Dnes vyšlo 1 článků

Jak zabezpečit smartphone s Androidem před krádeží?

Na současném trhu cena smartphonů sahá často nad deset tisíc korun. Není tedy divu, že se stávají terčem kapesních zlodějů. V následujících řádcích sice neprozradíme, jak krádežím mobilního telefonu zamezit, ale poradíme vám, jak zabezpečit telefon, abyste mohli v případě odcizení lokalizovat jeho polohu a dohledat jej.

Cerberus proti krádeži

Samotný operační systém Android je opatřen základní lokalizací ztraceného telefonu, nicméně v praxi nenabízí moc funkcí – není možné telefon ovládat, zaznamenávat snímky, získávat informace o nově vložené SIM kartě a podobně. Efektivnější a bezpečnější ochranu nabízí aplikace Cerberus. Jedná se o moderní způsob zabezpečení, který umožňuje lokalizaci a dálkové ovládání telefonu. Aplikaci můžete bezplatně vyzkoušet po dobu jednoho týdne. Poté si můžete zakoupit doživotní licenci za 4,99 Euro (v přepočtu asi 140 Kč). Tato cena je oproti ceně telefonu směšná. Cerberus proti krádeži můžete stáhnout v Obchodu Play.

screen

Vytvoření účtu

Při prvním spuštění vás aplikace vyzve k registraci. Vytvořením účtu vás provede přehledný a rychlý průvodce. Zadáte uživatelské jméno, heslo a e-mail. Závěrem vám aplikace nabídne nastavení administrátorských práv, díky nimž je telefon možné spravovat snadno na dálku.

screen2

Nastavení aplikace je důležité

Po registraci a přihlášení se přenesete do prostředí aplikace Cerberus. Sice je při výchozím nastavení telefon chráněn, nicméně je ideální prozkoumat a aktivovat řadu funkcí, které zvýší ochranu a zabezpečení. V Hlavním nastavení změňte stav – musí zde být Povoleno. Je dobré zaškrtnout také administrátorskou ochranu. Díky tomu není možné aplikaci Cerberus bez přihlášení z telefonu odebrat. A pokud aplikaci skryjete v nabídce aplikací, nemusí se zloděj o její přítomnosti dozvědět. Pakliže budete chtít aplikaci zobrazit, je možné to provést vytočením kódu (viz obrázek), nebo odeslat příkaz přes webové rozhraní (viz v textu níže).

screen3

SIM karta

Velmi významnou funkcí je kontrola SIM karty. Aplikace dokáže rozeznat, zda byla do telefonu vložena jiná SIM karta. Pokud ano, ihned rozešle upozornění na nastavená čísla. V levém vysouvacím menu stačí zvolit položku Kontrola SIM, kde můžete zadat tři čísla, na která budou zasílána případná upozornění a informace o nově vložené SIM kartě. Ve spodní části je potom možné ještě nastavit, jaké informace se budou odesílat.

screen4

Webové rozhraní

Nyní si představme ten horší scénář. Ztratíte mobilní telefon, avšak máte v něm nainstalovaný program Cerberus proti krádeži. Nejjednodušší je použít webové rozhraní na stránce www.cerberusapp.com, kde se přihlásíte přihlašovacím jménem a heslem jako v mobilním telefonu. Budete se pohybovat v přehledném rozhraní, kde můžete sledovat telefon, ovládat jej a zadávat různé příkazy, například spustit alarm, vymazat paměť telefonu, zamknout, získat informace o voláních a další. Podmínkou však je mít aktivní internetové připojení mobilního telefonu.

screen5

Když není internet aktivní

Pokud nemáte v mobilním telefonu aktivované internetové připojení, je možné ovládat telefon prostřednictvím SMS příkazů. Prostřednictvím nich je možné provádět různé činnosti na dálku. Jedinou podmínkou je znát telefonní číslo. Jestliže tedy zloděj změní SIM kartu, budou odeslány na předvolená čísla o nové SIM kartě, tudíž i telefonní číslo. Příkazy tedy budete zasílat na číslo nové SIM karty.

Zpráva se mobilnímu telefonu nezobrazí, a tak se zloděj ani nedozví, že něco s mobilem na dálku provádíte. Jednotlivé příkazy můžete najít v nápovědě v češtině.

screen6

Ani tovární nastavení není problém

Většina aplikací, jejichž prostřednictvím je možné lokalizovat polohu telefonu po krádeži, má problém s továrním restartem. Nepřežijí ho. I na tuto skutečnost vývojáři Cerberusu mysleli. Pokud máte na telefonu oprávnění ROOT, je možné tuto aplikaci nahrát jako systémovou, tudíž po továrním nastavení bude stále součástí systému. Nastavení je vysvětleno opět v nápovědě.

cerberus

Zdroj: Cerberus App / Cerberus / YouTubeApp

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru