Jak zachránit mokrý iPhone?

Většina z nás sice svůj mobil běžně nekoupe, ale občas se stane, že spadne do vany, do moře nebo do záchodu. Co pak s tím? Máte vůbec šanci, že bude dál fungovat? Jak ho správně vysušit?

Hlavu vzhůru. Když namočíte iPhone, ještě to neznamená, že je všechno ztraceno. Když se k němu budete chovat podle následujících zásad, máte velkou šanci na to, že bude dál fungovat.

Poznámka: Následující tipy jsou psány pro zařízení se systémem iOS, ale platí také pro většinu jiných mobilních telefonů.

Osušte jej zvenku

První věc je zřejmá: Vyndejte iPhone z vody (vany/záchodu/polevky, …). Ani nepřemýšlejte o jeho zapojení do zásuvky. Je-li namočený mobil zapojený, opatrně jej odpojte a nepokoušejte se jej zapnout! Mohlo by to způsobit zkrat.

Pokud na něm máte nějaký kryt, sundejte ho. Vyjměte SIM kartu. Vyndání baterie neublíží, ale vzhledem k tomu, že baterie iPhonu se běžně nevyndává, je to úkol spíš pro šikovné ruce. A taky pro ty, kdo se nebojí ztráty záruky. Nic jiného kromě SIM karty tedy vyndat nemůžete, ale i to pomůže snížit počet štěrbinek, kde by se mohla ukrývat voda. Otřete vodu zvenku, otočte iPhone vzhůru nohama a zatřeste s ním, abyste vylili vodu z konektorů.

dropped_your_iphone

Hlavní věc, které chcete zabránit, je aktivace obvodů uvnitř iPhonu, protože to by vedlo ke zkratu. Pokud je vypnutý, je to v pořádku. Nenechte se zlákat k zjišťování toho, jestli funguje. Kvůli vaší zvědavosti by pak totiž opravdu fungovat nemusel.

Pravděpodobnější je bohužel varianta, že byl zapnutý, když spadl do vody. V tom případě máte dvě možnosti. Buď jej vypnete, ale tím ho na chvíli probudíte a hrozí zkrat, nebo jej ponecháte se zhasnutým displejem, nebudete na nic sahat a budete doufat, že budete mít štěstí. Je to jen na vás, ale obecně se spíš doporučuje, že menší ze dvou zel je krátce iPhone probudit a vypnout jej.

Vysušte jej rýží nebo sáčky se silikagelem

Teď z něj potřebujete dostat tolik vody, kolik je jen možné. Pokud si myslíte, že to půjde fénem, jste na omylu. Tím by se mohly poškodit vnitřní komponenty. Taktéž ho nedávejte na topení, do sušičky nebo dokonce do mrazáku! Zkuste raději něco, co vstřebává vlhkost.

Mnoho lidí nedá dopustit na neuvařenou rýži. Můžete zkusit dát vlhký iPhone nebo iPad do velké mísy, úplně jej zasypat rýží a nechat ho dva dny jen tak ležet. Rýži má doma téměř každý, ale málokdo ví, že perfektně absorbuje vlhkost. Ale má to háček. Do konektorů se vám může dostat zrnko rýže nebo jeho část.

Mimochodem… Na druhu rýže nezáleží.

put_wet_iphone

Lepší volba jsou silikagelové sáčky – takové ty malé sáčky, které bývají například v krabici od bot. Musíte jich však sehnat dost na to, abyste jím zakryli celé zařízení. Dají se i koupit, možná by vám je dali v nějakém obchodě (s obuví nebo kabelkami), kdybyste je požádali. Stále platí dvoudenní vysychací lhůta.

silikagel_sack

Podívejte se dovnitř

Pokud jste si opravdu jistí svou šikovností, úplně nejlepší bude odšroubovat spodní šroubky a podívat se přímo dovnitř. Existují speciální opravářské sady určené pro iPhone, takže když si seženete správný šroubovák, neměl by to být problém. Mějte ale na paměti, že tím ztratíte záruku a je tu riziko, že způsobíte ještě větší škodu.

damaged_phone

Přesto je to nejefektivnější způsob, jak dostat vodu zevnitř a zamezit zkratu (tím, že vyndáte baterii). Použijte měkký suchý hadřík a snažte se být co nejjemnější. Pokud si ale netroufáte, nezkoušejte to. Lepší nedělat nic, než problém ještě zhoršit.

Co dělat dál

Jakmile počkáte několik dní a budete si myslet, že už je iPhone suchý, můžete to vyzkoušet jeho zapnutím. Pokud nefunguje, můžete ho zkusit dát někam do opravy. Nezkoušejte ale lhát o tom, co se s ním stalo. Apple zařízení mají uvnitř čidla, která potvrdí, že byla namočena.

Jestliže po zapnutí běžně funguje, můžete si gratulovat. Jen ho během dalších měsíců sledujte. Vytopení mobilu totiž často zničí baterii, což se může projevit až o několik měsíců později. Radši si zálohujte všechny důležité soubory, protože je to sice smutné, ale fungovat může jen dočasně.

Nejlepší ochranou je prevence

Většina z nás nehází mobil do vody schválně. I když i to se může stát. Například po aktualizaci na iOS 7 se po sociálních sítích šířil hoax, který tvrdil, že s novou aktualizací se iPhone stane vodotěsným. Pochopitelně nestal. Ale někteří lidé to zkoušeli.

LifeProof Case for iPhone

Ovšem to nejlepší, co můžete udělat, je pořídit si vodotěsný obal. Pokud víte, že iPhonem fotíte na pláži, čtete si ve vaně nebo prohlížíte emaily na záchodě, zkuste minimalizovat riziko. Existují spousty vodotěsných obalů, které vůbec neomezují funkčnost iPhonu. Nebo si aspoň nakupte ty sáčky se silikagelem…

Fotky: Splendenspower, Smartmoviemaking, Wonderhowto, Quickmeme, Diylol

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru