Jak si sám vyřídit řidičák na dron?

Jak si sám vyřídit řidičák na dron?

Pokud se rozhodnete získat tzv. povolení k leteckým pracem po vlastní ose, počítejte s několika desítkami hodin strávených nad provozní dokumentací a lhůtou od 6 do 12 měsíců. Projděte si s námi všechny potřebné úkony k získání „papírů na dron“ krok za krokem.

1. měsíc

  • Vyplňte žádost o evidenci pilota bezpilotního letounu.
  • Vyplňte technická data vašeho dronu neboli copteru.
  • Připravte provozní příručku svého dronu a jeho blokové schéma.
  • Zpracujte si datový soubor pro výrobu povinného nehořlavého štítku.
  • Vyřiďte si pojištění dronu.
  • Založte si pilotní deníky a nastudujte si, jak je vést.

TIP: Pokud s dronem plánujete podnikat (pro provozování dronu pro komerčními účely musíte být podnikatelem, nebo firmou), počítejte ještě se založením datové schránky.

2. měsíc

Ve druhém měsíci svého snažení byste se měli začít teoreticky připravovat na zkoušky. Naučte se, jak žádat o lety ve zvláštním režimu HOP (v zakázaných prostorech, v centru měst) a jak je následně reportovat úřadům. Samozřejmostí je detailní nastudování Doplňku X – komplexního předpisu o používání bezpilotních prostředků v ČR. Rovněž doporučujeme se podrobně seznámit s leteckým nástrojem AisView pro kontrolu vzdušného prostoru.

Začněte také s kondičním létáním – nejlépe pod vedením zkušenějšího pilota, který už zkoušky absolvoval a ví, na co se zkušební komisaři zaměřují.

TIP: Sice závěrečnou zkoušku (teoretický test, praktický zálet a technická znalost stroje) skládá každý pilot jednotlivě, ale pokud máte stroj se separátním ovládáním kamery, doporučujeme trénovat s kopilotem a dalšími členy posádky, abyste měli pomocníka pro akci v ostrém provozu.

Pokud si jste jistí v kramflecích, myslete už na rezervaci prostoru pro přezkoušení.

Kopie souboru Fotky z lomu-5195

3. a 4. měsíc

Ve 3. měsíci už přichází den D – den samotné pilotní zkoušky, která se skládá z písemného testu z Doplňku X, praktické zkoušky a „technické“. Po absolvování zkoušky na vás čeká ještě další papírování. Musíte vyplnit zbývající dokumentaci pro získání povolení k leteckým pracem a doplnit zbývající části provozní příručky.

5. měsíc a 6. měsíc

5. měsíc vašeho snažení je věnován čekací lhůtě, po kterém získáte vysněný „řidičák na dron“.

TIP: Další informace najdete např. v tomto článku přímo od ÚCL (Úřadu pro civilní letectví).

Pro ty jejichž čas je drahý, doporučujeme absolvovat kurz v letecké škole DronPro, která je zárukou pro 100% absolvování závěrečných zkoušek u ÚCL. Vše za vás vyplní, komunikují s ÚCL a budou vám oporou přímo na zkouškách.

Zdroj, text/foto: dronpro.cz

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru