Jaká je pravda o EET? Aneb dohledatelná výběrová řízení a smlouvy o EET

V posledních týdnech se mezi podnikateli nemluví o ničem jiném než o elektronické evidenci tržeb, kterou zavádí ministr financí Andrej Babiš. Jak je to ve skutečnosti o hardwaru pro EET?

Rozšíření serverových technologií ADIS různých konfigurací vyšlo na 186 milionů korun. Ale skutečně bylo potřeba investovat do níže uvedených prostředků?

pprnegy

Hned na prvním řádku se objevuje největší položka, a to server od IBM. Jeden kus stojí 24 milionů korun. Jaký hardware ale ve skutečnosti potřebujeme? To popsal Michal Illich.

Serverová část EET ukládá zaslaná data v XML, poté k nim vrací fiskální identifikační kód. K tomu je potřeba databáze, například Redis. Ta zvládne 400 tisíc zápisů za sekundu, a to nejen na serveru od IBM za 24 milionů korun, ale také na klasickém MacBooku Air 11.

Další pomalou věcí je vedle zápisu do databáze parsování XML. Nejrychlejší XML parsery jsou schopné zvládnout 200 MB/s, a to nikoliv na stroji od IBM, ale na Athlonu XP 1800+. Při použití současných procesorů by byla rychlost minimálně 800 MB/s.

Jestliže vezmeme, že zasílaná data účtenky mají 2 kB, potom XML parser zvládne 400 tisíc účtenek za sekundu na jednom procesoru.

„Ostatní části API na příjem účtenek jsou ve srovnání s těmito dvěma komponentami zanedbatelné,“ uveádí Michal Illich.

Sečteno, podtrženo. Průměrný notebook zvládne zpracovat stovky tisíc účtenek za sekundu. Samozřejmě není potřebný notebook, protože by postačil i entry level server za 25 tisíc korun. Stačí jích zhruba 2 až 4, aby byl systém replikovaný. Totéž se koupí pro registrační a informační webové stránky a celá veřejná část EET je vyřešená.

Ještě existuje neveřejná část pro analýzu dat, u níž není specifikace známá. Pro jistotu by se koupilo 8 high-end serverů po 150 tisících korunách. Ve výsledku by hardware pro EET stál 1,5 milionu korun, nikoliv neuvěřitelných 186 milionů korun.

Souhrn

Pro IBM Česká republika celkem 347 milionů korun bez soutěže.

EET kreativa

Výběrové řízení: https://old.vestnikverejnychzakazek.cz/cs/Form/Display/650688

za 2,9 milionů korun pro McCANN Prague

Smlouva: V rejstříku není (vznik před platností zákona)

Mediální prostor

Výběrové řízení: https://old.vestnikverejnychzakazek.cz/cs/Form/Display/658827

za 25,3 milionů korun pro PHD a.s.

Smlouva: V rejstříku není (vznik před platností zákona)

Certifikační autorita

Výběrové řízení: https://old.vestnikverejnychzakazek.cz/cs/Form/Display/676795

za 13,1 milionů korun

Smlouva: V rejstříku není

HW navíc pro ADIS od IBM Česká republika a služby O2

Výběrové řízení: https://old.vestnikverejnychzakazek.cz/cs/Form/Display/669329

za 153 milionů korun

Smlouva: v rejstříku není

Výběrové řízení vyhrála společnost O2 IT, které dodává z celé zakázky za 153 milionů korun hardware IBM za 152 milionů korun.

Integrace EET do ADIS od IBM

Výběrové řízení za 50 milionů korun: https://old.vestnikverejnychzakazek.cz/cs/Form/Display/655349

Smlouva: https://www.hlidacsmluv.cz/Detail/572993 za 194 milionů korun

Zdroj: Michal Illich, Michal Blaha

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru