Spousta lidí to nedělá, přesto je může pravidelné zálohování dat zachránit…

Spousta lidí to nedělá, přesto je může pravidelné zálohování dat zachránit…

Většina uživatelů nezálohuje svá data a zbytečně se tak vystavují riziku. I zálohování však vyžaduje správný postup, jinak může být neúčinné. Problémem jsou nejčastěji triviální chyby a lenost uživatele.

Jaká jsou rizika?

Spousta lidí přišla o svá data při havárii počítače, poruše HDD či kvůli stárnutí CD/DVD. Často o ně lze také přijít vlastní neopatrností či po zavirování počítače. Ze ztráty dat vyplývají dvě zásadní rizika.

První je ztráta nenahraditelných dat, například smluv, licencí, instalací SW, pracovních souborů atd. Takový problém je velmi nepříjemný a většinou má i značné finanční následky. Druhým rizikem jsou ztráty času. Například filmy a hudbu můžete stáhnout a freeware doinstalujete zdarma, ale obnovení několik let vytvářené filmotéky či výběru mp3 vám zabere spoustu času.

Jakým způsobem skutečně zálohovat?

Někteří uživatelé se snaží zálohovat vytvořením kopie na jiný oddíl HDD, popřípadě vypálením kopie na DVD. Takové zálohování je nedostatečné a neúčinné. Ideální je zálohovat na minimálně dvě další nezávislá média.

Základem správného zálohování je také pravidelná péče o data. Pokud vás počítač živí, není na škodu vytvářet alespoň týdenní zálohy důležitých dokumentů a projektů. Nejjednodušším způsobem zálohování je automatické vytváření kopie disku, nemusíte tak neustále hlídat verze dokumentů a na nic nezapomenete. K vytváření kopií disku lze využít řadu zálohovacích programů, některé počítače a externí disky mají podobný SW v základní výbavě.

Na co zálohovat?

Nejlevnější a nejdostupnější variantou je zálohování na externí disk. Externí HDD mají obrovskou kapacitu a nemají problém ani se zálohováním stovek gigabajtů fotografií či filmů. Mají však typické nevýhody všech HDD, jako je malá odolnost a časem možnost selhávky. Nikdy proto nezálohujte na externí HDD, který používáte denně a nosíte ho s sebou, protože riziko poškození takového disku je značné.

Samotný disk jako záloha nestačí, proto je dobré například vypálit kopie na DVD. Tato záložní DVD samozřejmě nepoužíváme a jsou uložena „v šuplíku“. Jako nezávislou zálohu dat lze využít i online úložiště, ale velké objemy dat se značně prodraží. Na online úložiště rovněž nikdy neumisťujeme citlivé materiály a pro ještě větší bezpečnost zásadně vše zabezpečujeme heslem!

Poměrně levné a skutečně bezpečné je využití jednoho externího disku a dvou kopií na DVD, popřípadě dvou externích disků a jedné kopie na DVD. Jednu kopii na DVD či externí disk uložíte mimo své pracoviště, aby nebyly všechny zálohy na jednom místě. Menší objemy dat můžete také zálohovat i na online úložišti. Uložení záloh na nezávislém místě vás ochrání i v případě katastrofy, jako je například požár či povodeň. Pokročilou metodou zálohování je například využívání diskových polí (RAID) a automatického zrcadlení. Nicméně i takový systém musí mít nezávislou externí zálohu.

Zabezpečení dat

Pokud zálohujete citlivá data, nezapomeňte je opatřit heslem. Nejjednodušší je samozřejmě data zkomprimovat a zaheslovat. Zaheslování je naprosto nutné, pokud zálohujete na online úložiště. Například v případě pracovních archivů je také důležité fyzické zabezpečení proti krádeži a proti poškození. Uchovávejte svá data pod zámkem a na bezpečném místě. Pokud vás někdo vykrade a jako první mu do oka padne váš externí disk s archivem, máte docela smůlu.

Správný postup zálohování

Základem správného a bezpečného zálohování je vytváření minimálně dvou kopií na dvou nezávislých médiích, které by měly být uloženy alespoň na dvou nezávislých a bezpečných  místech. Nicméně žádné způsoby zálohování vás neochrání, pokud nebudete zálohovat pravidelně. Stanovte si pravidelné intervaly a vše zálohujte, protože ztráty dat a havárie HW se dějí poměrně často a pak už bude pozdě.

Komentáře

Nahoru