Kde komunikovat? Ne, s čím komunikovat

Kde komunikovat? Ne, s čím komunikovat

Co je pro hlasatele mikrofon, je pro síťovou komunikaci komunikační program. Volba toho správného instant messengeru je důležitá proto, aby jste se s druhou stranou správně domluvili a nebyly problémy s komunikací či datovými přenosy. Jak tomu většinou bývá, u většiny uživatelů rozhoduje, jak program vypadá a jak je jednoduchý na užívání.

Asi nejznámější a mediálně rozšířený je oficiální ICQ klient, který je nyní v sedmé verzi. Je hodně „omalovánkový“ a nafouklý. Není přímo nefunkční ale dosti nepraktický. Má omezené množství nastavení a je vhodný pro icq protokol a .. icq protokol. V poslední verzi autoři přidali podporu pro Facebook, která se zdá být užitečná, pokud chcete mít vše pod jedním oknem. Propojení na Facebook funguje dobře. Všeobecně by šlo říci, že ICQ 7 je vhodným kecálkem pro uživatele, kteří chtějí jednoduchost a nevadí jim vysoké nároky na paměť počítače, minimální přizpůsobení a reklama.

Další velice známý je QIP (Quiet Internet Pager). Původem ruský přírůstek do rodiny instant messengerů. Je ve verzích jak pro pc tak i pro mobilní telefony. Jeho výhody oproti oficiálnímu ICQ jsou velice markantní – minimální systémové nároky, široká podpora spousty komunikačních protokolů (icq, msn, jabber, aim, …), rozšiřitelnost pomocí doplňků, podpora měnitelných vzhledů a široké možnosti nastavení. Celý QIP si můžete přizpůsobit dle vlastní chutě a navíc s minimálními nároky, to dělá z QIPu výborný program.

Populární Miranda je podobná QIPu. Je maximálně přizpůsobitelná. Pokud si chcete Mirandu přizpůsobit obrazu svému, zůstanete u nastavování hodiny. Je rovněž skinovatelná, podporuje širokou škálu doplňků, díky kterým si její funkčnost můžete hodně rozšířit (například o Facebook chat, předpověď počasí, sledování hudby,..). Je stabilní, málo náročná a prostě báječná.

Linuxovým uživatelům známý Pidgin, který je i ve verzi pro Windows, je podobný dříve zmíněným komunikátorům. Nenabízí uživatelům Windows takovou rozšiřitelnost a přizpůsobitelnost jako QIP nebo Miranda, je však jednoduchý, nenáročný a podporuje mnoho komunikačních protokolů.

V zahraničí známý Live Messenger od Microsoftu je obdoba ICQ klientu. Je přímo stvořen pro uživatele Live ID. Nepodporuje nic jiného než svoji vlastní síť. Autoři přidali v poslední verzi podporu pro Facebook. Vzhled tohoto kecálku je příjemný a není tak přeplácaný jako ICQ. Má však smysl jen pro uživatele, kteří používají Microsoft Network.

Na linuxu dobře známý Kopete je výborný program podobný QIPu či Mirandě. Neobsahuje nic odlišného od konkurence. Je však velice populární pro uživatele KDE na Linuxu.

Komerční Trillian, kde si musíte za kvalitu připlatit, je po všech stránkách odladěný komunikátor. Podporuje širokou škálu protokolů a vše je zde výborně funkční. Je však placený. Pokud chcete verzi zdarma dostanete ořezanou verzi o některé zajímavé možnosti ochuzenou.

Gtalk – aplikace přímo jen pro službu od Googlu, nic více neumí.

Yahoo! Messenger – stejná jako Gtalk

Meebo – velice zajímavá aplikace, není pro desktop ale je dostupná kdekoliv přes internetový prohlížeč. Propojuje Facebook, icq, aim a Windows live. Můžete se přihlašovat ke službám jednotlivě nebo si zřídit Meebo účet, který vás bude automaticky přihlašovat ke všem vámi nastaveným službám. Můžete používat i Meebo notifier, který vás bude upozorňovat na nové zprávy v oznamovací oblasti.

Instant messengerů je daleko větší škála a každý má určitě ten svůj oblíbený..

Komentáře

Nahoru