Jak se bránit únavě při práci na počítači

Jak se bránit únavě při práci na počítači

Práce na počítači je v očích mnoho lidí velmi pohodlná a něco jako únavu si zde nedokážou představit. Jenže stejně jako ostatní práce má i tato své úskalí, které mnohdy dokážou naši koncentraci značně snížit.

Únava očí

Jistě nikoho nepřekvapí, že nejvíce trpí oči. Při celodenním koukáním do počítače je to ten nejobvyklejší problém. Naštěstí dnes již zařízení se starými displeji, které byli pro oči extrémně namáhavé, takřka nenajdete. Samozřejmostí by měla být dobře osvětlená místnost. Není zdravé, když jediné světlo, které z okolí vyzařuje, vychází z displeje zařízení.

Další rada jak předejít únavě očí se může zdát až poněkud zvláštní. Touto radou je pravidelné a časté mrkání. Je totiž dokázáno, že člověk pozorující obrazovku mrká až 5x méně. Právě málo mrkání má za následek vysušení očí. Taktéž je potřeba dodržovat pravidelné přestávky kdy stačí třeba jen krátce odvrátit svůj zrak jiným směrem. Nezapomínejte ani na správné sezení. Displej by neměl být blíže než 20 cm od obličeje.

Trpí celé tělo

Práce na počítači znamená dlouhé sezení na židli a neustálá práce s klávesnicí. Právě klapkání dalo vzniknout novým civilizačním chorobám, jako jsou záněty šlach nebo strnulosti prstů. Mělo by tedy být samozřejmostí svou práci v pravidelných intervalech na čas odložit a své ruce procvičit. I klasické protřepání nebo protažení prstů může značně pomoct. Vaše hlava se nebude věnovat bolesti, kterou cítíte od rukou, ale právě úkolu na kterém pracujete.

Naštěstí dnes v mnoha kancelářích najdete kvalitní kancelářské židle. Jenže i na nich se bolesti zad nevyvarujete úplně. Věnujte tedy pozornost střídání poloh sezení a opět dodržujte přestávky, při kterých se stačí jen projít po místnosti.

Při práci na počítači existuje celá další řada faktorů, která naši koncentraci a únavu ovlivňuje. Může to být třeba špatně zvolená výška stolu, nevhodné pracoviště nebo také špatné dýchání. Můžeme mluvit o štěstí, že dnes této problematice je věnována daleko větší pozornost než v dřívější době.

Jestliže tedy práce na počítači je to co vás živí nezapomínejte určitě na přestávky a odpočinek. Dodržujte pitný režim a když už vás únava přemůže i přesto, že úkol je potřeba dodělat nebojte se použít prostředky, které vám pomohou získat ztracenou energii. A hlavně: Práce je důležitá, jenže zdraví máme jen jedno.

Komentáře

Nahoru