Jsem vývojář a pracuji na projektu, který je odsouzen k neúspěchu. Jak se mám zachovat?

Jsem vývojář a pracuji na projektu, který je odsouzen k neúspěchu. Jak se mám zachovat?

Jste vývojář a váš tým pracuje na projektu, o kterém se všeobecně ví, že nemá šanci uspět. Uzávěrka se blíží, projekt stále nefunguje a management je totálně neschopný. Co v takové chvíli dělat?

Louis Rhys položil tuto znepokojivou otázku na Stack Exchange, fóru, kde lidé pokládají své otázky z oblasti IT a ostatní uživatelé se snaží jim na ně odpovědět.

Rhysův problém je následující:

„Jsem vývojář v pětičlenném týmu a věřím, že projekt, na kterém pracujeme, míří ke katastrofě. Vše za okamžik popíšu, ale základní otázka zní: Jak bych se měl zachovat?

Uzávěrka je za měsíc a půl, ale já mám pocit, že ať uděláme cokoliv, projekt zkrachuje. Jsem toho názoru, že bychom měli projekt opustit a přestat plýtvat naším časem, ale náš manažer toho není schopen.

Co mám v tomto případě dělat? Mám vyvinout nějaké zváštní úsilí nebo napak celou věc brát s nadhledem? A co mám říct manažerovi?

 Důvody, proč je projekt na nejlepší cestě k selhání:

  • S blížící se uzávěkou ještě stále nejsou hotovy nezbytné prvky
  • Aplikace je nestabilní a velmi obtížně se používá
  • Systém je velmi spletitý, kód těžký na porozumění a náročný na změnu
  • Nejasné vedení, manažer na nové informace odpovídá zásadními změnami
  • Téměř chybí automatické testy nebo testy jednotky
  • Do značné míry závisí na jiném systému, ale zatím nebyly provedeny integrační testy

Ve skutečnosti jsme tento projekt zdědili asi před dvěma měsíci po jiném týmu, který na něm pracoval pod vedením stejného manažera několik měsíců.“

Co na tuto otázku říkají další uživatelé?

Uživatel MrFox radí:

Konzultujte své obavy s manažery co nejstručněji a nejméně konfrontačně. Shrňte rizika, ale nestavějte na nich své závěry. Management musí mít vždy možnost volby ohledně dalších akcí, ale vaší prací je předložit a komunikovat nastalou situaci. Použijte e-mail nebo podobné médium, abyste měli doklad proběhlé komunikace, kdyby se věci vyvíjely špatně.

Poté, co jste tohle udělali, pokračujte v dobré víře v práci na projektu.

Pamatujte, že nemusíte o projektu vědět vše třeba co se týče financování a podpory. Rozhodnutí managementu, která vám připadají hloupá, mohou být založena na velmi chytrém zvážení všech faktů.“

Uživatel Tangurena doporučuje dvě knihy, které se problematiky úzce týkají:

„Doporučuji si udělat trochu času na přečtení dvou knih.

Tou první je Death March (Pochod smrti), kniha, která popisuje patologický styl managementu projektů, tak častý v softwarovém vývojářství. Vzhledem k mnoha faktorům, jako je stěsnání časového rozvrhu nebo špatný management, mnoho projektů skončí neúspěchem. Kniha vám pomůže se smířit se stavem věcí a pochopit, že váš projekt není jediný na „pochodu smrti“. Autor Edward Yourdon rozděluje takové projekty do čtyř kvadrantů z nichž na každý platí jiná strategie vyrovnání. Někdy je jedinou možnou strategií odchod.

Jsem programátor a pracuji na projektu, který je odsouzen k neúspěchu. Jak se mám zachovat?

Kvadranty projektů, odsouzených ke katastrofě

 Knížka Catastrophe Disentanglement (Rozpletení katastrofy) je spíše určena manažerům projektů. Je zaměřena více na to, jak se postarat o špatný projekt: co odříznout, co se dá zredukovat, a jak to naservírovat zákazníkům. „Konvenční“ manažeři softwarových projektů nás dostávají do zapeklitých projektů a my se z problémů nevymotáme když budeme uvažovat stejným způsobem, jaký nás do nich dostal. Tato kniha je trochu náročnější, než Death March, ale určitě se vyplatí mít ji v knihovničce.“

Stručný souhrn přichází od uživatele po přezdívkou Jim G.:

  1. Pracujte tvrdě, ale ne tak, aby to se to podepsalo na času, stráveném s rodinou nebo tvém zdraví
  2. Uchovejte záznamy všech důležitých rozhodnutí, obzvlášť když se týkají vaší práce
  3. Pracutej na získávání kontaktů a ponechejte si zadní vrátka, zejména když se situace stane příliš obtížnou nebo se stanete obětí masivního propouštění.
  4. Snažte se nemyslet na svůj projekt jako na propadák. Všichni mají rádi pozitivní lidi, kteří pracují tvrdě tváří v tvář obtížím. Buďte takovým člověkem až do poslední chvíle.
  5. Jestliže předvídáte selhání projektu, pak také předvídejte „posmrtnou schůzi“. Na této schůzi budou všichni donuceni skládat účty za svůj podíl na selhání. Připravte si tedy obhajobu celého svého kódu. Pokud máte doklady, které vysvětlují vaše rozhodnutí (e-maily, dokumenty), tím lépe.
  6. Na tomto posmrtném setkání zůstaňte pozitivní a předkládejte vaši obhajobu, e-maily a dokumenty pouze tehdy, je-li vaše pracovní úsilí či úsudek zpochybňován.

Dostali jste se někdy do podobné situace jako Louis Rhys? Co jste v takové situaci udělali nebo co byste tazateli doporučili? Pokud vás téma hlouběji zajímá, více odpovědí naleznete zde.

Zdroj: https://goo.gl/3z2mg

Komentáře

Nahoru