Jak zjistit, zda se váš počítač přehřívá, a co s tím dělat

Jak zjistit, zda se váš počítač přehřívá, a co s tím dělat

Počítače jsou záměrně navrhovány tak, aby se přehřívaly co nejméně. Teplo je totiž jejich velkým nepřítelem. Když se počítač moc přehřeje, je nestabilní a může se klidně sám od sebe vypnout. A vy přijdete o veškerou rozdělanou práci. Poškodit se ale může i hardware.

Při běhu náročných aplikací procesory a grafické karty produkují mnohem více tepla, než je běžné. A když je navíc problém s chladícím systémem počítače, může přebytek tepla i fyzicky poškodit jeho komponenty.

Přehřívá se váš počítač?

Pokud ho používáte jen k obvyklým nenáročným účelům, nemáte se vůbec čeho bát. Nicméně pokud se i tak potýkáte s nestabilitou systému a problémy jako náhlým vypínáním, modrou obrazovkou a zamrzáním – obzvlášť když děláte něco náročnějšího, jako je hraní počítačových her – může se i váš počítač přehřívat.

Tahle situace může nastat z několika důvodů. Skříň vašeho počítače může být plná prachu, nemusí fungovat ventilátor, něco může blokovat větrací otvory, nebo třeba máte kompaktní notebook, který nikdy nebyl navržen pro maximální výkon trvající několik hodin.

Monitorujte teplotu svého počítače

Za prvé mějte na paměti, že různé procesory a různé grafické karty mají různé optimální teplotní rozsahy. Než se tedy budete zbytečně děsit, podívejte se prvně do dokumentace vašeho počítače – nebo na specifikaci procesoru a grafické karty – a zjistěte si, jakou optimální teplotu má váš hardware.

Teplotu vašeho počítače můžete monitorovat různými způsoby. Možná máte jednu možnost integrovanou ve svém systému. Pak se tyto hodnoty dají obvykle sledovat v BIOSu. To vám umožní rychle zjistit teplotu vašeho počítače, když zamrzne. Stačí ho nabootovat, vejít do BIOSu a zkontrolovat teplotu. Avšak není to tak úplně jisté. Ne všechny BIOSy tyto informace totiž zobrazují.

bios-temperature

Dále existují speciální programy, které teplotu počítače zobrazují. Přečtou údaje z čidel uvnitř počítače a zobrazí vám hodnotu. Vybrat si můžete z opravdu široké škály od jednoduchých nástrojů jako Speccy k pokročilým, jako je SpeedFan.

Ještě však připomínáme, že se musíte podívat na optimální teploty svého konkrétního procesoru a konkrétní grafické karty. V různých dokumentech k počítači můžete najít i další teploty, například teplotu pevného disku, ale grafická karta a procesor jsou jednoznačně nejdůležitější. Právě tyhle komponenty se totiž začnou nejvíce přehřívat, když bude v počítači horko.

Pokud si myslíte, že přehřívání počítače je právě váš případ, rozhodně s tím něco dělejte. Zkontrolovat jednou teplotu komponentů a dál ji ignorovat nestačí. Zkuste na počítači dělat něco opravdu náročného, třeba si zahrajte nějakou graficky náročnou hru. Monitorujte teplotu počítače během hry a i několik hodin poté. Sledujte, jak dlouho jsou komponenty přehřáté.

Udělejte něco proti přehřívání

Pokud máte jasno, že se právě váš počítač přehřívá, udělejte s tím něco.

Vyčistěte počítač od prachu

Prach se hromadí ve stolních počítačích a časem i v noteboocích, ucpává větrací otvory a brání proudění vzduchu. Proto může způsobit problémy ve ventilaci, zachycovat teplo a bránit počítači ve správném chlazení. Každý by měl svůj počítač aspoň občas vyčistit, aby zabránil usazování prachu. Bohužel o něco obtížnější bývá dostat prach z přehřívajících se notebooků.

Zajistěte pořádné větrání

Umístěte počítač někam, kde může větrání dobře fungovat. Pokud jde o stolní počítač, rozhodně ho nedávejte příliš blízko ke zdi, aby byly ucpané otvory. Taktéž jej nenechávejte v blízkosti topení. Pokud jde o notebook, dávejte rovněž pozor na větrací otvory. Špatné je například nosit si ho do peřin do postele. Vždy je lepší položit si ho i v posteli na nějakou tvrdou podložku. Nezapomínejte na to obzvlášť v případě, že děláte něco náročného.

computer-ventilation

Zkontrolujte, jestli fungují ventilátory

Pokud si nejste jistí, proč se váš počítač přehřívá, otevřete case a zkontrolujte, zda běží všechny ventilátory. Je možné, že větrák u procesoru nebo grafické karty nefunguje, čímž se snížilo proudění vzduchu.

Dolaďte chladiče

Pokud se přehřívá procesor, může to být tím, že není správně umístěn jeho chladič, nebo je stará tepelná pasta. Možná tak budete muset aplikovat novou teplovodivou pastu a připevnit chladič pořádně. Avšak berte na vědomí, že tento tip je užitečný spíše pro ty, kteří si skládali počítač sami. Ti mohli snadněji udělat chybu, když původně pastu aplikovali.

cpu-procesor-temperature-paste

Těžší to obvykle bývá u notebooků. Obzvlášť u těch, které jsou navrženy tak, aby nebyly uživatelsky opravené. Když se váš notebook naplní prachem a je ho třeba vyčistit, může to vést k horším problémům než v případě stolního počítače. Je pak většinou jednodušší obrátit se na nějaký specializovaný servis.

Zdroj: How To Geek, obrázky: Tech Radar, Zarobian, Building a computer, Tech Power Up

Komentáře

Nahoru