Podle čeho vybírat čtečky E-Book? Rozmyslete si předem, kterou si koupíte…

Podle čeho vybírat čtečky E-Book? Rozmyslete si předem, kterou si koupíte…

Klasické knihy už mezi vyznavači technologií nehrají tak velkou roli jako dřív. Od roku 2007, kdy se na trh dostal Amazon Kindle, to jde s knihkupectvími a knihovnami mírně dolů. Místo, aby čtenáři chodili pro stohy papírů do ulic svého města, raději si pohodlně zajdou na Amazon a vybírají z rozsáhlé nabídky tam. Pokud se také rozhodujete pro nákup čtečky E-Booků, máme pro vás několik kritérií, podle kterých přístroj vybírat.

Velikost a typ obrazovky

Naprostá většina čteček elektronických knih je vybavena monochromatickými displeji. Ty vládly za starých Nokií či Siemensů. Jednoduše řečeno, jednalo se o nebarevné a často celkem malé displeje. V dnešní době se do čteček aplikuje také E Ink, což je elektronický inkoust. Pro oči je šetrný a oproti textu v mobilních telefonech je čitelný i za přímého slunečního svitu.

Optimální velikost úhlopříčky displeje pro klasické uživatele je 6 palců, naopak studenti jsou z určitých důvodů nepovinně odkázani na čtečky desetipalcové. Je také nutné myslet na formu klávesnice. Pokud si vyberete hardwarovou klávesnici umístěnou pod displejem, mějte na paměti, že ji budete muset udržovat. Sama se totiž neočistí, zatímco klávesnice na dotykovém displeji je udržovatelná velice snadno. Navíc usnadňuje vytváření poznámek a vyhledávání textu v knize.

Co se zdá být u čteček knih (ne)výhodou, je nepodsvícený displej. Sice nedohází ke kažení očí v rozsahu podobném jako na monitoru počítače, ale pro čtení ve tmě bude nutné rozsvítit lampičku. Příslušenství pro čtečky je ale natolik rozmanité, že by s tím neměl nastat žádný problém.

Druh bezdrátového připojení

Například Amazon Kindle nabízí možnost nakupování a stahování pomocí rádiového signálu, který je k dispozici téměř všude a hlavně zdarma. Tahákem všech nových čteček je ale přítomnost WiFi nebo 3G. Využití těchto technologií je sice zpoplatněno, avšak rychlost a spolehlivost by se měly do investované částky promítnout.

Pokud vámi vybrané zařízení přenos rádiového signálu nepodporuje, budete si muset vybrat mezi 3G a WiFi. Častým cestovatelům je samozřejmě doporučováno využití 3G sítě od některého z mobilních operátorů, domácím čtenářům naopak WiFi. Pokud čtečka podporuje obojí, pak není co řešit.

Na pláži v zahraničí ale jakoby všechna bezdrátová připojení padla ladem. Proto je dobré mít na čtečce E-Booku slot pro paměťovou kartu jako zálohu původního uložiště, na kterou lze ukládat všechny digitální knihy, PDF soubory či audioknihy.

Vlastnosti pořízených knih

Jiný výrobce, jiný formát knihy a jiný E-Book obchod. Rozhodněte se včas pro volbu správné knihy ze správného místa. Tím, že se stanete majitelem některé z nich v neuniverzálním formátu, s největší pravděpodobností nemůžete čekat kompatibilitu se čtečkou od jiné firmy. Trocha myšlení navíc může ušetřit několik dobrých dolarů.

Univerzální formát je například ePub, který lze použít v rozsáhlé řadě elektronických čteček. Teprve tím je možné ušetřit.

Množství finanční investice

Zákazníci často spoléhají na znatelné snížení ceny u všech výrobků a několik měsíců si raději počkají. I to je cesta k uspoření určité částky. Například Amazon Kindle se v současnoti prodává pouze za 79 dolarů (asi 1600 korun), model od Nook se zmíněnou technologií E Ink pak za 99 dolarů (asi 2000 korun). I kvalitní čtečka elektronických knih nemusí stát vždy moc.

Komentáře

Nahoru