Jaké by to bylo mít noviny bez fotek?

Jaké by to bylo mít noviny bez fotek?

Francouzské noviny Libération chtějí upozornit na to, jak důležití jsou fotografové. V dnešní době totiž fotografové pracující pro noviny ztrácejí práci, protože jsou nahrazováni žurnalisty, kteří při psaní článku použijí svůj iPhone a tím je záležitost fotek vyřešená. Redaktoři Libération však v jednom vydání odstranili veškeré fotografie, aby vyjádřili svou podporu skutečným profesionálním fotografům.

Noviny bez fotografií byly vydány ve čtvrtek. Pokud si ale myslíte, že to byl jen papír plný textu, jste na omylu. Tam, kde měly být fotografie, totiž zůstaly prázdné rámečky, které ještě více zdůraznily to, že tam něco chybí. Každý čtenář si tak mnohem lépe uvědomil, jak moc fotografie doplňují a pomáhají vyprávět příběh.

liberation3

liberation2

liberation1

A v případě, že by si noviny koupil nějaký nic netušící čtenář, který by byl celý vyjevený z toho, že si asi koupil noviny s nějakou tiskovou chybou, byl na titulní stránce umístěn text, který vše vysvětloval. Snažil se lidem přiblížit celou situaci, že právě fotografie dávají novinovým zprávám ten správný dojem, a tak by měli být dobří fotografové uctíváni tak, jak si zaslouží. Že by nikdo neměl ignorovat katastrofální situaci, ve které se fotografové pracující pro noviny nachází.

„Dáváme fotografiím poctu, jakou si zaslouží.“

Noviny byly publikovány v den zahájení Paris Photo – každoročního mezinárodního veletrhu fotografování moderního umění, který se koná již od roku 1997. Měly se stát paprskem světla a naděje pro všechny žurnalistické novináře, kteří chtějí pracovat v novinovém průmyslu, ale všichni se k nim obrátili zády.

Od roku 2000 do roku 2012 se totiž řady fotografů pracujících pro noviny snížily o 43%.

Zdroje: petapixel, bjp-online

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru