Jak to taky může vypadat?

Oslavy příchodu nového roku bývají již tradičně spojovány s masivními silvestrovskými ohňostroji, které mají svou okázalostí prozářit první okamžiky nového roku. Pojďte si proto spolu s námi vychutnat ty nejkrásnější z nich.

Že je skutečně na co se koukat, to ostatně prozrazují i tyto záběry z Velké Británie (Londýn), Austrálie (Sydney) a v mnohých dalších městech.

Je trochu s podivem, že tyto velkolepé oslavy děláme vlastně jednou do roka. Na Silvestra. Moc často totiž nevidíte (alespoň ne u nás), že by si někdo pořádal ohňostroj při nějaké jiné příležitosti. Maximálně na svatbě. Sem tam na narozeniny a to je tak asi vše. Což je tak trochu škoda. Já osobně ohňostroje a všechny možné druhy pyrotechniky zbožňuji. Dokáže to totiž perfektně zpestřit i takové obyčejné narozeniny u vás doma. Hlavně si je budete nejenom vy, ale i vaši kamarádi pamatovat.

A vůbec se nemusíte bát ani toho, když budete slavit u vás doma v domě. Některé druhy pyrotechniky lze použít i v interiéru (což jsem donedávna také nevěděl). Tyto interiérové ohňostroje jsou vyrobeny tak, aby nevydávaly žádný dým a mohly být použity v místnosti (např. dortovou fontánu můžete bez obav zapíchnout do narozeninového dortu). Zkrátka – nepotřebujete na to žádnou obrovskou zahradu.

Dále se používají ohněpády, sluníčka, svíce, pyrotechnické svíčky (na ohnivé nápisy), svíce, kabuky, dekorativní oheň, vše v nejrůznějších délkách, výškách i barvách.

Tato speciální pyrotechnika je však už o něco dražší. Ale zase na druhou stranu, když jsme ochotni utratit tisíce korun za oslavu Silvetra, proč nedat pár korun navíc na naše narozeniny, které máme taktéž jen jednou za rok :-).

Samozřejmě, pokud chcete mít podobně dokonalou show jako na videu výše, je třeba si nechat udělat ohňostroj na míru. Na to už zkrátka potřebujete profesionály. Ceny za takový ohňostroj se pak liší dle toho, jak dlouho má celá pyrotechnická show trvat (čím déle, tím vice pyrotechniky bude potřeba a tím vice to bude nejspíše stát). Ceny se pak pohybují od 8 000 Kč (pětiminutový ohňostroj) až do 100 000 a více (20 minut a více).

Druhá a levnější možnost je si koupit již předpřipravený set a ohňostroj na míru si vyrobit svépomocí.

A pokud jste třeba také jako já přemýšleli, kde se vlastně všechna ta pyrotechnika vzala, tak si určitě přečtěte ještě posledních pár řádek.

Takže – kde pyrotechnika vznikla? Přesuňme se se na druhý konec světa – do Číny. Tyto „hračky“ vyvinuli Číňané před více než 2000 lety. Ohňostroje se tam vyrábějí dodnes. Hlavní směsí je střelný prach. Jde o směs dřevěného uhlí síry a dusičnanu draselného. Ale jak dokázali proměnit jednoduché rakety na nádherné ohňostroje? Hlavní ingrediencí je rýže. Kuličky se naplní střelným prachem, které vyrábějí ze sušených slupek rýže obalených pomalu hořící směsí prachu a lepidla. Slupky zabrání střelnému prachu, aby neexplodoval najednou. Tyto slupky balí do kartonových koulí. Koule se pak spojí s náloží díky časově zpožděným roznětkám. A výsledek už sami znáte…

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru