Jak funguje jestřábí oko aneb Časy „lidských“ rozhodčí se blíží svému konci

Jak funguje jestřábí oko aneb Časy „lidských“ rozhodčí se blíží svému konci

Doba klasických hráčů v zářivě bílém oblečení je pryč. Do tenisu pronikla móda a pokrok. Sportovci se předhánějí v rozmanitostech barev a úborů. Pomalu mizí také antuka, na které tenisový míček zanechal stopu odrazu. Tenisové plochy se pokrývají umělými povrchy a při rychlosti letu míčku není v silách člověka rozpoznat přesné místo dopadu. Tradice přepouští svoje místo požadavkům doby a lidé počítačům…

V hokejové bráně snímá situaci kamera. Rozhodčí si může pustit záznam a s velkou pravděpodobností určit, zda byl vstřelen gól. Při atletických sprintech a dalších běžeckých disciplínách někdy musí rozhodnout cílová kamera. Ve fotbalu zatím kamery nebyly povoleny, ale jednou budou bezpečně posuzovat ofsajdy, auty a góly.

V tenise funguje pro rozpoznání dopadu míče tzv. jestřábí oko. Poprvé byla tato technika použita v kriketu Paulem Hawkinsem. Název je možná odvozeninou od slova „hawk“ – jestřáb s narážkou na jméno zakladatele.

Jak funguje jestřábí oko?

Na kurt se rozmístí kamery, které snímají pohyb míčku. Celý systém je digitalizovaný, takže míček dostane svoje údaje od programátorů. Software musí počítat s velikostí míčku ve dvojrozměrném formátu a převést jej na trojrozměrný. Pružení, odskakování a další pohyby musí program umět vypočítat podle přesných fyzikálních definic. Přesnost snímacího zařízení jsou 3 milimetry.

Každá kamera má svůj počítač a software napojený na server. Kamery sledují dráhu míčku a ji porovnávají se svými údaji. Jakmile dojde k využití této techniky, program porovná údaje z různých kamer a přesně vyhodnotí let míčku. Následně vytvoří animaci, která znázorňuje jeho trajektorii, a dopad míčku na kurt zpomaleně předvede užaslým a vděčným divákům.

Technika se často dočká i uznalého potlesku. A objektivní divák chápe, že rozhodčí bez této techniky někdy špatně a neúmyslně vyhodnotí dopad a ohlásí aut nebo nechá pokračovat ve hře.

Jestřábí oko zpomaluje hru

Technická novinka byla zavedena na US Open v roce 2006. Je omezena na tři použití během setu. V tenise zdržení hry tolik nevadí. Odpůrce má například ve fotbale, kde opravdu může brzdit dynamiku hry.

Při posouzení některých situací totiž hráč má právo ihned rozehrát, aby soupeře překvapil. Tento moment by tedy byl ztracen. Proto má před sebou jestřábí oko ještě jeden velký úkol. Jmenuje se jestřábí let. Bude nutné posoudit situaci ihned, během hry a vyhlásit rozhodnutí.

Zneužití jestřábího vynálezu

Pokud se český tým dostane do finále Davis Cupu, hodil by se mu šikovný programátor. Slovo hacker zde není namístě. Jde přece o národní hrdost a čest. Když dříve rozhodčí na čarách „připískávali“ domácímu týmu, dnes by jeden nadšený vlastenec mohl pomoci získat salátovou mísu pouhou „změnou“ programu.

Ale nebuďme jako politici. Sport by měl být vždy sportem a technika musí sloužit objektivitě. K tomu byla vyvinuta a snad takovou i zůstane.

Komentáře

Nahoru