Jsme skutečně v bezpečí?

Klye McDonald a Brian House jsou 2 umělci, kteří se rozhodli experimentovat se soukromím. Tato dvojice nainstalovala na lampy jednoduché zařízení s podporou Wi-Fi, které mají jediný úkol – odposlouchávat okolní konverzace.

Tyto lampy se nachází u McDonaldu, u knihovny či u banky. Speciální tým pak tyto konverzace přepisuje a dává je na Twitter. Takto to probíhá již 7 měsíců. A odezva je zatím překvapivě malá.

Většinou se přitom jedná o obyčejné konverzace, jako například:

Nevím, co si mám o tom myslet.

 

To je hloupé. Vypadá to jako ztráta času.

Je to Twitter. Je to jenom Twitter. Uklidni se. Nebo víš co, přestanu ji teda sledovat když ti to tak vadí.

Často se jedná o humorné konverzace. Ale objevují se zde i docela vážné konverzace. A je vcelku dost možné, že byly zachyceny i nějaké citlivé informace. A tím se dostáváme k celému smyslu projektu.

Účelem je totiž vyvolat v lidech paranoiu. Aby si konečně uvědomili, že stát je může kdykoliv špehovat. Co kdyby tato odposlouchávací zařízení nepatřila nějakým umělcům, ale třeba americké vládě?

I drony jsou potenciálním nebezpečím...

I drony jsou potenciálním nebezpečím…

NSA skutečně vyvolala obrovský povyk. A právem. Bylo to poprvé v historii, co bylo odhaleno státní špehování v takovém rozsahu. A tento projekt má denně připomínat, že vlastně vůbec nejsme v bezpečí.

Zdrojový kód je dostupný na Githubu, takže si to můžeme vyzkoušet „i doma“. Jaké by to bylo, špehovat své sousedy? Či „přátele“? I takto může vypadat budoucnost…

zdroj: theverge.com, wired.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru