Je e-mail elektronická komunikace a email nátěrová hmota?

Je e-mail elektronická komunikace a email nátěrová hmota?

Čeština je někdy skutečně záludná. Měkké a tvrdé I/Y, velká písmena, … No znáte to. Ale věřte tomu nebo ne, není to tak jen v češtině. Některé věci jsou hodně nejasné přímo mezinárodně. Ukazuje se například, že jedna pomlčka dokáže změnit význam celého slova.

Tedy dříve to tak bylo, dnes už je to úplně jinak. Věci se mění.

Na Twitteru se nám objevila poznámka od jednoho našeho čtenáře, že e-mail je elektronická komunikace, ale náš email, o kterém píšeme, je nátěrová hmota.

A právě proto jsme se rozhodli všem, kdo by měli pochybnosti, vysvětlit, že o povrchové úpravě opravdu nepíšeme. S trochou zármutku vám musíme oznámit, že tentokrát lže i Wikipedie. Podle ní může mít slovo „email“ následující významy:

  • povrchová úprava kovu, keramiky nebo skla, nátěrová hmota
  • smalt, křemičitá tavenina příbuzná sklu, ale i porcelánu, která vytvoří na kovu celistvý ochranný povlak hladkého a lesklého charakteru
  • zubní sklovina

U hesla e-mail pak najdete hned v první větě uvedeno, že email je jen nátěrová hmota. U tohoto vyjádření je navíc ještě odkaz na citaci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.

e-mail

Jenže všechno je úplně jinak. Svět IT se mění velmi rychle a s ním i jeho terminologie. Už v roce 2011 byl oficiálně uznán tvar „email“.

AP Stylebook je průvodce jazykovými informacemi pro většinu sdělovacích prostředků. Stojí za ním přímo agentura Associated Press, která celý svět denně zásobuje hromadou aktuálních zpráv. A právě tenhle průvodce před necelými třemi lety oznámil, že z „e-mail“ – zkratky od „electronic mail“ – se vypouští spojovník.

Situace je dodnes nejasná

Boje o to, která forma je lepší, však zřejmě nikdy neustanou. Kromě „emailu“ a „e-mailu“ se navíc objevují ještě jiné tvary.

„Na co spojovník, když to můžeme psát hezky česky: ímejl, poslat ímejlem,“ napsal Martin Hruška v diskuzi na proofreading.cz.

Avšak nutno podotknout, že forma „email“ se stává stále častější. Používají ji na takových obrovských mediálních webech jako The Guardian nebo The Wall Street Journal. Pokud se ze světa přesuneme zpět k nám do Česka, dostane se nám opět nejednoznačné odpovědi. O tom, že se „e-mail“ píše jako „email“ se zde ví. Informovaly o tom například Tyinternety. Ale ani takový gigant jako Seznam.cz v tom nemá úplně jasno.

email-e-mail-seznam

Založte si nový email, ale přihlašte se do e-mailu.

Zda tedy budete psát email se spojovníkem nebo bez je jen na vás. Každý dobře pochopí, o co jde. Ani vy byste tedy neměli slovo „email“ vždy kvalifikovat jen jako nátěrovou hmotu.

Obrázek: Blogging Pro

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru