Jak vybrat kvalitní pracovní oblečení?

Jak vybrat kvalitní pracovní oblečení?

Pokud zrovna nebydlíte v bytě uprostřed velkoměsta, určitě se občas nevyhnete pracím, při kterých se hodí dobré montérky, pracovní obuv a kvalitní rukavice. Ať už třeba jen doma něco předěláváte, pracujete na zahradě, nebo se přímo věnujete nějaké konkrétní manuální činnosti, u které je kvalitní oblečení zapotřebí.

Ale co v takovém případě vybrat? Musíte počítat s tím, že oděv musí vydržet drsné prostředí a v případě venkovní práce i každé počasí. Musí být pohodlný, praktický, potřebujete mít kapsy a podobné vychytávky. Je to vcelku složitá záležitost, ale pojďme se na to komplexně podívat. Jak si tedy vybrat kvalitní pracovní oděv?

Odolný materiál

Ať už jde o montérky nebo jen pracovní rukavice, oblečení, které používáte při práci, se opotřebovává daleko rychleji, než tepláky, ve kterých ležíte u televize. Proto by mělo mít pevné švy a ani látka by neměla být slabá.

Navíc musíte vzít v úvahu prostředí, ve kterém pracujete. Co z následujících položek je ve vaší práci důležité, aby oblečení splňovalo?

  • ochrana proti dešti
  • tepelná izolace
  • neprofouknutí větrem
  • odvádění vlhkosti
  • rychlé schnutí
  • UV ochrana

Podle toho je třeba vybírat materiál.

Dobrá pohyblivost

V pracovním oděvu pracujete, takže by vám neměl bránit v žádném pohybu. Proto si rozhodně nevybírejte moc těsné montérky nebo moc malé pracovní boty, ve kterých vás budou za chvíli bolet nohy.

Stejně tak dávejte pozor na umístění kapes a poutek. Potřebujete kapsu na mobil, poutko na kladivo, hluboké kapsy nebo náprsní kapsu, do které jste zvyklí dávat si hřebíky? Když ji na nových montérkách nebudete mít, určitě vás to slušně rozhodní, než si zvyknete.

Vaše bezpečí

Kvalitní pracovní oděv byste měli vybírat rovněž v souladu s bezpečnostními normami – obzvlášť pokud ho potřebujete k rizikovému povolání. Pak musíte zvážit několik skutečností:

Odolnost proti ohni: Při mnoha profesích je důležitá nehořlavost oblečení. Oděv by měl být nehořlavý už ze své podstaty, nehořlavý materiál je samozřejmostí.

Chrániče kolen: Mnoho výrobců nabízí pracovní kalhoty nebo montérky s všitými chrániči kolen. Pokud totiž při své práci často klečíte, buď máte kolena odřená nebo vás chytají křeče. Příjemné není ani jedno. Chrániče možná nemusí vyhovovat všem, ale zkusit je můžete.

Reflexní prvky: Oblečení s reflexními prvky je potřeba proto, abyste na sebe upozornili řidiče a další vozidla, a to zejména při špatných světelných podmínkách. Buď si můžete vzít přímo reflexní kus oblečení (znáte reflexní vesty), nebo si aspoň nechte našít pár proužků na ruce, nohy nebo kamkoliv jinam. Myslete na to, že může být část vašeho těla zakryta (stromem, stavebním materiálem, atd.) a i přesto přece potřebujete být vidět.

Když si stále nevíte rady

Víte, co je koneckonců asi úplně nejlepší? Když si necháte poradit přímo od odborníka. Ve slušných obchodech vás informují o vlastnostech nabízených výrobků a seznámí vás i s příslušnými evropskými normami, kterým podléhají.

Fotografie: Flickr - David Goehring

Komentáře

Nahoru