Kdo nechává nejvíce cenzurovat internet? Google zveřejnil šokující odhalení

Kdo nechává nejvíce cenzurovat internet? Google zveřejnil šokující odhalení

Vlády jednotlivých států požadují stále větší cenzuru internetu

Ve čtvrtek Google zveřejnil zprávu, v níž uvádí míru, s jakou vlády jednotlivých zemí nechávají cenzurovat internet pro své občany. Největší zásahy do internetového giganta Googlu prý požadují Spojené státy a Brazílie.

V drtuhé polovině loňského roku obdržel Google 2285 vládních žádostí o odstranění obsahu ze svých stránek včetně vyhledávače či Youtube, v předchozím pololetí to bylo 1811 žádostí. Uvádí to samotná Google ve zprávě Transparency Report. Žádosti se týkaly 24 179 stránek obsahu, v prvním pololetí loňského roku pak 18 070 stránek.

Žádosti vlád o cenzuru internetu jsou čím dál častější. Vlády se často snaží zamezit běžným občanům v přístupu k politicky orientovanému obsahu a tento politický obsah ze stránek zcela odstranit. V druhé polovině loňského roku dostával Google vyšší počet žádostí o cenzuru z Ruska a Brazílie. O odstranění klipů na Youtube, týkajících se kontroverzního filmu Nevinnost muslimů, bylo požádáno z celkem 20 zemí.

Otázkou nakonec zůstává, nakolik je možné skutečně efektivně cenzurovat internet. Pro technologicky vyspělé společnosti je totiž charakteristické právě to, že uživatelé jsou schopni prolomit ochranu, skrývající cenzurovaný materiál, a dostat se k utajovaným informacím. Kromě toho nesmíme zapomínat na právo na informace, jedno ze základních lidských práv, ukotvených v řadě legislativních dokumentů.

Zdroj: http://veda-a-technika.eurozpravy.cz

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru