K čemu všemu se dnes používají magnety?

K čemu všemu se dnes používají magnety?

Zapomeňte na to, že magnet se dnes používá jen k navigaci na lodích a maximálně jako vtipná přísavka na vaši ledničku. Jejich využití je daleko širší. Zde je několik příkladů použití magnetů, o kterých jste nejspíše nikdy nevěděli. A možná pak přijdete na myšlenku, že prodej magnetů by mohl být docela výdělečný byznys.

Senzory a čidla na dveřích

Ač se vám to může zdát divné, tak právě magnety jsou součástí většiny klasických domovních čidel a senzorů. Tyto senzory zjišťují, zda jsou dané dveře či okno zavřené nebo otevřené. Otevřené okno osazené senzorem (s magnetem uvnitř) způsobí, že systém nezapne topení či klimatizaci v dané místnosti. Tak se zabrání zbytečným nákladům. Když osadíte magnetický kontakt na vstupní dveře, můžete automaticky zapnout osvětlení při otevření dveří

K třídění odpadu

Ano, tohle znáte z filmů. Prostě se k odfiltrování kovů použije velice solný magnet. Stejně tak i zaměstnanci sběrných surovin používají menší magnety k určení přítomnosti kovu v daném materiálu. Stejně tak se magnety používají ve spalovnách, kdy je pomocí magnetů odfiltrován všechen kov.

Automobily, vozidla

Ač to možná bude znít divně, tak se magnety používají také v různých druzích motorů. Stejně tak jsou veledůležitou součástí všech možných druhů brzd. Ve výše zmíněných  případech se používá tzv. neodymový magnet (někdy jsou označováný také zkráceně jako neodymové magnety).

V čem všem dále můžete najít magnety?

Magnety jsou součástí také zabezpečovacích systémů v obchodech. Dále je najdete v kuchyňských spotřebičích, v pračkách a myčkách. Magnety se také využívají v konstrukci náramkových hodinek a samozřejmě ve výpočetní technice. Konkrétně se třeba magnety používají u pevných disků v počítačích a noteboocích, najdete je také v monitorech, televizorech, reprobednách a také se využívají například i u platebních karet.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru