INZERCE: 4 mýty o výběru psího krmiva

INZERCE: 4 mýty o výběru psího krmiva

Každý majitel pejska řeší, čím ho krmit. Potřeby pejsků se mění podle věku, zdravotního stavu, stylu života a dalších konkrétních preferencí. Všude možně na internetu jsou hromady návodů, jak vybrat to nejlepší krmení, občas se ale stane, že doporučují úplný opak. A někdy se dokonce doporučují věci, které skutečně nejsou vhodné. Pojďme se tedy podívat na to, co se říká o krmení pejsků, ale rozhodně to neplatí.

1. Nejlepší krmení je to, které prodávají sami veterináři

Veterináři často nabízí psí krmivo známých značek, jako je Purina nebo nebo Pedigree. Jsou známé a drahé, ale ne úplně vhodné. Často obsahují mnoho bílkovin nebo obilí a vedlejších obilných zdrojů (kukuřičný lepek, …). Psi jsou ale od přírody navrženi k tomu, aby jedli bílkoviny ze zdrojů masa, nikoliv obilovin. Někdy se v nich nachází i zbytky drůbeže – zobáky, střeva, nohy! Tyto suroviny jsou totiž levným zdrojem proteinu, jenže proteinu nízké kvality.

2. Suchá krmiva čistí pejskům zuby

Tohle je velmi častá pověra, která se šíří i mezi zvěrolékaři, ale rozhodně není pravdivá. Psi mají špičaté zuby, dokonce i jejich stoličky nejsou ploché ale ostré, jsou navrženy tak, aby kousaly a žvýkaly syrové maso. Granule jsou sice ideální pro všechny věkové kategorie, každé druhy mají svá specifika a odlišné výživové hodnoty, ale zuby skutečně nevyčistí. Nedostanou se totiž do spodní části zubů a k dásním, kde právě často začínají zubní problémy.

3. Lidské potraviny jsou pro psy špatné

Mnoho veterinářů podporuje krmení psů „lidským“ jídlem. Zbytky jsou totiž výborným doplňkem stravy pro každého pejska, pokud splňují následující dvě pravidla:

a) Musí být zdravé. Maso, dušená a jemně nasekaná zelenina a ovoce, pečené sladké brambory, rýže, ovesné vločky. Ale třeba takový hamburger svému pejskovi opravdu nedávejte.

b) Nepřehánějte to. Můžete jim dávat trochu z toho, co sami jíte, ale hlavní složku potravy by mělo tvořit psí krmivo.

Taky nezapomeňte na to, že ne všechny potraviny, které jsou zdravé pro nás, jsou zdravé pro naše domácí mazlíčky. Třeba cibule, hrozny a rozinky mohou být pro psy toxické.

4. Krmení syrovou stravou je nebezpečné kvůli riziku salmonelózy a E.Coli

Zažívací trakt psů je odlišný od lidského. Psi mají mnohem kratší trávicí systém a menší kyselost prostředí. Syrová strava tedy v jejich střevech stráví polovinu času než ve vašich. Dokonce i když je potravina kontaminovaná, je pravděpodobné, že mikrobi nevstoupí do krevního oběhu zvířete.

Výrobci psích krmiv sice své potraviny kontrolují, takže například mražená syrová strava je dobrou volbou. Nemusíte se ale syrového masa vůbec bát. Stačí, když ho budete podávat v umyté míse a před i po manipulaci s ním si umyjete ruce. Dva až čtyři dny před krmením by maso mělo být zmrazené, rozmrazit byste ho měli v ledničce. Po třiceti až čtyřiceti minutách byste měli všechny zbytky, které váš pejsek nesní, vyhodit. Používáte-li zdravý rozum, není krmení syrovou stravou o nic nebezpečnější.

Fotka: Flickr – E Dorj

Placená inzerce na magazínu Objevit.cz. V případě zájmu o reklamní články, či jiný způsob reklamy nás informujte.

Komentáře

Nahoru