Jak by mohlo vypadat placení v obchodech za pár let?

Představte si rok 2020. Jste u pokladny v samoobsluze se svým nákupem. A nemáte u sebe žádné bankovky a kreditní kartu máte doma. A přesto to není žádný problém. Jednoduše totiž necháte naskenovat váš pravý ukazováček a rozsvítí se zelené světlo. Nákup bude schválen a vy spokojeně odejdete.

Je to realistická vize budoucnosti, nebo takové scény budou možné jenom ve filmech? Předpovídat budoucnost rozhodně není jednoduché. Každopádně vše zatím nasvědčuje tomu, že by tomu tak skutečně mohlo být.

Je to totiž blíže, než se zdá. Nové platební technologie rychle mění naše životy. V současné době v USA 2/3 transakcí se uskuteční pomocí karet, ve Velké Británii je to něco kolem 50%. Jde tedy vidět, že tento trend se šíří od západu a za chvíli to bude takto i u nás.

Bezkontaktní karty

Vezměte si například bezkontaktní karty. Ty jsou ideální na menší nákupy. Proč nosit (a hledat) drobné, když stačí jednoduše vytáhnout kartu a zaplatit během pár vteřin? Zákaznici chtějí při nakupování pohodlí.

Obchodníci budou tomu pochopitelně vyhovovat, protože chtějí mít co největší zisky. A tak se dá očekávat, že se bezkontaktní karty dostanou úplně všude. Nyní jsou pouze u velkých a známých společností, ty malé to zatím „flákaj“. Ale to by se mělo brzy změnit.

Dokonce už vznikají i platební karty s Bitcoinem

Dokonce už vznikají i platební karty s Bitcoinem

Někteří obchodníci na to přecházejí neradi kvůli poplatkům, které musí zaplatit bance za zpracování transakce. Ale Evropská unie hodlá brzy určit limit, kolik může banka vybírat. A tak i tato nevýhoda postupně padne.

Mobilní telefony

O placení pomocí našich chytrých mobilních telefonů se mluví již několik let. Ale až nyní se to pomalu stává realitou. U nás si sice pomocí mobilního telefonu zaplatíte tak akorát tramvaj, na západě se to různé startupy snaží posunout dále.

Například britský startup Paym umožňuje lidem posílat peníze obchodům nebo přátelům pomocí mobilní aplikace. Tato aplikace se objevila teprve nedávno, ale už ji používá více než 500 tisíc telefonních čísel. A nejsou zde ani žádní technické zádrhely – tuto aplikaci bude moci bez problémů využívat až 90% britské populace.

Navíc existuje celá řada podobných aplikací od mobilních operátorů nebo internetových peněženek, jako například Paypalu. Podle Centra pro ekonomický a obchodní výzkum (Cebr) se do roku 2018 ztrojnásobí hodnota zboží, které bude zakoupeno pomocí smartphonů.

A dokonce i kryptoměny (například Bitcoin) pomalu pronikají na naše chytré telefony. Apple nedávno oznámil, že povolí ve svých aplikacích transakce s virtuálními měnami. Sice Apple zatím neupřesnil, které měny jsou povoleny, dá se očekávat, že se bude jednat minimálně o Bitcoin. A dost možná i o Dogecoin.

Další výhody

Všechny tyto technologie znamenají, že budeme méně používat hotovost. Další výhodou je určitě bezpečnost. Už se nebude třeba bát, že by nás někdo okradl o peníze. Virtuální peněženky jde totiž rychle zablokovat, popřípadě rychle rychle dát účet do původního stavu.

Odstraněním hotovosti se snižuje šance, že se stanete terčem zločinu. Navíc pomocí elektronických plateb můžete lépe spravovat své finance, protože jasně uvidíte vypsané všechny své výdaje.

Biometrika

Nejlákavější jsou asi biometrické technologie. Zde patří například otisky prstů, skenování sítnice nebo rozpoznávaní hlasu. To všechno již častečně zvládají moderní chytré telefony. A věříme, že v budoucnu to bude takto fungovat i v obyčejných obchodech.

Snímač otisku prstů je dostupný například na smartphonu iPhone 5S

Snímač otisku prstů je dostupný například na smartphonu iPhone 5S

To nám umožní ještě lehčí nakupování v obchodech. Bude to jednoduché, pohodlné a bezpečné. Navíc jsou zde prakticky nemožné podvody – nikdo nemůže zkopírovat vaši biologickou identitu.

Poslední výzkumy ukazují, že 47 % z nás si myslí, že budeme využívat otisky prstů k nákupům do desíti let. A kdo ví? Když to lidé očekávají, tak se to třeba stane.

Zdroj: techcrunch.com, bbc.com

Komentáře

Nahoru