Počítačové sestavy: Nebuďte amatéři, naučte se dobře vybírat

Počítačové sestavy: Nebuďte amatéři, naučte se dobře vybírat

Před deseti lety byla volba stolního počítače jasná, notebooky byly výrazně dražší. Dnes je situace trochu jiná a i přestože si čím dál tím více lidí pořizuje notebooky, trh s počítačovými sestavami nijak výrazně neklesá – jen se hodně změnil. V dnešním článku vám poradíme, jak se na tomto trhu orientovat.

Prodejem a sestavováním počítačových sestav se v minulosti zabýval kde kdo. V současnosti je situace jiná. Počítače sestavuje už jen pár firem, a to většinou ve velkém – jinak se jim to nevyplatí. Naopak naplno se rozjel prodej notebooků, které pomalu, ale jistě, vytlačují klasické stolní počítače. Stále vás vyjde notebook při stejném výkonu a konfiguraci dráž než PC, nicméně dnes již nejde tolik o výkon, ale spíše o mobilitu, malé rozměry a spotřebu – to vše notebook nabízí. Přesto je ale mnoho situací, kde mají počítačové sestavy navrch.

Notebook vs. desktop

Argumentem pro pořízení klasické sestavy může být fakt, že nebudete mít potřebu počítač někam přenášet. Pokud nebudete mít speciální požadavky, vyjde vás setava mnohe levněji – přitom bude tišší a značně výkonnější. Platí přitom velmi jednoduché pravidlo: Čím vyšší výkon potřebujete, tím větší je rozdíl mezi cenou sestavy a podobně výkonného notebooku. Největší rozdíl je v ceně grafických karet.

Nespornou výhodou počítačových sestav je možnost postupného upgradování. Ze začátku si vystačíte s nějakou integrovanou grafikou a časem si přidáte výkonnou grafickou kartu, čtečku karet, USB 3.0 porty či další pevný disk. Rovněž můžete prodat svojí základní desku a koupit si novou, třeba i s novým procesorem. U notebooku můžete maximálně přidat další paměťový modul, nebo vyměnit stávající disk. Počítá se zde s tím, že si za pár let koupíte nový model.

Jak začít?

Začněte tím, že si stanovíte co od počítače budete chtít a jaký máte rozpočet. Pokud budete chtít pouze surfovat na internetu, přehrávat filmy, nebo pracovat s kancelářskými aplikacemi, vystačíte si i s méně výkonou sestavou s Atomem. Určitě však bude lepší si připlatit a využít platformy AMD Brazos. Výhodou těchto nepříliš výkonných sestav je nejen cena, ale také nízká spotřeba, menší nároky na chlazení či na prostor.

Nemá smysl kupovat cokoliv se starými paticemi jako např. LGA 775, 1156, 1366 nebo AM2+. Nejenže s nimi budete mít problém při případném upgradu, ale starší čipové sady mají krom výkonu i horší tepelné a energetické vlastnosti. Hráči naopak ocení druhý PCIe x16 slot pro případně přidání další grafiky. Na základní desce se šetření nevyplácí.

Rychlost není nejdůležitější

Snažte se vždy osazovat páry pamětí, aby mohly pracovat v rychlejším Dual Chanelu. V případě běžné práce s počítačem si bohatě vystačíte se 4 GB, v případě hraní her a při používání náročnějších programů pro zpracování fotek či videa by to ale mohlo být málo. Nejvýhodněji výchází 4 GB DDR3 moduly a proto tedy není od věci si rovnou v počítači osadit 8 GB RAM. Pokud budete používat dedikovanou grafickou kartu, nemusíte se o frekvence paměti vůbec starat. V případě integrované grafiky vám však může rychlejší paměť urychlit grafické operace.

Výběr grafických karet je v současnosti obrovský a záleží jen na vašich finančních možnostech. Najdou se modely výhodnější i velmi nevýhodné. Nejsnažší cestou jak identifikovat ty výhodné je podívat se, co je v obchodech nejprodávanější. Se vzájemnou kompatibilitou to dnes není až tak horké. Musíte si dát pozor hlavně na dostatečný napájecí zdroj s příslušnými konektory a také na rozměry karty, aby se vám vešla do skříně.

SSD zrychlení

Doslova obrovského zrychlení odezvy počítače, načítání systému či programů dosáhnete pořízením SSD místo klasických HDD. Stačit vám bude systémový disk o dostatečné kapacitě.

Čtěte: SSD disky: Vyměňte svoje staré mechanické brzdy za fenomén nové doby!

Záplavy v Thajsku se významě podepsaly na cenách pevných disků, které stouply až o 300 %! Do popředí se tak dostávají SSD (Solid State Disk), jejích ceny postupně padají dolů. Máte-li v úmyslu zrychlit počítač nebo notebook, představuje SSD nejrozumnější investici.

obrazek

I přes záplavy v Thajsku není investice do SSD malá, ale zrychlení počítače se projeví více, než když si připlatíte tuto částku za výkonnější procesor. Navíc v létě se má cena SSD ještě snížit až na cenu okolo 20 Kč/GB. Disk pro data už pak může být klidně pomalejší, stačí nějaký úsporný 1TB či 2TB model.

Ať už se rozhodnete počítač stavět, nebo si koupíte již setavený, stále budete mít možnost snadného upgradu, což je oproti notebookům velkou výhodou. Můžete jít tak snáze s dobou. Nicméně počítače už nestárnou tak rychle jako dříve a nehrozí, že byste na nich za tři roky nějaký program nemohli spustit. Ani výkon už není tak důležitý – přednější je tichý a úsporný chod, vybavenost novějšími rozhraními apod.

Komentáře

Nahoru