Jak Microsoft vydělává z každého prodaného Android zařízení

Jak Microsoft vydělává z každého prodaného Android zařízení

Je to paradoxní a zní to hodně vtipně, ale Microsoft vydělá mnohem více peněz z Android zařízení než ze svých Windows Phone. Pokaždé, když si koupíte smartphone nebo tablet s Androidem, Microsoft pravděpodobně dostane 5 až 15 dolarů. Tudíž z Androidu vydělá nejméně 2 miliardy ročně.

Jak je to možné? Je to hlavně věcí patentů. Microsoft tvrdí, že Android porušuje některé jeho patenty a vyhrožuje výrobcům Android zařízení, že je bude žalovat.

Jak fungují licenční smlouvy?

Microsoft podrobnosti o svých licenčních dohodách s výrobci Android zařízení nikdy oficiálně neodhalil. Berte tedy v úvahu, že následující informace jsou poskládané prostě z toho, co se posbíralo z různých zdrojů.

Microsoft tvrdí výrobcům Android zařízení, že Android porušuje jejich patenty. To víme jistě. A tak musí výrobci zařízení s Androidem platit Microsoftu odškodnění. Pokud by výrobci neuzavřeli smlouvy, Microsoft by je pravděpodobně žaloval.

Právníci Microsoftu vlastně v roce 2011 zveřejnili na blogu docela zajímavý příspěvek. Ten vysvětluje filozofii patentových dohod s výrobci Androidů:

„Kvůli dalšímu povyku o právních sporech o patentech týkajících se smartphonů jsme zavedli řadu dohod, které jsou rozumné a spravedlivé pro obě strany. Naše dohody zajišťují respekt a přiměřenou náhradu za nápady společnosti Microsoft. Nicméně důležité je, že umožňují držitelům licence využívat našich patentových inovací k dlouhodobému a stabilnímu růstu.“

V roce 2012 Microsoft oznámil, že do jejich patentových licenčních dohod je zahrnuto 70 % prodávaných Android zařízení.

Android patent Licensing and litigation

Červenou jsou znázorněné spory, zelenou patentové licenční dohody.

Jak vysoké jsou licenční poplatky?

Microsoft ani výrobci Android zařízení dosud oficiálně nezveřejnili žádné informace o tom, jak vysoké jsou tyto patentové licenční poplatky. Výrobcům je pravděpodobně zveřejnění částky v rámci dohod zakázáno. Ale podle analýzy ZDnet platí například HTC Microsoftu za každé prodané zařízení 5 dolarů.

V roce 2011 uvedl článek v jihokorejském Maeil Business, že Microsoft z každého Samsungem prodaného Android zařízení získá 15 dolarů. Samsung tvrdil, že je to 10 dolarů.

Další analýza přišla s výpočtem, že z ročního zisku 2 miliard lze lehko zjistit cenu 5 dolarů za jedno prodané zařízení. Pokud je to víc, celkový příjem je zřejmě i větší. A pokud se bude prodej Androidů i nadále zvyšovat, příjmy rozhodně vyšší budou.

Počkat, proč výrobci platí Microsoftu?

Pokud se v patentovém právu příliš nevyznáte, zřejmě se budete ptát, proč? Proč si právě Microsoft zaslouží, aby mu do kapsy bez práce padalo tolik peněz? Přesněji řečeno jaké patenty vlastně Androidy porušují? To nikdo neví.

Ve skutečnosti se to všechno děje z velké části proto, aby se velké firmy vyhnuly soudům. Výrobci nechtějí riskovat nákladnou soudní bitvu s Microsoftem, a tak mu platí. Obecně je levnější takhle platit, než bojovat u soudu. A ještě více to platí pro takové obrovské společnosti, jako je Microsoft.

Microsoft má softwarových patentů opravdu mnoho. Například jeden, který je nezbytný pro používání standardního souborového systému FAT, který ve výchozím nastavení používají SD karty.

android-sd-card

Patent na souborový systém

I když neznáme všechny patenty, některé vypadají obzvlášť důležitě. Na jeden konkrétní, o kterém se objevují pochybnosti, se často odkazuje jako na „FAT patent“. Pojďme si ho tedy stručně přiblížit.

FAT (File Allocation Table) je souborový systém Microsoftu, jehož historie sahá až do MS-DOS. Podporuje dlouhé a krátké názvy souborů – delší názvy jako mujdokument.doc i osmimístná starší jména DOS souborů, jako je MYDOC~1.DOC.

microsoft-european-fat-file-name-patent

Proti linuxovým zařízením používá Microsoft tento patent již od roku 2003. V roce 2009 žaloval TomTom za porušení dvou patentů ohledně souborového systému. TomTom používá ve svých GPS zařízeních linuxové jádro a Microsoft tvrdil, že podpora FAT v jádře Linuxu porušuje jejich patenty. TomTom se nechtěl soudit, a tak platil. Micorosft vždy tvrdil, že Linux porušuje jejich patenty, a tak se není čemu divit, že se s Androidem postaveným na Linuxu dohaduje také.

Zdroj: How To Geek, obrázek: Mashable

Komentáře

Nahoru