Jak Alza zavedla Bitcoin – a může stavět další elektrárnu. Stinná stránka bitcoinu, o které se nemluví

Před pár dny jsme navštívili Bitcoin MeetUp v Paralelní Polis „Jak jsme v Alze zavedli bitcoin“. Přinášíme vám jeho souhrn a informaci, kterou možná netušíte. Proč je tedy květen 2017 pro Alza.cz jedním ze zásadních mezníků?

V tomto měsíci totiž začal největší český e-shop přijímat platbu bitcoinem v rámci hesla „vše pro zákazníka“. Tato možnost byla spuštěna jak v rámi samotného webu obchodu, tak i ve dvou hlavních showroomech v Praze a Bratislavě, kam byly umístěny speciální bitcoinové automaty.

Na Bitcoin Meetupu vystoupili za Alzu Igor Pauer (E-commerce Business director) a Martin Kolek (Teamleader vývoje IS), kteří za samotnou realizací stojí. Rozhodli se zavést platbu touto měnou na základě čím dál častějších dotazů zákazníka. Vytvořili tzv. „fast response team“, který se zaměřil na rychlou implementaci této služby. Také museli upravit proces rezervace a fakturace a v neposlední řadě založit nový typ garance pro platby kryptoměnou.

Maximální objednávka v Alze za bitcoiny byla od doby zavedení této platební možnosti v přepočtu za 560.000 Kč.

Při platbě bitcoinem každopádně není nutno ověřovat identitu zákazníka (to se týká pouze směny bitcoinů více viz. zákon o praní špinavých peněz).

alza bitcoinJak vypadá BTC ATM v Alze?

Řešili primárně platební bránu, BTC ATM, právní aspekty, dopady na zákazníka a další související věci. Je nutno podotknout, že Alza nijak s bitcoiny do kontaktu nepřichází ani s nimi nemanipuluje. To má na starosti dodavatel platební brány, kterého kvůli rychlé odezvě požadovali z České republiky. V dalším ohledu řešili jednoduchost, bezpečnost, funkčnost systému, účetnictví, schopnost přijímat platby i v jiných FIAT měnách (kupř. euro), flexibilitu a reakční čas. Nakonec vybrali Brněnský startup Bitcoinpay.com, právě kvůli rychlé odezvě.

Jak nákup za bitcoiny funguje v reálu?

Při výběru platby jednoduše zadáte nabídku a možnost platby v bitcoinech a otevře se vám platební brána podobná jako při platbě bankomatní kartou. Ale časové okno, během něhož můžete transakci dokončit, trvá pouhých 15 minut. Během tohoto je totiž garantována neměnnost kurzů (ten se konkrétně u bitcoinů mění velice rychle). Platbu lze uskutečnit i nascanováním QR kódu z vaší bitcoin peněženky.

Kurz určuje dodavatel platební brány a měl by být středem prodejní a kupní ceny na burze.

alzacomix

Jak vybírala alza dodavatele BTC ATM (bitcoin automat)?

Zde zohledňovala obdobné parametry jako předtím, navíc práci s hotovostí a opět primárně chtěli dodavatele z České republiky (registrovaného u ČNB). Samozřejmě řešili také co nejvýhodnější kurz bitcoinu. Výhercem na tohoto poskytovatele se stala společnost Generalbytes.com.

V současné chvíli si můžete zakoupit levnější model automobilu Tesla za 34,5 bitcoinu.

Jak probíhal ve firmě schvalovací proces

Oproti předpokladu velice snadno. Již od samotného počátku byl tento odvážný experiment přijat s nadšením a během prvních měsíců si zákazníci pořídili za bitcoiny zboží v hodnotě několika milionů korun. Nejvíce se kupují kupř. MacBooky či herní počítače (Alza 1000 atd.). Alza tak díky této novince usnadnila nakupování řadě jedinců a pozvedla zážitek z něj o několik úrovní. Vývoj objednávek předčil očekávání Alzy a umožnil lepší startovací pozici pro případné další kryptoměny, se kterými se v budoucnu počítá. Není to totiž poslední kryptoměna – do budoucna se počítá také s možným zavedením například Litecoinu.

Po zavedení a prvních transakcích Alza bedlivě sledovala zpětnou vazbu (soc. sítě atd.), co řeší zákazníci za problémy, dělali dokonce screenshoty obrazovek a posléze se snažili pružne reagovat. Těsně před spuštěním v půlce května 2017 se objevil problém s tzv. „unconfirmed transactions“ a zvažovali, zda vše spustit v řádném termínu, což se nakonec podařilo a vše funguje, jak má.

Stinná stránka celé věci?

Enormní spotřeba energie na bicoinové transakce

Jednu věc nám ovšem na Bitcoin Meetupu neřekli. Poměrně nedávno totiž vyšlo najevo, jak rapidně roste spotřeba elektrické energie na každou bitcoinovou transakci. Jedná se o poměrně náročný algoritmus, který vyžaduje značný výkon a tedy i elektrickou energii. Roční spotřeba by dle zdrojů vystačila na pokrytí energetických nákladů jednoho malého státu.

Pokud budete googlovat, narazíte na internetu na grafy, které srovnávají spotřebu na bitcoinové transakce se spotřebou kupř. amerických domácností. V takovém srovnání působí tato spotřeba až děsivě, neboť bitcoiny údajně spálí více než milion americkým domácností.

bitcoin

Jediná transakce při takových číslech pak vychází dle jedné Twitterové diskuze na extrémně vysokých 170 kWh, což má být celková spotřeba energie typické evropské domácnosti na 17 dnů. Pro porovnání se ještě v diskuzi objevil graf s porovnáním náklady transakce společnosti VISA (platby platební kartou). Tato společnost navíc dělá v průměru 2000 transakcí za sekundu oproti bitcoinu, kde probíhá pouze 8 transakcí za sekundu, spotřeba energie je tedy opravdu neúměrně vysoká.

bitcoin visa

Na další údaje vč. spotřeby energie vč. srovnání, kde figuruje i Česká republika, se můžete podívat na stránce Digiconomist.net zde. Pokud máte o této problematice nějaké další relevantní informace, napište nám je prosím do komentářů.

Kolik tedy už spotřebovala Alza.cz zavedením bitcoinu energie navíc? Vzhledem k tomu, že nebyla uveřejněna přesná data a čísla, spočítat vám to bohužel nedokážeme. Nicméně už teď můžeme říci, že se určitě nejedná o žádný eko projekt.

Zdroje foto + text: MeetUp Alzy v Paralelní Polis, Twitter, Cryptocompare.com, Digiconomist.net, Alza.cz, Twitter Alza.cz

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru