Pavel Železný a KnihoBudky: Sme radi, keď ľudia knihy nevracajú alebo ich pošlú ďalej

Pavel Železný a KnihoBudky: Sme radi, keď ľudia knihy nevracajú alebo ich pošlú ďalej

O tom, že nápad pretvoriť staré telefónne búdky na verejné požičovne kníh, je dobrý a praktický, vedeli Monika s Pavlem hneď od začiatku. Pomocou grantového programu O2 Think Big začali v oku 2013 svoje predstavy úspešne realizovať. V tom momente už nebolo cesty späť a spoločné vízie sa zhmotnili do 2000 kg železa a skla.

Prvá KnihoBudka bola slávnostne predstavená verejnosti 9. Januára 2014 v pražskej nemocnici IKEM. V súčasnosti funguje 7 KnihoBudiek, v ktorých platia jasné Nepravidlá a sympatický dva a pol členný tým plánuje ich počet v tomto roku strojnásobiť.  

 

Ako vznikol taký neobvyklý projekt akým je KnihoBudka?

Věděli jsme, že existuje grantový program od O2 Think Big. Viděli jsme fotky takových budek s knížkami po světě a vzhledem k několika článkům, jak se budky v ČR ruší, jsme tyto informace spojili a po měsíci přemýšlení jsme během týdně napsali projekt, který peníze získal.

Přiznám se, že jsem moc nepochyboval o tom, že je náš nápad dobrý, praktický, využívá nevyužitých budek O2 a grantu skrze O2, takže nám to celé dávalo smysl.

Čo bol váš prvý krok po tom? Ako ste sa rozhodli na KnihoBudke reálne začať pracovať?  

V momentě, kdy dostanete peníze a máte závazky vůči grantové smlouvě, vás to tlačí nejvíce. Nebylo již kroku zpět a co jsme si uvařili, to jsme si snědli :).

  Ktorý moment bol zlomový, kedy ste si uvedomili, že sa dal celý projekt do pohybu?

Asi v momentě, kdy nám přistálo u Prádelny Bohnice (která nám věnovala na 4 měsíce prostor) 7 starých telefonních budek, to se výmysly, nápady a vize zhmotnili v 2000 kg železa a skla :)

Búdky sme dali  ľuďom, aby slúžili

Búdky sme dali ľuďom, aby slúžili

Knihy neevidujeme, nesháníme aktivně, budky namátkově kontrolujeme

Koľko času venujete KnihoBudke? Venujete sa okrem toho aj iným projektom?  

Snažíme se věnovat projektu co nejvíce času to jde. Teď je trochu hektické období, takže to bývá jen pár hodin týdně, ale už máme tým dobrovolníků, kteří nám budou do budoucna pomáhat. O dobré věci je potřeba pečovat :-) A hodně času věnují svým budkám i místa, kde jsou teď budky umístěny. Monika je zaměstnaná, chystá se na mateřskou dovolenou, já podnikám. Takže oba občas nevíme, kde nám hlava stojí, ale naštěstí jsme ji zatím vždycky našli:-)

Z kade beriete knihy, ktorými búdky zásobujete? Vediete si o nich nejakú evidenciu a sledujete ich život alebo ich ďalej nekontrolujete?

Projekt se řídí podle jasných „nePravidel“, tedy knihy neevidujeme, nesháníme aktivně,  budky občas namátkově kontrolujeme. Budky jsme dali lidem, ať slouží, nechtěli jsme vyrobit složité procesy, které by stály nejen čas, ale přidaly by lidem příliš mnoho mantinelů. Takže jsme napsali jen 5 bodů, jak se v budce chovat, a dále to necháváme na lidech. Hodně knížek máme od dárců, kteří už zkrátka nevědí, co s nimi. Skladuje je pro nás Elpida (mají knižní projekt Kup book!, který slouží seniorům) – za což moc děkujeme!

Momentálne funguje 7 budiek umiestnených v Prahe

Momentálne funguje 7 budiek umiestnených v Prahe

Nájdu sa u vás doma nejaké knihy alebo ste všetky venovali do KnihoBudky?

Samozřejmě, máme doma své oblíbené knihy, které jednou třeba věnujeme, občas nějaké vyřadíme a zaneseme je tam, nebo si je schováváme pro další budky (letos určitě další přibudou). Stávající budky rozhodně netrpí nedostatkem knih, naopak. Řešíme literární kurátory, kteří by z budek odnesli a recyklovali nebo přesunuly jinam knihy, které jsou upřímně nečitelné, špatné nebo prostě jen leží a nenašly čtenáře…

Sú ľudia naklonení takémuto projektu? Vracajú poctivo knihy a majú tiež záujem prispieť?

Jak plyne z našich nePravidel, tak nevíme. Upřímě jsem rádi, když knihy nevrací, nebo je dají někam jinam a přinesou zase pár svých, aby knížky kolovaly. Lidé nám volají snad každý týden, píší e-maily, nebo již přímo chodí na sběrná místa (centrum Elpida na Pankráci) nebo přímo do KnihoBudky.

Majú ľudia stále chuť čítať?

To se asi zeptejte jich, ale každý den v MHD vidím, jak lidi čtou klasické papírové knihy, tak bych si dovolil říct, že ano. :)

Budky našťastie netrpia nedostatkom kníh

Budky našťastie netrpia nedostatkom kníh

Asi nejvíce věc zdrží vyjednávání o veřejném prostoru s městy

Ako dlho trvá vytvorenie novej KnihoBudky a čo všetko to zahŕňa?

Zákeřná otázka :) , proces je dynamický a odvíjí se od vyjednání místa, vyjednání převozu budky, její ceny a poté úpravy (nátěr, polep apod.). Plus vytvoření polic v budce, případně může stát v místě i lavice. Celkem může vše zabrat jeden týden i půl roku. Asi nejvíce věc zdrží vyjednávání o veřejném prostoru s městy, proto jsme zvolili pro prvních 7 budek místa, kde byl zájem o nás a kde chtěli mít budku jako první, takže jednání netrvala dlouho.

Ako financujete celý projekt, alebo fungujete skôr na báze darov a propagácie?

Po 7 budkách financovaných od O2 Thing Big již nemáme přímé sponzory. Máme vyjednány nákupní ceny pro další O2 budky. Pro neziskovou organizaci nebo města se vejdeme vždy do 20 tisíc Kč za realizaci. Pro komerční subjekty do 30 tisíc. Závisí to na logistice, úpravách a času práce lidí. Min 75 % stojí realizace a zbytek peněz šetříme na vlastní budky, jejich opravy atp. Projekt chceme udržet neziskový, ale chápeme, že musí být udržitelný.

Koľko KnihoBudiek v súčastnosti existuje a koľko tento rok ešte plánujete vytvoriť?

Nyní je funkčních 7 KnihoBudek v Praze. Rádi bychom letos tento počet ztrojnásobili, ale hodně to záleží na týmu lidí, kteří se do projektu zapojí.

 

Prvá KnihoBudka bola úspešné otvorená 9. januára 2014

Prvá KnihoBudka bola úspešné otvorená 9. januára 2014

Projekt chceme udržet neziskový, ale chápeme, že musí být udržitelný

Aké sú vaše plány s KnihoBudkami do budúcna? Chcete šíriť tento projekt aj do iných miest, prípadne iných krajín?

Ano, již se námi inspirovali další a KnihoBudek nebo jiných budek s knížkami letos vzniklo snad více jak 5. Jedna krásná je třeba v Bystřici nad Perštejnem, kde našli historickou budku, kterou předělali pro účely veřejné knihovny.

A najdôležitejšia otázka na koniec: ktorá kniha je vaša najobľúbenejšia?

Pavel: Moje nej knihy jsou Prsatý muž a zloděj příběhů, Bílý Tesák nebo 4 Dohody.

Monika: Pí a jeho život. Jednoznačně. A pak Tracyho tygr a Malý princ. A Svět podle Garpa. A Čtvrtá ruka. A Harry Potter:-)

Optimistická realistka, ktorá verí, že každý si je strojcom vlastného šťastia. Milovníčka nových výziev, cestovania, jazykov, písania a P. Coelha. Zaujímam sa o podnikanie, jedinečné start-upy a inšpiratívnych ľudí.

Komentáře

Nahoru