Tisková zpráva: Kaspersky Lab odhalila mechanismy kybernetické špionáže Epic Turla. Nevyhnula se ani Česku

Praha, 13. srpna 2014

 

Společnost Kaspersky Lab odhalila prvotní fázi mechanismu infekce několikastupňové kampaně Turla s názvem Epic. Turla, známá též jako Snake nebo Uroburos, je v současnosti jednou z nejsofistikovanějších běžících kybernetických špionáží. Doposud přitom nebylo jasné, jak se oběti nakazily.

 

Projekt „Epic“ běží minimálně od roku 2012, přičemž nejaktivnější byl v lednu a únoru 2014. Kaspersky Lab detekovala zatím poslední útok 5. srpna 2014. Mezi oběti patří vládní instituce (ministerstva vnitra, obchodu, zahraničí, zpravodajské služby), ambasády, vojenské, výzkumné a vzdělávací organizace a farmaceutické firmy. Většina z nich je na Blízkém východě a v Evropě, ale objevují se i jinde, včetně USA. Celkem Kaspersky Lab eviduje několik stovek obětí ve více než 45 zemích. Na prvním místě seznamu je Francie.

 

„Odhalili jsme také dvě oběti v České republice. Jedná se nicméně o uživatele české VPN, tudíž je možné, že jsou v zahraničí. Jedna stránka s doménou .cz byla infikována škodlivým kódem sloužícím k napadení obětí,“ řekl Costin Raiu, šéf analytického týmu Kaspersky Lab.

 

Útočníci stojící za Epic Turla využívají pro napadení zero-day zranitelnosti, sociální inženýrství a „watering hole“ útok (v překladu útok u napajedla), kdy je pro uživatele vysoce důležitá webová stránka infikovaná škodlivým kódem a jen se čeká, až se k ní připojí. Kaspersky Lab jich odhalila více než 100 a jejich skladba odpovídá specifickým zájmům útočníků – například mnoho jich patří španělské místní samosprávě.

 

Kdykoli nic netušící oběť otevře infikovaný PDF soubor v zranitelném systému, přístroj se automaticky nakazí a umožní útočníkovi ovládnout cílový systém. Backdoor Epicu se okamžitě spojí s C&C serverem a odešle mu balík systémových informací oběti. Na jejich základě do systému doručí přednastavený svazek souborů s řadou úkolů. Útočníci navíc do systému nahrají další nástroje, jako například specifický keylogger (k odezírání činnosti klávesnice), archivátor RAR či standardní utility jako DNS query tool od Microsoftu.

 

Analytici Kaspersky Lab odpozorovali, že útočníci používají malware Epic ke spuštění sofistikovanějšího backdooru známého jako „Cobra/Carbon system“ či „Pfinet“. Jdou ještě dál a Epic implantát využívají k aktualizaci konfiguračního souboru „Carbonu“ jinými C&C servery. To naznačuje, že jsou tyto nástroje úzce provázány. Epic Turla je využit k ohodnocení oběti. Pokud je uznána zajímavou, je plně zapojena do systému Turla Carbon.

 

Rodilý jazyk útočníků není angličtina. Ukazuje se, že backdoory byly naprogramovány na ruskojazyčných systémech. Interní jméno jednoho z backdoorů je navíc „Zagruzchik.dll“, v ruštině „spouštěč programu“. A konečně mateřský ovládací panel Epicu nastavuje kód stránky na 1251, který se používá pro znaky cyrilice.

 

Podrobnější informace o Epic Turla naleznete na stránkách Securelist.com.

Štítky:

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru