Jeff Bezos porazil Elona Muska, má první znovupoužitelnou raketu

Společnost Blue Origin zabývající se soukromými lety do Vesmíru, řízená zakladatelem Amazonu Jeffem Bezosem v úterý oznámila, že jejich raketě New Shepard se podařilo úspěšně přistát zpět na Zem.

To znamená, že Blue Origin porazil SpaceX v závodě, kdo vyrobí první znovupoužitelnou raketu. Společnost SpaceX vedená Elonem Muskem se snažila se svou raketou Falcon 9 přistát už minulý rok, zatím však neúspěšně.

Rakety byly vždy postradatelné. Už ne, teď je na naší startovací ploše v západním Texasu bezpečně uložená nejvzácnější použitá raketa; uvedl Bezos.

Blue Origin ale připravila vylepšený hydraulický systém, takže předevčírem, tedy 23. listopadu mohlo dojít k historickému okamžiku. Ke startu došlo v 11:21 místního času, tedy v 18:21 středoevropského času. Kabina dosáhla rychlosti Mach 3,72 a vystoupala do výšky 100,5 kilometru. O 500 metrů tak překonala tzv. Kármanovu hranici, která je oficiálně považována za začátek kosmického prostoru. Od včerejška tak mohou v Blue Origin tvrdit, že dostali svůj stroj do vesmíru.

blueorigin_launch

Díky perfektnímu naprogramování přistávací sekvence došlo k měkkému přitání rychlostí 7 km/h

Když začalo klesání, byly už od sebe obě části – návratová kabina i pohonný modul – odděleny. Zatímco kabina přistála v 18:32 na padácích, které se vystřelily ve výšce šesti kilometrů, pohonný modul musel ve výšce 1500 metrů nad zemí znovu zapálit svůj motor. Díky perfektnímu naprogramování přistávací sekvence došlo k měkkému přistání rychlostí 7 km/h.

SpaceX-Falcon-9-rocket-Cape-Canaveral-Air-Force-Station-Photo-Credit-SpaceX-Posted-on-AmericaSpace

Blue Origin cílí na kosmickou turistiku

Firma Blue Origin cílí v první řadě na kosmickou turistiku. Firma zatím příliš neuvažuje o letech na oběžnou dráhu, proto svou pozornost zaměřuje hlavně na znovupoužitelnost. Ta jim totiž může umožnit výrazné snížení nákladů.Po nejnovějším úspěchu má firma ve svém portfoliu systém, který umožňuje dopravit kabinu na hranici vesmíru a následně s oběma částmi měkce přistát, takže je možné tyto díly znovu použít při dalších misí. Kontrola servis a dotankování je pochopitelně samozřejmostí. Tím se může zvýšit frekvence startů a snížit náklady na výrobu. K nespornému technickému úspěchu už Jeffu Bezosovi, zakladateli Blue Origin přes Twitter pogratuloval i jeho „konkurent“, Elon Musk z firmy SpaceX.

Screenshot_3

New Shepard měří na výšku nějakých 15 metrů, první stupeň rakety Falcon 9 má na výšku 41 metrů

Právě SpaceX se na první pohled nabízí ke srovnání. Také tato firma se snaží o motorické přistání. Rozdílů je tu ale hned několik. Prvním, méně důležitým, je velikost. Zatímco pohonná jednotka systému New Shepard měří na výšku nějakých 15 metrů, první stupeň rakety Falcon 9 má na výšku 41 metrů. Je jasné, se kterým tělesem se manévruje hůře. Ale zaměřme se na jiný, mnohem větší rozdíl. Jak jsme si již řekli, firma Blue Origin cílí na kosmickou turistiku, tedy na suborbitální skoky.

morning_ofZdroj: Kosmonautix

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru