Jak vybrat notebook?

Výběr přenosného počítače je poměrně náročný, možná stejně náročný jako výběr automobilu. Současný trh okupuje nepřeberné množství značek, které se snaží koncové spotřebitele zaujmout poutavými reklamními spoty. Nicméně rozhodující by pro vás neměl být marketingový tah konkrétního výrobce. Zaměřit byste se měli především na parametry, které by měly uspokojit vaše potřeby a požadavky. 

Rozhodujícím faktorem bývá především cena, stejně jako u ostatních kategoriích spotřební elektroniky. S napjatým rozpočtem si pravděpodobně nemůžete dovolit notebook za 40 000 korun. Ale levnější zařízení s cenovkou pod hranici 10 000 korun vám zase nemusí stíhat při práci.

Technické parametry

Velice důležité jsou technické parametry, které ovlivňují rychlost notebooku při práci. A pokud se v následujících výrazech neorientujete, přizvěte si k výběru někoho znalého v této problematice.

Operační paměť

K běžnému surfování po internetu a ke kancelářské práci s dokumenty si vystačíte s operační pamětí 2 GB. I když někteří výrobci dnes osazují i levnější přenosné počítače operační pamětí o velikosti 4 GB. K náročnějším činnostem, jako je například hraní počítačových her a grafické práce, se doporučuje operační paměť o velikosti 8 GB.

Procesor

Současným standardem moderních přenosových počítačů jsou více jádrové procesory. Zde se výrazně liší, zda kupujete notebook pro kancelářské práce anebo herní notebook. Zatímco u levnějších variant si vystačíte s procesorem například Intel Core i3, u herních variant už je potřeba Intel Core i7.

acer predator 15

Herní počítač Acer Predator 15, Zdroj: T.S. Bohemia

Grafický čip

A rozdílnost je ještě u grafického čipu, přičemž většina uživatelů si vystačí s integrovaným grafickým čipem. Zvládne přehrát video ve vysokém rozlišení, ba dokonce i jednoduché hry. Ale herní nadšenci by měli investovat spíše do notebooku se samostatnými grafickými kartami, jako je například NVIDIA GeForce GTX 970M.

Další parametry

Tímto samozřejmě výpis technických parametrů nekončí. Pro detailní přehled je dobré využít některý z parametrových porovnávačů notebooků.

Operační systém

Velice důležitou součástí, bez které notebook prostě nepojede, je operační systém. V České republice je nejrozšířenější operační systém od společnosti Microsoft. Současným standardem nových přenosných počítačů je Windows 10 ve verzi Home.

Když si zakoupíte počítač bez operačního systému, můžete si na něj nainstalovat bezplatně šířený operační systém GNU/Linux P. Ale zde počítejte s tím, že vám na tomto systému nepojedou některé aplikace typické pro Microsoft Windows 10. Nelze nainstalovat například balíček Microsoft Office a budete se muset přeorientovat na bezplatnou verzi OpenOffice pro Linux.

A specifickou pozici na trhu má operační systém Apple OS X založený na unixovém jádru. Tento systém používají výhradně notebooky od společnosti Apple – MacBook a MacBook Pro.

apple macbook

Apple MacBook Pro 15“ Retina, Zdroj: T.S. Bohemia

Apple MacBook Pro 15“ Retina, Zdroj: T.S. Bohemia

Takřka nereálné je najít univerzální notebook, který by vyhovoval všem uživatelům. Zatímco někdo preferuje silné mašiny, někdo si zase potrpí výhradně na operačním systému OS X. Také byste se neměli řídit rady svých známých, protože co vyhovuje kolegovi v práci, nemusí vyhovovat vám. A proto si notebooky rozdělíme ještě podle účelu jejich využití.

Obyčejné notebooky do běžné domácnosti

Notebook, který by měl nahradit stolní počítač, by měl mít úhlopříčku o velikosti alespoň 15 palců. Cena kancelářských notebooků rapidně klesla v porovnání se situací před několika lety. Dokonce seženete zařízení s pořizovací cenou pod hranici 10 tisíc korun, což v minulosti byla taková cena nepředstavitelná. Optimální jsou modely v rozhraní mezi 12 až 15 tisíci korunami, ovšem s ohledem na technickou specifikaci.

V kategorii levných počítačů jsou stroje vybavené standardně dvoujádrovými procesory, a proto nabízí optimální výkon pro surfování po internetu a kancelářské práce. Operační paměť je většinou 4 GB, což pro domácí použití naprosto vystačí.

Multimediální a herní notebooky

Nicméně výše popsané notebooky jsou nevyhovující pro hardwarově náročnější operace, například hraní graficky náročných her či střih videa ve vysokém rozlišení. Herní notebooky disponují výkonnou grafickou kartou a čtyřjádrovým procesorem. Ale pořizovací cena je výrazně vyšší a může se pohybovat i kolem 50 tisíc korun.

Rozumným kompromisem mezi cenou a kvalitou jsou varianty za 20 a 25 tisíc korun. Ačkoliv bude slabší grafická karta, nebude chybět 4GB operační paměť a výkonný procesor.

Ultrabooky pro náročné uživatele na cestách

Hmotnost kolem 1,5 kilogramu, obrazovka s úhlopříčkou 14 palců, 11 hodin výdržnost baterie. Přesně tak bychom mohli charakterizovat ultrabooky, které se vyznačují perfektním výkonem. Zcela nahradili dřív oblíbené netbooky, které už z trhu pomalu mizí.

Za představení rozhodně stojí Lenovo ThinkPad P40 Yoga, který patří do skupiny profesionálních notebooků. Jeho předností je, že nabízí čtyři režimy práce. A jeho displej je překlopitelný o 360°.

Lenovo ThinkPad P40 Yoga

Lenovo ThinkPad P40 Yoga, Zdroj: T.S. Bohemia

 

 

Komentáře

Nahoru