Jak si nevidomí prohlíží fotky na Facebooku?

Kdybyste se zeptali nějakého zaměstnance Facebooku, co jim přitahuje nejvíc uživatelů, s největší pravděpodobností by vám řekli, že fotky. Je těžké si představit Facebook bez fotek – a co teprve Instagram, který Mark Zuckerberg také vlastní. Pro miliony nevidomých po celém světě je to však realita.

Ale to už je minulost. Facebook nedávno začal automaticky popisovat obsah fotografií. Technologii říká „automatický alternativní text“, nejdřív ji spustil na iOS, ale brzy se dočkají i uživatelé Androidu a webové verze.

Zajímavost: Každý den nahrají uživatelé na Facebook, Instagram, Messenger a WhatsApp (vlastněné Facebookem) celkem asi 2 miliardy fotek.

Jak to funguje?

Technologie rozpoznává objekty na fotkách s využitím strojového učení. Pokud softwaru ukážete mnoho fotek psa, už ho pak bude schopný identifikovat. Díky tomu tedy rozpozná věci na fotkách a pak použije funkci iPhonu s názvem VoiceOver, která uživateli nahlas přečte popis obrázku.

„Dokonce i tři slova mi pomohou představit si detaily, které nevidím. Cítím se pak součástí, jako kdybych to viděl taky,“popsal jeden slepý uživatel Facebooku.

image

Lidi, úsměv, sluneční brýle, obloha, venek, voda. Druhý obrázek prý může obsahovat pizzu a jídlo.

Vývoj je teprve v raném stádiu, ale technologie umí spolehlivě identifikovat různé dopravní prostředky (auto, loď, letadlo), přírodu (sníh, oceán, slunce), sport (basketbalové hřiště) nebo jídlo (sushi). Poradí si také s lidmi (miminko, úsměv, vousy) a pozná selfie. Celkem rozpozná asi 80 běžných předmětů a aktivit a je vám schopna říct například, že na obrázku jsou dva smějící se lidé. Algoritmus se stále učí.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru