Inzerce: Nový zákon o značení lihu je tady

Byla to především metanolová aféra, která měla na svědomí mnoho životů a také dala podnět k tomu, aby se alkohol začal ještě více kontrolovat. A to mělo za následek vznik nového zákona. Pojďme se tedy podívat na jeho nejdůležitější změny. Tou první je nutnost složení kauce, a to 500 000 až 5 000 000 Kč. Ta se týká každého, kdo je povinen líh ze zákona označit. A pokud by daná kauce složena nebyla, nebudou daným subjektům vydány požadované pásky.

Změny v baleních i povinnostech daná balení označovat

Další úprava znamená zmenšení lahví, kdy na trhu již nesmí nesmí být spotřebitelská balení, která jsou větší než 3 litry. Cílem zákona bylo zakázat především velká šestilitrová balení. S objemem jistě souvisí i povinnost označování, která byla snížena na objem pouhých 0,06 litru, přičemž dřívější hranicí byl jeden decilitr. Samozřejmě v této oblasti platí mnoho výjimek. Ostatně několik jich platí také v případě DPH nebo cla, které je nutné na dovážený alkohol jasně vyměřit, a samozřejmě také zaplatit. I to by mělo být dle nového zákona mnohem důrazněji kontrolováno. Lépe bude sledován i pohyb alkoholu, kdy je vyžadován denní reporting o tom, komu bylo kolik alkoholu prodáno.

Průhlednější výběr spotření daně, i kontrola prodejců

To však nejsou jediné změny, jelikož dalších je několik desítek, a pro mnohé výrobce, dovozce, prodejce i restaurace tak může být problémem se na všechny připravit a dodržovat je. Naštěstí je možné využít pomoci, jako například ve formě správy aplikace Intastat, nebo i v dalších oblastech, které se tohoto zákona týkají. To se samozřejmě týká také vybírané spotřební daně a dalších povinností, které mají za cíl především zlepšit aktuální stav, kdy se může na trh dostat alkohol i z pochybných zdrojů.

Vláda si tak klade za cíl mít i nad touto oblastí doslova dokonalou kontrolu. A na vás, jako samotných obchodnících a podnikatelích je samozřejmě to, abyste tento nový zákon dodržovali, jinak vás mohou čekat poměrně vysoké pokuty, které dosahují až desítek milionů korun.

Komentáře

Nahoru