Jak trénovat a chránit své oči při práci u počítače

Jak trénovat a chránit své oči při práci u počítače

Asi to také dobře znáte. Sedíte u počítače od rána do noci. Díváte se do monitoru i deset hodin denně. Cítíte se unavení. Pálí vás a bolí oči. Nevíte, co s tím? Poradíme vám, jak vašim těžce zkoušeným očím ulevit. Stačí dodržovat jen několik základních pravidel. Nejdříve si ale na začátek řekněme, proč dochází k poškození či zhoršení zraku při práci s PC.

Proč je práce na počítači náročná pro oči?

Nižší frekvence nebo nedokonalé mrkání

Mrkání je přirozenou cestou obnovování slzného filmu, jehož součástí je vrstva vody, tuků a živin. Naše oči jsou díky slzám udržovány čisté a vlhké. Mrknutí rozprostírá kapaliny (slzy) po povrchu oka, čímž zajišťuje jeho stálé zvlhčení a odplavení cizích tělísek, které by se dostaly na oko a mohly by je dráždit.

Pozn.: Proto, když nosíte kontaktní čočky, tak vás čočky s vyšším obsahem vody (78 % a výš jako mají Biotrue od Bausch & Lomb či jiných firem) v oku nedráždí, jednoduše přilnou k povrchu oka a samotné oko ani nepozná, že na jeho povrchu se nachází cizí tělísko. Pokud patříte mezi lidi s citlivýma očima, volte určite právě jednodenní čočky, na kterých se díky každodenní výměně (máte jeden pár vždy přesně na jeden den) nebudou usazovat nečistoty. Ač se to nezdá, tak právě špatná volba kontaktních čoček může mít za následek následné záněty očí.

Normálně mrkneme jednou za 5 vteřin (vice než11 000x denně). Při práci s počítačem se více soustředíme a méně často mrkáme. Z výsledku studií vyplývá, že při práci s počítačem lidé mrkají přibližně 5x méně častěji. Z toho logicky plyne vyšší šance na případný zánět oka, zvyšuje to také riziko podráždění oka a vznik syndromu suchého oka.

Očím škodí nejvíce prach, průvan, suchý vzduch a příliš silné nebo slabé osvětlení. Prostředí kolem sebe zas až tolik vylepšit nemůžeme, maximálně na to můžete upozornit a čekat, zda někdo bude na vaše připomínky reagovat.

Ale svým očím pomoci můžete. Stačí jim poskytnout pohyb: velmi jim totiž vadí, když upřeně hledíme na jedno místo. Odtud pramení vesměs všechny potíže.

Jaká jsou tedy základní pravidla pro správnou péči o oči?

Při práci na počítači se snažte čas od času pohybovat očima, dívat se na celou obrazovku, hýbat očima uvolněně. Snažte se pravidelně mrkat, tím dojde ke zvlhčení oka, k zbavení se nečistot (nižší riziko zánětů očí). Čas od času se snažte přeostřit na vzdálenost větší než 5 metrů, tzn. se podívejte třeba z okna

Po každé hodině si na chvíli odpočinout a provést pár očních cviků. Říká se tomu oční gymnastika.

O to, zda vidíme ostře či ne, se starají oční svaly. A i ty je třeba trénovat. Tyto cviky by vám měl ukázat i váš oční lékař. V mnoha očních ordinacích běžně naleznete podobné cviky natištěné na speciální letáku.

Oční gymnastika

Bolavé oči nejvíc touží po uvolnění. Nejjednodušší způsob, jak ulevit očím, je zavřít je a přikrýt dlaněmi, při tom se jich ale nedotýkejte. Zkuste takto cvičit 2x denně několik minut.

Podobně pomáhá i zavřít oči a natočit obličej ke slunci.

Dále může očím pomoci obyčejné mrkání, které oči zvlhčuje. V optimálním případě byste měli mrknout jednou nebo dvakrát každých deset vteřin.

Oční svaly, stejně jako všechny ostatní, se dají cvičit. Mezi základní cviky patří přeostřování zraku a pohybování očima (nahoru, dolů, do stran atd.).

Pohybování očima

Každou fázi je třeba opakovat desetkrát až dvacetkrát. V první fázi pohybujete očima za zavřenými víčky nahoru a dolu. Pak následuje pohyb doprava a doleva. V poslední fázi kružte oční bulvou jedním i druhým směrem. Poté všechna cvičení zopakujeme s otevřenýma očima.

