Nechcete platit za software, ale chcete ho používat? Pronikněte do tajemství licencí a dosáhnete toho!

Nechcete platit za software, ale chcete ho používat? Pronikněte do tajemství licencí a dosáhnete toho!

Řešení je jednoduché. Využijte zdarma dostupné programy! Velice snadno se mezi nimi dají najít opravdové klenoty, které vám zdatně poslouží při řešení každodenní prace i náročnějších úkolů. Pojďte se společně s námi podívat na tipy licencí a zástupce aplikací nejrůznějších kategorií použití.

Určitě se vám občas stane, že náhle potřebujete program pro určitý druh aplikace. Jenže, kde jinde než na internetu ho rychle najít a stáhnout? Kromě placených verzí si můžete vybrat i velký počet zdarma dostupných aplikací. To, že jsou zdarma dostupné, nemusí nutně znamenat, že jsou horší. Ne vše co, je na první pohled zdarma, ale můžete opravdu zdarma používat. Je nutné si hlídat pod jakou licencí je program šířen.

Freeware

Jedná se o nejběžnější, zdarma dostupný typ aplikací. Důležité je si však uvědomit, že se freewarové programy od těch ostatních, zdarma dostupných, odlišují. Jejich hlavním rysem sice je, že je můžete zdarma používat, ale nesmíte jakkoliv upravovat jejich zdrojový kód, který si tvůrci střeží.

Freewarové aplikace můžete zcela běžně šířit, a proto je lze zcela běžně najít na různých katalogových serverech pro stahování programů. K základním pravidlům týkajících se použití a šíření programů si jejich tvůrci můžou přidat i další podmínky, jako například způsob šíření zdrojového souboru apod.

Speciální podmnožinou freewarů jsou programy pro nekomerční použití. V souladu s licenčními podmínkami je můžete používat na domácích počítačích, pokud je nepoužívate k dosažení jakéhokoliv výdělku. V žádném případě však nesmíte tyto aplikace instalovat na svůj firemní počítač.

Open source

Nevýhodou freeware programů je to, že nemáte k dispozici jejich zdrojové kódy pro případná vylepšení k obrazu svému. Právě tento nedostatek řeší licenční ujednání typu open source. Mimo vlastního programu vám tvůrci dovolují stahovat i zdrojové kódy aplikací a dávájí vám tak volnou ruku k jejich úpravám. V různých variantách se licence typu open source můžou lišit a tak i zde platí nevyhnutelné čtení licenčního ujednání.

Public domain

Jedná se o velice oblíbenou variantu zdarma dostupných aplikací, protože vám jejich autor dovoluje udělat si nimi cokoliv vás jenom napadne. Můžete si je upravovat, šířit, předělávat atd. Samozřejmě programů, které jsou šířeny pod licencí public domain, je minimálně, ale i tak můžou být pro spoustu uživatelů velice zajímavé.

Shareware

Jedná se o velice oblíbenou variantu tvůrců komerčních programů, kteří vám dovolí používat jejich jinak placené aplikace po omezenou dobu zcela zdarma. Nejčastěji se jedná o měsíční licence, popřípadě se dá použití shareware programu omezit i na počet spuštění.

Pokud vám již jednou skončí zkušební doba, tak vám v drtivé většině případů nepomůže ani opětovná instalace. Stejně tak vám nepomůže ani trik s posunutím data zpět. Nezbyde vám tedy jiná možnost, než si chtěný software zakoupit, popřípadě se pohlédnou po nějakém jiném řešení.

OpenOffice

Mezi nejpopulárnější, zdarma dostupné programy zcela jistě patří alternativa placeného kancelářského balíku Microsoft Office, OpenOffice. Nabízí prostředky jak pro práci s dokumenty, tabulkami, prezentacemi tak i pro jednoduchou práci s obrázky a databázemi. Vzhledem k tomu, že je celý balík napsán v Javě, je dostupný pro více platforem.

Příklady zajímavých alternativy placených programů

  • VLC Media Player – velice oblíbený, multiplatformní přehrávač
  • Format Factory – kvalitní, multifunkční convertor
  • FreeCommander – oblíbený správce souborů
  • DeepBurner Free – aplikace pro snadné vypalování CD a DVD
  • Paint.Net – povedený grafický editor
  • GIMP – multiplatformní alternativa Photoshopu
  • PDFCreator – virtuální tiskárna pro tisk do PDF
  • AVG Anti-Virus Free – zdarma dostupný antivir
  • PSPad – oblíbený nástroj pro psaní a editaci zdrojových kódů
  • CCleaner – užitečný nástroj pro čištění Windows

Nezapomínejte na to, že pokud je program zdarma, nemusí to nutně znamenat, že se jedná o nějakou horší variantu placeného bratříčka. Nezapomínejte však ani na to, že ne všechny zdarma dostupné programy jsou kvalitní a nabídnou vám stejné funkce jako ty placené.

Komentáře

Nahoru