Jaký tablet si vybrat na Vánoce? A na kterém se vám budou nejlépe číst knihy?

Jaký tablet si vybrat na Vánoce? A na kterém se vám budou nejlépe číst knihy?

Hitem těchto Vánoc jsou tablety. Právě univerzálnost tabletů z nich dělá skvělý tip na vánoční dárek. Plánujete si i vy na Vánoce koupit tablet? Nabízíme vám několik rad, na co si dát při výběru pozor.

Když Steve Jobs před dvěma lety představil světu svůj první iPad, ze začátku všichni ještě pochybovali, na co jim nějaký tablet bude. Vždyť je to vlastně takový hybrid. Nemá to výkon klasického přenosného počítače. Nelze jej dát to ani do kapsy jako telefon. Ale časem se ukázalo, že opak je pravdou. Že právě tenhle mix netbooku a smartphonu je přesně to, co lidé potřebovali. A to bez rozdílu věku.

Apple iPad

Když dáte tablet do obyčejné rodinky, budou si ho trhat z ruky. Malé dětičky budou ručkama ťapkat po displeji, aby slyšely kachničky, ty větší si budou na něm kreslit či učit se písmenka, teenageři po večerech chatovat na Facebooku a budou se na tabletu dívat na filmy (pro teenagery:-)), máma si položí iPad ke sporáku a uvaří podle interaktivního receptu nějakou dobrůtky. Otec vyřídí maily a prarodiče si přečtou nejnovější zprávy, neboť přestože na noviny už nevidí, na tabletě si zvětší písmo, jak potřebují.

Čtete rádi knihy?

Mnozí zastánci elektronických knih tvrdí, že číst e-knihy se nedá pohodlně na ničem jiném, než na e-ink čtečce – Kindle, Prestigio, PocketBook apod. Jistě – po soustavném, několikahodinovém čtení más asi budete mít oči asi více unavené od podsvíceného displeje tabletu. Ale ruku na srdce – málokdo z nás bude na tabletu číst déle než hodinku či dvě denně. Kromě toho, čtečky jsou hlavně o čtení a vše ostatní se na nich provádí o dost hůře.

Cena vs. výkon

Stačí zajít do jakékoliv prodejny elektra a najdete širokou nabídku tabletů – od levných asijských za pár eur až po špičkové iPady. Do kterého tabletu máte tedy investovat své těžce vydělané peníze, abyste byli spokojeni? Určitě nedoporučuji kupovat ty nejlevnější (neznačkové) modely tabletů. I když si řeknete, „vždyť mně to stačí pouze na to a to“, problém nebude jen v chybějících funkcích, ale také v celkové spolehlivosti. Pokud si koupíte tablet do 100 eur, očekávejte, že se na něm dříve či později něco zásadního pokazí. U levných čínských koppí je také problém cokoliv později doinstalovat nebo změnit i byť jednoduché nastavení.

Samsung Galaxy tablet

I když si řeknete, že tablet budete využívat na čtení e-knih a tahle levná verze vám k tomu postačí, mýlíte se. Mnohé levné tablety obsahují jen starší verze systémů a nemusí podporovat současné verze aplikací pro čtení (klasicky Wordovské dokumenty, PDF apod.). Dejte si také pozor, aby se při čtení dal dobře ovládat jas. Volba jasu ušetříte právě u delšího čtení.

Bitva systémů

Operační systém je jednou z hlavních otázek při koupi tabletu. Ve většině případů se setkáte s tablety pracujícími na operačním systému Google Android, přičemž nesmíme zapomenout na ikonu v podobě Apple iPadu, který používá jako operační systém Apple iOS. Pokud se nemůžete rozhodnout, který systém vám bude vyhovovat víc, můžeme za pomůcku považovat operační systém smartphonu, který pravděpodobně již v současnosti používáte. „Jablíčkáři“ se tak pravděpodobně poohlédnout po některém z iPad ů a „Androiďáci“ se budou ztrácet v široké nabídce tabletů s OS Android. Pokud se však chystáte číst pouze knihy, zpozorněte.

Pro čtení e-knih je nejlépe vybavený systém iOS. Existuje pro něj hned několik aplikací, ve kterých můžete číst volně dostupné e-knihy ve všech hlavních formátech – např. e-knihy chráněné ochranou Adobe DRM. Samozřejmostí je u iOS i podpora aplikací pro Kindle či pro naše tuzemské Wooky (čtečka knih, která zdomácněla v ČR). Jestliže vlastníte tablet s iOS, můžete si nakoupit knihy v jablečném obchodě či využívat aplikaci iBooks, která vám může posloužit i jako hlavní e-booková knihovna.

Android nebo Windows Phone za iOS až tak velmi nezaostává. Ale je fakt, že pro ně neexistuje zatím tolik doplňků pro vášnivé čtenáře.

Na velikosti záleží

Nejprodávanější tablety jsou buď s úulopříčkou 7 nebo 10 palců. Pokud chcete hlavně číst, zdálo by se, že čím větší displej, tím lépe. Funguje to však přesně naopak – pohodlnější jsou menší rozměry. Jednak se lépe drží v ruce, mají podobnou velikost jako klasická kniha a jsou mnohem lehčí. 7-palcový tablet schováte snadno do kabelky nebo příruční tašky a ani nevíte, že ho máte, resp. držíte v ruce. Právě tablety s úhlopříčkou 7 palců si proto oblíbily zejména ženy :-).

Připojení kdekoliv

Všechny tablety mají dnes zabudované WiFi, ale jen některé mají i 3G – kdy stačí vložit simkarty s datovým paušálem a můžete se připojit na internet odkudkoliv. 3G modely však bývají o několik tisíc dražší. Popřemýšlejte proto, zda je tato funkce pro vás tak důležitá. Pokud nejste vysloveně člověk, který je neustále na cestách (student, podnikatel), vystačíte si i s WiFi.

Displej nepodceňujte

Apple iPad Retina (4.gen.) Black - 32GB WiFi, 4G

Nejlepší displej má bezpochyby iPad s retina displejem. Je však zapotřebí i pro čtení e-knih? Z mé zkušenosti ne. Pokud si pořizujete stejně jako já iPad pro čtení, tak menší a cenově dostupnější je iPad mini. Ten momentálně retina displej nemá, ale pokud nečtete ze vzdálenosti 5 cm, rozdíl nezpozorujete. U ostatních tabletech je určitě dobré upřednostnit ty s co největším rozlišením.

Cena tabletu

Podstatnou otázkou bývá samozřejmě cena tabletu. Pokud jste se rozhodli pro levnější tablet a nechceme dát za něj více než 5 000 Kč, určitě se vyplatí poohlédnout po 7 „či 8“ tabletech, které i za takovou částku nabídnou celkem slušnou výbavu a kvalitní displej. U levných tabletech třeba očekávat určitá omezení, jako například absenci 3G modulu, zda Bluetooth nebo GPS. Naopak, pokud se rozhodnete investovat do koupě tabletu v rozmezí 10 000 – 12 000 Kč dostanete už i 10 „tablet s většinou běžně dostupných funkcí. Z dostupných tabletů doporučujeme koupit (nejen pro čtení) iPad nebo iPad Mini, Google Nexus, Asus Transformer nebo Samsung Galaxy Tab.

Komentáře

Nahoru