Jiří Sláma: Pražská konvence je světově ojedinělá (pražská Tattoo Convention 2/3)

Jiří Sláma:  Pražská konvence je světově ojedinělá (pražská Tattoo Convention 2/3)

Fotograf, který se k focení dostal vlastně náhodou. Jeden z těch, jež měl možná ve své životě hodně štěstí (proto jsme si s Jirkou hodně rozuměli, protože jsem také takové dítě štěstěny). Minule jsme si povídali o fotografovánínáboženství a drogách, dnes si s Jirkou budeme povídat pro změnu o tatérském svátku u nás – o Prague International Tattoo Convention. Pokud jste si nepřečetli první část rozhovoru, do toho!

A ten vítěz, co to vyhraje, dostane nějakou cenu?
Ještě to dopovíme… oni se přihlásí v pátek večer k soutěži, v sobotu pak je to samé, jak v pátek – všude se tetuje, všude bzučí strojky, lidi konzumují atmosféru, pijou třeba pívo, sledují doprovodný program plus v sobotu je tradičně volba miss tattoo a to v odpoledních hodinách, zpravidla kolem třetí čtvrté hodiny.

A po miss je samozřejmě vyhlášení. A pak jsou vyhlášení sobotních soutěží, takže to se tam promenádují ti lidé s těmi kérkami, odborná porota složená z tatérů, kteří mají celkem silné jméno v tomto světě a mají nějaké umělecké vlohy. No, a vyhlásí se nějací vítězové. V neděli je zase klasika tetovačky, doprovodný program, kapely, odpoledne zase soutěž. Každý ten výherce v nějaké té své kategorii získá nějaký ten ručně vyrobený broušený pohár.

Pak když to jsou nějací sponzoři, tak k tomu dostanou ještě nějakou věc a vítězem Tattoo Convention je ten, kdo získá za sobotu za neděli nejvíce těch plusových bodů od poroty. A k tomu ještě dostane vstupenku na londýnskou Tattoo Convention, což není jen tak zanedbatelná cena. Dostat se totiž na London Tattoo Convention není jednoduchá záležitost. Na tuto akci, tam se fakt dostanou jen ti nejlepší, takže ocenění vítěze pražské tattoo show tím, že tam v Londonu má svůj stánek, je pro vítěze pražské tattoo convention celkem velkou poctou.

10257606_741449889235138_4761175968163565559_o

Jirka říká: „Na tuto akci, tam se fakt dostanou jen ti nejlepší, takže ocenění vítěze pražské tattoo show tím, že tam v Londonu má svůj stánek, je pro vítěze pražské tattoo convention celkem velkou poctou.“

Jak si vlastně na tom stojí ten pražský Tattoo Convention?
Je velice oblíbený. Mezi tatéry i mezi návštěvníky a to jak z Čech, tak i u těch ze zahraničí. Jako ona Praha je sama o sobě nádherné historické město.

Myslím si, že ten prostor, v kterém tattoo show probíhá je také velmi hezký, je to blízko centra, ty lidi se tu cítí velice dobře. Hodně tomu pomáhá Praha, to už jsem zmínil, hodně tomu pomáhá i přístup pořadatele a je to tady takové víc osobní, než na těch velkých konventech ve světě, kde je třeba 300, nebo 400 studií, já ty čísla přesná neznám, ale vím, že to jsou fakt velké konvejšny.

Kdy tam přijde 20-30 tisíc návštěvníků i více. To už jsou tetovací továrny a je to prostě řekl bych moc. Ta Praha je menší, taková komornější, je celkově přehlednější.

Myslíš, že jste schopni udělat z pražského konvejšnu něco výjimečného, jako v Londýně? Prostě, že dostat se do Prahy je čest…?
Já si myslim, že už teď tomu tak je, ale nebudeme to nazývat jako úplnej TOP. Myslím, že pražský konvent má ve světě silný jméno a už druhý nebo třetí ročník po sobě se nám stalo, že jsme již v únoru vypínali registrační formulář, protože místa pro studia byla obsazena měsíc po spuštění registrací.

Jediné na co bych chtěl poukázat, je smutek z toho, že v Praze a v ČR ještě neumíme docenit přítomnost věhlasných světových tatérů. Jasně, jejich práce je dražší, ale ne každý den můžete mít možnost, aby vás tetoval umělec, který tetuje světové celebrity. Musíme holt ještě dospět. Škoda. Když sem viděl práci studia Dana Golda z Anglie, bylo mi líto, že to využilo méně lidí, než jsme čekali. Uvidíme co přinesou další ročníky.

10380029_740285572684903_7015095370489804346_o

Letošní Tatto Convention se povedla

Máš nějakou představu, kolik lidí se tam za tu dobu nechalo potetovat?
Nevim, ale určitě ta čísla půjdou do stovek, ne-li do tisíců. Přeci jen máme za sebou 14 úspěšných ročníků na kterých se strojky nezastavily.

Není to třeba nápor i pro ty tatéry?
Je to hukot. Smekám, protože když vidím, že tam rozjednou ty velké tetovačky v pátek a v neděli je pošlou hotové a vymazlené do soutěže. Když vidim, že ty frajeři jsou schopní za 3 dny potetovat půlku člověka a jakoby bombasticky potetovat, že to jsou obrazy, ze kterých si cvrnkám do trenek, tak jako fakt, opakuju se, smekám před těma frajerema, který to useděj i před těma borcema a borkyněma, který to vybodaj.

Nebo i před frajerkama, protože tam si třeba sedne buchta a nechá se potetovat jakože festovně, ne nějaký breberky na kotníček, ale obraz. Takže do třetice, smekám před nima, před modelama a před tatéry dvojnásob, protože zkuste si vzít do ruky těžší tužku a sedět 3 dny na fleku a kreslit s rukou volně v prostoru……

Teďka třeba tam Maťo zvládl snad za osmnáct hodin, tetoval tu nohu, ruku a celý bok dospělýho velkýho chlapa. Osmnáct nebo devatenáct hodin čistýho tattoo času, to je šílené. Neumím si to vůbec představit, že bych takovouhle dobu seděl nad obrázkem a tetoval, nebo to useděl jako model.

10269210_741451802568280_6191811199762354899_o

Záběry z letošního Tatto Convention

Máš nějakou představu o počtu studií, které se pražské konvence účastní?
Každý rok to je mezi 70-75. Těch 75 je strop. I proto si myslim, že ta pražská konvence je top a in, protože je tady takové přijatelné množství studií, tudíž když tam přijdeš jako návštěvník, tak se v tom zorientuješ. Ten, kdo ví co chce, tak se tam neztratí.

Kdo chce něco vidět, může chodit, zapamatuje si kde co je a koukat, tedy sledovat postup, a to jak začátek, střed, tak i konec práce, alespoň tedy já vím, kde se co dělá a chodím se dívat, jak to pokračuje. Fotim vlastně průběh tetovaček a pak rád koukám na ty výsledky. A jsem ještě radši, když dostanou ti šikulové ručně broušený pohár, který si mohou doma, tedy ve svém tattoo studiu hrdě vystavit, jako ocenění z prazské tattoo show, které se účastnili.

Ty, jak tam děláš fotky – děláte z toho nějaké sety, že si to třeba někdo může koupit nebo to je výhradně kvůli té propagaci toho festivalu?
Ano, pořízené fotografie jsou nejen pro potřeby akreditovaných fotografů/autorů, ale hlavně pro prezentaci a propagaci festivalu. Malé fotky, které zveřejníme na webu či na facebooku, jsou volně k užití, kvalitní fotky od profesionálních či šikovných fotografů v plném rozlišení pro tisk se pak soustředí na nějaký nosič a jsou nabídnuté k prodeji za nějakou symbolickou sumu na shopu konvence, nebo na mém vlastním fotografickém eshopu a to včetně práv k užití.

1606206_740285459351581_5862949744741026247_o

Kolik tam je přibližně těch fotografů?
Oficiálních s akreditací maximálně 7.

Ty jsi zmínil ty poziva. V čem si však myslíš, že by se ten festival měl zlepšit?
Při organizaci dalších ročníků vyvěsím na webu cedulku, že do areálu festivalu nesmí psi a web bude dvoujazyčný. Tím se zbavíme jediných dvou věcí, které byly letos pořadatelům vytknuty.

Záběry z Tatto Convention

Záběry z Tatto Convention

Další část rozhovoru s Jirkou Slámou.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru