Jak stahovat obrázky a neporušit při tom autorská práva?

Jak stahovat obrázky a neporušit při tom autorská práva?

Hodně lidí, kteří si chtějí do obsahu svého webu vložit obrázky, si je vyhledá přes Google nebo jiný vyhledávač a jednoduše si obrázek stáhnou. To ale není správné, protože tak porušují autorská práva. Mnoho lidí si to neuvědomuje, někteří o tom ví, ale neznají lepší řešení.

V tomto článku vám poskytneme několik rad, jak a kde si můžete obrázky stáhnout zdarma, případně kde si je můžete zakoupit. Na internetu najdete množství specializovaných webů, které se věnují prodeji různých obrázků nebo fotografií. Některé nabízejí i možnost stáhnout si obrázek zdarma.

Portály nabízející stahování obrázků

Freepictures.me

Jedná se o webovou stránku, na které najdete různé druhy obrázků – od fotografií zvířat až po byznys ilustrace. Tato stránka slouží pro ty, kteří si chtějí obrázek stáhnout a použít ho na své stránce. Za obrázky se platí kredity, cena závisí na rozměrech obrázku. Je to kvůli tomu, že větší obrázek je kvalitnější. Malé obrázky (např. 240  x 160 px) si můžete stáhnout zdarma.

V čem je háček? Nic není zadarmo a zde to platí také. Pokud si stáhnete obrázek zdarma, pak musíte odkazovat na stránku Freepictures.me. Buď tak, jak to vidíte na obrázku vpravo nebo umístěním odkazu do patičky stránky. Pokud nechcete, aby o tomto odkazu věděl vyhledávač, můžete jej chránit atributem rel = „nofollow“. Pro stahování obrázků se musíte zaregistrovat.

Freedigitalphotos.net

Jedná se o stránku, která funguje na stejném principu. Před stažením obrázku se však nemusíte registrovat, stačí zadat svou emailovou adresu. S odkazem na stránku to funguje stejně. Na této stránce máte možnost si stáhnout free obrázky větší velikosti než na freepictures.me. I když ne o moc větší velikosti, ale i tento rozdíl je patrný.

Freepsdfiles.net

Na tomto webu si můžete zcela zdarma stáhnout obrázek v souboru PSD a nemusíte na tuto stránku vůbec odkazovat. PSD soubory jsou dobré i v tom, že je snadno můžete upravovat v programu Photoshop. Tak přece jen je něco zcela zdarma.

Další stránky, kde si můžete stahovat obrázky

Jak stahovat obrázky bez licence z Google

Pokud chcete zdarma používat obrázky s licencí zdarma, díky vyhledávači Google si takové obrázky můžete najít. U nalezených obrázků ale možnost užití zdarma raději ještě ověřte, Google nic negarantuje! Postup je následující:

1.)    Jděte na stránku http://images.google.cz/

2.)    Podle toho, jaký obrázek hledáte, napište do pole vhodný výraz.

3.)    V pravém horním rohu máte kolečko, kde kliknete na „Rozšířené vyhledávání“.

Rozšířené vyhledávání

4.)    Můžete si zadat podrobnější informace o obrázku, ale nejvíce vás zajímá nastavení, které je až úplně na konci, označené jako „práva na používání“. Tam si můžete vybrat z pěti možností podle využití.

Filtrovat

To je vše o hledání a stahování obrázků. Dozvěděli jste se, kde a jak si můžete stahovat obrázky zdarma bez toho, aniž byste porušovali autorská práva. Dejte si však pozor u fotografií, které obsahují zjevně soukromý majetek nebo rozeznatelné osoby. K takové fotografii potřebujete ještě souhlas majitele či fotografované osoby. Pokud u fotografie není explicitně uvedeno, že takový souhlas byl vydán, raději se vyhněte použití pro vyloženě komerční produkty – například reklamu, letáky, šablony, design apod. Nebudete se tak muset obávat případných pozdějších problémů.

Poznámka: Bohužel ani tak nelze zaručit, že obrázky stažené skrz Google lze volně šířit. Proto doporučuji raději využívat fotobanky umožňující stažení obrázku zdarma (v IT hantýrce se jedná o tzv. free fotobanky). Hlavně si nezapomínejte ukládat někam bokem URL adresu stažených fotek (adresu, odkud jste fotku stáhli). V případě nějakého sporu byste totiž stěží zpětně dohledávali, odkud jste fotku vlastně vzali.

Komentáře

Nahoru