Tento cvik se někdy špatně provádí s nasazenými kontaktními čočkami, protože hrozí, že vám při časté pohybu očí bude čočka z oka sklouzávat. Může a nemusí.

Přeostřování

Tohle cvičení nedoručujeme dělat v kanceláři, jinak si o vás budou kolegové myslet, že to nemáte v hlavě v pořádku.

Palec jedné ruky držíme ve vzdálenosti asi 20 cm od nosu. Druhou ruku úplně natáhneme a vztyčíme palec tak, aby se překrývaly. Tedy měli byste mít palce jako kdyby v řadě za sebou.

Zaostříme na jeden palce. Mrkneme a přeostříme na druhý. Tento cvik také opakujte přibližně dvacetkrát. Toto cvičení můžeme provádět i s jinými předměty, z nichž jeden je vzdálený cca 30 cm, druhý několik metrů (k tomuto účelu si často lidé kupují do kanceláře malé stromečky či rostliny a z nich pak přeostřují na předměty v dálce či za okny kanceláře). Je zapotřebí, aby oba předměty byly v zákrytu, a je nutné během cvičení pravidelně mrkat, aby oko muselo neustále pracovat.

Jak nastavit monitor?

V dnešní době už snad není nutné dodávat, že daleko šetrnější jsou k očím LCD monitory než ty staré CRT. LCD má totiž svým zobrazením mnohem blíže papíru.

Rozlišení

Čím větší zvolíte, tím víc podrobností na monitoru uvidíte. Jenže to má háček. Čím víc bude na obrazovce pixelů, tím budou menší. A menší pixely znamenají větší zátěž pro vaše oči. Zkuste tak trochu zaexperimentovat s rozlišením a  zjistit, které by vám mohlo vyhovovat.

Obnovovací frekvence

Obnovovací frekvence je rychlost, s jakou se obnovuje obraz na monitoru. Čím větší je, tím plynulejší máme obraz. Pokud by byla příliš malá, viděli bychom ho trhaně. A naše oči by byly mnohem unavenější. Proto je lepší nastavit tu nejvyšší frekvenci, kterou váš počítač zvládá. Standardem je dneska minimálně 85 Hz.

Velikost písma

Pokud celý den koukáte do počítače a něco na něm čtete, rozhodně je zbytečné své oči zatěžovat malými písmenky. Používejte větší.

Barevný kontrast

Pokud hodně čtete například dokumenty ve Wordu, vyplatí se vám rovněž nastavit si barevné pozadí a barvu textu. Černá na bílé je fajn, ale existují i lepší barevné kombinace. Nejlepší je podle všeho černá na žluté, pak zelená na bílé, červená na bílé, modrá na bílé, bílá na modré, a pak konečně ta černá na bílé. Ale tu už máme všichni dost okoukanou, takže proč nezkusit něco nového?

Co dělat při noční práci u počítače?

Snižte jas

To je jasná zásada číslo jedna. Ve vašem okolí je tma, proto snižte jas obrazovky, aby i ona byla tmavší. Bude to pro vaše oči méně zatěžující, než když si budou muset zvykat na tmu a světlo podle toho, zda se zrovna kouknete do monitoru nebo do tmy všude kolem.

Ohřejte studené světlo monitoru

Z oken pokojů, ve kterých v noci běží počítač, se obvykle line ta obvyklá modrá záře. Jenže tahle modrá je strašně studená. Ve dne to nevadí, protože kontrast se slunečním světlem je zanedbatelný. V noci je to ale horší. Nepomůže ani když rozsvítíte. Většina žárovek totiž svítí teplejším barvou, než vydává monitor, takže je to zase špatně. Jasné modré světlo vašemu mozku sice signalizuje, že je ještě den, a tak se vám nechce spát, ale vaše oči trpí. Proto existují různé programy jako Twilight, f.lux nebo Redshift. Těm zadáte svoji polohu, ony hlídají východ a západ slunce a podle toho vám přebarvují monitor. Možná vám bude chvíli trvat, než si zvyknete na podivně vypadající barvy, ale vaše oči vám jednou poděkují.

Tento článek vznikl díky spolupráci se společností Bausch & Lomb. Předním výrobcem kontaktních čoček a speciálních kontaktních čoček nové generace Biotrue, které jsou inspirované fyziologií lidského oka. Tedy dobře sednou, díky vysoké propustnosti a složení nedráždí oči. 

Fotografie: Flickr – Sylvain Benacquista

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru