Kalifornský soud zamítl opičákovi Naruto autorská práva na jeho selfie

Je to asi 5 let zpátky, co se fotograf David Slater vydal na cestu do Indonésie, konkrétně na ostrov Sulawesi, aby zachytil život makaků chocholatých. Ve chvíli kdy nechal fotoaparát položený bokem, přišel zvědavý opičák Naruto a položený fotoaparát mu sebral. Spolu s ostatními členy si s ním začal hrát a v jednu chvíli se mu povedlo pořídit vlastní selfie, která se stala ve světě velmi populární.

„Opice docela nezbedně skákaly okolo mého vybavení a vypadalo to, jako by pózovaly pro fotku, když v tom jedna zmáčkla spoušť,“ popisoval po návratu do Evropy David Slater.

Celých 5 let se řešilo, zda může opičák vlastnit autorská práva na svou fotografii. 

V roce 2015 byla organizace PETA (Lidé za etické zacházení se zvířaty) dokonce přesvědčena, že ano, protože američtí zákonodárci přiznali zvířatům stejnou právní ochranu jako je ta lidská.

Soudce William Orrick tyto autorská práva zamítl

Soudce William Orrick si ovšem myslí něco jiného a tak to vypadá to však vypadá, že se opičák Naruto nedočká peněz, které chtěla organizace PETA věnovat na ochranu jeho životního prostředí.

Screenshot_6

Zdroj: zpravy.idnes

Natálie je další ženou v naší redakci magazínu Objevit.cz (celkově čtvrtou :-)). Věnuje se převážně novým technologiím, marketingu a sociálním sítím. Natálie se zajímá také o zdravý životní styl a pomocí Instagramu se snaží motivovat a inspirovat ostatní fitness nadšence.

Komentáře

Nahoru