Jaký význam mají jednotliví smajlíci?

Podle harvardského kognitivního vědce Stevena Pinkera jsou smajlíci užitečnou jazykovou evolucí. Oxfordský anglický slovník dokonce označil „crying face“ (plačící tvář) slovem roku. Denně lidé pošlou celkem 6 miliard emotikon.

Nicméně význam emotikonů vás ve škole nenaučí. Pochopit význam některých smajlíků je obtížné, alespoň pro někoho z nás, a proto jsme pro vás připravili významy nejpoužívanějších smajlíků.

ti_graphics_emoticons-explained_1

 

Jak je napsat?

Ano, tito smajlíci jsou roztomilí, ale co se týče jejich napsání, ne každému je hned jasné, jak na to. Pokud je všechny chcete používat „v plné palbě“, určitě vám pomohou tyto klávesové zkratky:

facebook-emoticons

 

Stejně jednoduše lze smajlíka postovat i pomocí jednoduchého kódu, který napíšete do závorek:

skype-emoticons

 

Méně propracované znaky, které se dají použít nejenom ve statusech, ale také v komentářích vytvoříte také pomocí klávesových zkratek:

Alt + 1 ☺
Alt + 2 ☻
Alt + 3 ♥
Alt + 4 ♦
Alt + 5 ♣
Alt + 6 ♠
Alt + 7 •
Alt + 8 ◘
Alt + 9 ○
Alt + 10 ◙
Alt + 11 ♂
Alt + 12 ♀
Alt + 13 ♪
Alt + 14 ♫
Alt + 15 ☼
Alt + 16 ►
Alt + 17 ◄
Alt + 18 ↕
Alt + 19 ‼
Alt + 20 ¶
Alt + 21 §
Alt + 22 ▬
Alt + 23 ↨
Alt + 24 ↑
Alt + 25 ↓
Alt + 26 →
Alt + 27 ←
Alt + 28 ∟
Alt + 29 ↔
Alt + 30 ▲
Alt + 31 ▼

Urychlete si práci s facebookem!

Nejenom práce se smajlíky, ale s celým facebookem se dá pracovat, rychleji a jednodušeji – opět přichází na scénu klávesové zkratky:

  • ESC – zavřít aktuální okno chatu
  • TAB – přeskočit na další okno chatu
  • Shift + šipka dolů – skrýt aktuální okno chatu
  • Zpět nebo mezerník – roztáhnout aktuální okno chatu
  • Shift + TAB – přeskočit na předchozí okno chatu

 

 

Co ale určití smajlíci doopravdy znamenají? Budete překvapeni!

  • Smutek?

1-8

 

Nenechte se zmást obráceným úsměvem a domnělé slzičky u oka! Jeho tvůrci totiž měli s tímto smajlíkem úplně jiný záměr – a tím je vyjádření stresu! „Slza“ smutku je tedy doopravdy kapka potu padající z čela a obrácený úsměv značí rozpaky a nerozhodnost. To jste nečekali, co?

  • Obrácený smajlík

2-7-768x300

Tenhle veselý obličejík obrácený hlavou vzhůru nám může samozřejmě evokovat poblázněnost, rozdováděnost či jistou dávku „šílenství“. I když pravý význam byste hádali jen těžko – jedná se o označení trapných konverzací, které nikam nevedou – označují sarkasmus.

  • Rockerské „zdar“!

4-7-768x297

každý, kdo se na tento smajlík podívá vám ihned řekne, o co se jedná – je to určitá forma pozdravu, které roumí pocelém světě. ALE! Ne všude mu rozumí stejně, pokud byste tak chtěli pozdravit nějakou slečnu v Americe, dejte si velký pozor! zde toto gesto totiž znamená oblíbené „miluji tě! abyste se při chatu s američankami nedostali do nepříjemné (nebo možná nevědomky i do velice příjemné) situace.

  • Mávající ruka

5-6-768x277

Troufám si tvrdit, že prakticky každý z nás používá tento smajlík jako druh pozdravu, když chcete někoho přivítat v konverzaci, či se s ním rozloučit. Pozor ale, abyste se neloučili navždy! V Číně totiž použití tohoto smajlíka znamená „věčné sbohem“ a ztrátu kamarádství.

  • Něco vás trápí?

6-6

Tento smajlík, byť vypadá, jak že máte velké trápení (upřímně – hodně připomíná trápení na záchodě), má význam někde jinde. Kreativci, jenž jej vymysleli měli na mysli znázornění velké únavy.

  • Osahávačka?

open-hands-sign_1f450

Ani tyto ruce, které se zdají opravdu nenechavé, nejsou to, co na první pohled vypadají. Otevřené dlaně symbolizují upřímnost a čisté jednání. Ruku na srdce – stejně jej budeme všichni používat nadále i jaku „ručky šmátralky“ – je to přeci jen zajímavější!

  • Placáka?

person-with-folded-hands_1f64f

Nehledě na to, že slovo „placák“ je opravdovým „klenotem“ české tvorby, v tomto případě, se o tento jev vůbec nejedná. Evokují nás k tomu ony čárky okolo rukou, jaksi zvýrazňující splácnutí. Nicméně skutečný výraz je modlení se a síla z modlicích se ruk vycházející. Hlavně v Japonsku znamenají sepnuté ruce výraz vřelého díku.

Jak to vlastně s emotikony začalo?

Věřte nebo ne – emotikony neboli smajlíky slaví již 36 let, a za tu dobu prošly velkým vývojem. Existuje neskutečné množství toho, co všechno mohou smajlíky vyjadřovat. Od základních emocí a potřeb až po vyjádření unikátních nálad.

Jaký smajlík je tím nejoblíbenějším?

Server EmojiTracker zveřejnil zkoumání, ze kterého vyplynulo, že nejpoužívanějším smajlíkem je smějící se smajlík se slzami. Z toho plyne, že se opravdu rádi smějeme a mluvíme o velice vtipných věcech.

Na druhé příčce se umístil smajlík s vyceněnými zuby a na třetím místě prsty ve tvaru V.

img_0807_170717-201524_rez

 

I smajlíky mají svůj mezinárodní den

tím se stal 17. červenec. V tento ten zveřejnila společnost Apple zbrusu novou kolekci unikátních smajlíků, mezi nimiž byla například kojící žena, dinosaurus či zombie.

Úplně první smajlíky?

Je to k neuvěření, ale první smajlík vznikl již v roce 1982. „Vynalezl“ jej profesor Scott Fahelmann, který se snažil konverzaci trochu odlehčit, a tak použil do textu klasické smajlíky „:)“ a „:(“ – a prvopočátek dnešních emotikonů byl na světě!

Smajlíci ve filmu?

Prvním „představitelem“ smajlíku ve filmu byl obtisk obličeje Forresta Gumpa na tričku, na nichž poté jeho výrobce vydělal hromadu peněz. Z této vedlejší role se smajlíky brzy zvládly „prokousat“ až do role hlavní – a to „Emoji ve filmu“, ve kterém se smajlíky z města Textopolis prostě nemohou dočkat, až se dostanou do textu. Tahle fakta jenom dokazují, jak jsou smajlíky oblíbené a důležité.

Kde najdete základní výčet smajlíků?

Jednoduše stačí myší najet na tlačítko „to se mi líbí“ a hned na vás vykoukne 6 základních smajlíků, které jsou prakticky nejpoužívanější. V případě, že chcete napsat smajlík na mobilu či tabletu, stačí jednoduše déle podržet „to se mi líbí tlačítko“ a výčet se vám opět zobrazí.

Prostě ty smajlíky nemůžete nikde najít?

Pokud ne a ne se vám smajlíky ukázat, může to být způsobeno více aspekty – nejčastěji je potřeba aktualizovat svou mobilní aplikaci na novější verzi, či se jednoduše odhlásit a přihlásit. Je třeba ale také myslet na to, že zavádění nových smajlíků probíhá postupně dle států – někdy stačí prostě jen chvíli počkat.

 

Kdo z nás je nevyužívá prakticky v každé neobchodní konverzaci?

 

Zdroj / Foto: Business Insider 

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru