centrum na celý svět, je jisté, že prvky novodobé filosofie ovlivní i lidi po celé Zemi. Budou to změny k lepšímu?

Zdroj:

https://www.wired.co.uk/news/archive/2013-06/19/meditation-mindfulness-silicon-valley

Zdroj obrázku:

 https://www.wired.co.uk/news/archive/2013-06/19/meditation-mindfulness-silicon-valley

Komentáře

Nahoru