Jak snížit náklady na vytápění bytu?

Zateplení domu šetří výdaje za energie, vylepšuje tepelnou pohodu ve všech místnostech (není vám ani přílišné horko v létě a ani se neklepete neustále zimou na podzim a v zimě). Jednoduše nemusíte neustále topit a nebo naopak mít od rána do večera zapnutou klimatizaci.

Ve většině vyspělých zemích se energií plýtvá. Celých 40 % jí spolykají budovy a více než polovina z této spotřeby slouží k vytápění. Podle průzkumu německých domácností, provedeného v roce 2003, spotřebují elektrické přístroje 8 % energie, dalších 8 % připadá na ohřev vody, 31 % energie na provoz auta a celý zbytek – 53 % − spotřebuje topení. Jak vidíte, je to docela hodně výrazná položka. A nejenom na papíře, ale také ve vašem rozpočtu. Schválně zkuste zapřemýšlet, kolik peněz vás ročně stojí jenom vytápění vašeho panelového bytu. Pokud dojdete ke stejnémy závěru jako já (tedy hodně), je třeba s tím začít něco dělat. Sice na začátku do toho budete muset nějakou tu korunu investovat, ale za pár let se vám to vrátí. A zrovna teď je asi nejlepší čas, kdy do toho jít. Proč? Protože díky dotacím z EU ušetříte.

Čím lépe dům zateplíte, tím větší finanční podporu od státu obdržíte. Při nejkvalitněji provedeném zateplení lze snížit energetickou náročnost domu o více než 60 % a navíc ještě obdržíte podporu ve výši 50 % nákladů. Tedy, když se budete chovat ekologicky, méně utratíte a ještě vice dostanete.

Co nejvíce ovlivňuje unikání teplo ve vašem domě, to vám shrne následující tabulka.

Opatření Úspora energie 
na vytápění
Výměna oken 7 %
Zateplení fasády 32 %
Zateplení stropu / podlahy půdy 30 %
Zateplení podlahy 10 %
Větrání se zpětným získáváním tepla* dalších 20 % (po zateplení)
Komplexní řešení dle doporučení normy ČSN 73 0540 70—80 %
Komplexní řešení dle doporučení pro nízkoenergetický případně pasivní standard 80—90 %

Více o tom, jak získat dotace na zateplení a nebo dotace na kotle najdete na webu Cerpad.cz. Cerpad je poradenská firma, která se právě zaměřuje na ekologické zateplení domů a na rekonstrukce panelových domů. Poradí vám například, jak získat průkaz energetické náročnosti budovy, co to je vlastně onen energetický štítek atd.

 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru