Jak si uchránit soukromí na internetu? Neprozrazujte zbytečně mnoho!

Jak si uchránit soukromí na internetu? Neprozrazujte zbytečně mnoho!

S postupem času se internet stává čím dál tím více nebezpečnějším místem. Podvodníci a útočníci totiž zjistili, že není vůbec těžké z někoho dostat citlivá data. Jaké nástrahy na nás číhají na každém rohu? Jak se jim bránit?

Řada uživatelů, především pak těch, kteří s internetem začínají, stále žijí v mylné představě “růžového” internetu, kde se jim nemůže nic stát. To že jim internet nabízí zábavu, informace a poskytuje nevysychající studnu pololegálního obsahu, je samozřejmě pravda, ale i tato mince má druhou, odvrácenou, stranu, která již není tak blyštivá. Cokoliv o sobě na internetu prozradíte, sdělujete prakticky celému světu.

Nic není zadarmo

Základním pravidlem, na které byste měli myslet v každé situaci, je nezadávat osobní informace na každé stránce, která si o to říká. Nejde přitom pouze o hesla, rodná čísla atd. Pozor si dejte i na registrace u různých služeb, které po vás chtějí vybrání položek, jež nejlépe odpovídají vašim koníčkům, místě bydliště, věku, pohlaví apod. Na jednu stranu to sice tvůrci podobných služeb zdůvodňují tím, že vám díky podrobné registraci zasílají novinky přesně podle vašeho charakteru, ale jiným úhlem pohledu zjistíme, že tím zároveń získávají velice slušnou databázi uživatelů s kompletními osobními daty.

Tyto databáze jsou pak velice zajímavé pro případné inzerenty a vy se pak v důsledku budete divit, proč vám chodí tolik spamu. Vyplňujte tedy pouze nutné položky, které většinou představují jen část všech údajů, které v průběhu registrace můžete zadat.

Splněním uvedených základních rad si můžete ušetřit další tuny nevyžádané pošty či cílené reklamy. Hodně uživatelů si totiž bohužel zvyklo platit za různé programy nebo hry osobními daty. Princip je jednoduchý: stáhnete si program zdarma, avšak přesto zaplatíte tím, že se vám v průběhu jeho používání bude zobrazovat reklama. A ta může být velice dobře cílená například podle toho, jak jste vyplnili registrační formulář.

Sociálno je všude kolem

Dalším prostředím, ve kterém uživatelé velmi rádi “otevřeně mluví”, jsou různé sociální sítě, seznamky a komunitní weby. Co vlastně vede lidi k tomu, aby vůbec na webu publikovali informace ze svého soukromí? Fakt, že některé údaje můžeme nastavit jako soukromé, není příliš silný. Vždyť přece svá data svěřujeme někomu, koho neznáme, a serveru, o kterém nic nevíme. Navíc data, která se dostanou do sítě, nemůžou být nikdy v naprostém bezpečí. Vzpomeňme na kauzu s Líbímseti, či na celkem pravidelné zvěřejňování čísel platebních karet.

Sociální sítě přímo vyzývají k tomu, aby uživatel o své osobě prozradil co možná nejvíce. Představte si, že na ulici napíšete svoje jméno, adresu, rodné číslo, co vás baví, kde pracujete a případně přidáte telefoní číslo a e-mail. Zní to bláznivě, že? Přesně tímto způsobem se ale chovají někteří uživatelé v internetovém světě.

Nejhorší na tom však je, že do budoucna nemůžeme čekat výrazné zlepšení, bude to spíš naopak. Důvodem je stále častější pronikání internetu mezi uživatele, kteří s počítačem nemají tolik zkušeností, příliš jim důvěřují a nechají se snadno obalamutit. Buďte obezřetní!

Komentáře

Nahoru