Dnes vyšlo 1 článků

Jak na bezpečné placení na internetu? Nenechte se ošidit!

Jak na bezpečné placení na internetu? Nenechte se ošidit!

Kreditní i debetní karty jsou dnes zcela běžné a často jich máme hned několik. Málokdo si ale uvědomuje skutečné vlastnosti karet a bezpečnostní rizika. Bezpečnostní riziko navíc řádově vzroste při nezodpovědném nakupování na internetu. Přečtěte si jak se zbytečným rizikům vyhnout!

Rozdíly v kartách

Karty existují dvojího typu – kreditní a debetní. Debetní karta se vydává k účtu a je omezena na vlastní zůstatek na účtu. Do zůstatku se samozřejmě započítává i povolený limit přečerpání, pokud byl poskytnut. Naopak kreditní karta není spojena s účtem a funguje jako speciální kontokorent. Banka poskytuje držiteli krátkodobý úvěr do určité výše, který pak musí podle pravidel splácet.

Příklad online placení

Příklad online placení

Běžná rizika

Že bychom neměli nosit PIN u karty, v peněžence anebo v mobilu asi už slyšel každý. Fakta jsou ale neúprosná, lidé zde stále mají PIN napsaný a přichází tak o peníze. Přijít o peníze na internetu je ještě snazší, PIN totiž není vůbec potřeba. Při placení kartou totiž zadáváte číslo karty, platnost karty a CVC/CVV kód. Není třeba fyzicky odcizit kartu, stačí ji dokonce jen opsat či ofotit! Při placení po internetu se vždy přesvědčte, že jste skutečně na správné webové adrese, podvržení shodně vypadajících stránek bývá nejběžnějším druhem podvodu (tzv. phishing). Také se ubezpečte, že server používá šifrované připojení. To poznáte podle začátku adresy ve tvaru „https://“ místo běžného „https://“.

Jakou kartu pro online platby?

Na platby po internetu používejte kreditní kartu, která nebude nijak propojena s účtem. Kartu přiměřeně pojistěte a nastavte si limity pro výběry a platby. Kartu s povolením online plateb raději nenoste v peněžence, ale nechte ji zamčenou doma. Na běžné nákupy a výběry z bankomatu používejte debetní kartu, na které zakážete online platby. Předem se v bance přesvědčte, že lze s kartou pro online nákupy opravdu platit i mezinárodně. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením, až si budete v cizině kupovat letenku anebo půjčovat auto.

Stránky prostředníka Global Payments Europe

Stránky prostředníka Global Payments Europe

Nakupování přes prostředníka

Pokud platíte nákup na internetu, raději využívejte weby s placením přes prostředníka. Tento způsob placení funguje tak, že obchod přesměruje požadavek na platbu na server prostředníka, ten platbu ověří a výsledek platby pošle zpět obchodníkovi. Obchodník se tak vůbec nedostane k údajům z karty zákazníka. Jako prostředníci fungují spolehlivé a bankami prověřené služby jako například Global Payments Europe/3D secure, kterou využívá řada e-shopů. V českém prostředí se vcelku běžně potkáte také s platbami PayU (například na Aukru) anebo s eCommerce systémem Raiffeisen Bank.

Využití online účtu

Méně rozšířenou, ale velmi bezpečnou metodou, je placení pomocí online účtu. Typickými zástupci jsou třeba PayPal a MoneyBookers, v posledních letech se jich objevila celá řada. Nejrozšířenějším je zřejmě PayPal, který už je i v češtině a postupně se objevuje i v českých e-shopech. Účet funguje obdobně jako bankovní, ale místo čísla účtu se obvykle používá email. Obrovskou výhodou je propojení online účtu s kreditní kartou. V praxi pak platíte prostřednictvím online účtu, který ověří vaší platbu, ale zákazníkovi nedá informace o kartě. Zejména pro nákupy v zahraničí je toto často jediná bezpečná možnost. Online účty dokáží platby i přijímat, takže jsou vhodné pro vlastníky e-shopů anebo prodejce na e-Bayi.

Online účet PayPal

Online účet PayPal

Jak tedy na bezpečné platby?

Pro platby po internetu používejte kreditní kartu, kterou raději nechávejte dobře zamčenou doma. Kartu samozřejmě pojistěte a nastavte limity pro platby. Vyhněte se platbám na pochybných e-shopech, raději plaťte pomocí prostředníka nebo online účtu. Při zadávání údajů z karty se vždy přesvědčte, že jste na správné adrese a zda server používá šifrované připojení.

Komentáře

Nahoru