Konečně účinný lék proti stresu? Samotka uprostřed divoké švédské přírody

Tři dny, pět lidí se stresujícím povoláním a pro každého z nich jedna skleněná chatka. Kolem nádherná švédská příroda, kam až oko dohlédne, žádné moderní technologie ani kontakt s vnějším světem. Děsivá představa nebo pohlazení po duši? Přesně takto vypadá experiment s názvem The 72 Hour Cabin, který provádí vědci z lékařské univerzity Institut Karolinska ve Stockholmu. Jejich výzkum má za úkol změřit míru vlivu švédské přírody na redukci stresu.

Švédsko

Hektické životní tempo, neúnosné množství povinností a konec pracovní doby v nedohlednu. Tyhle stresové situace zná důvěrně asi každý z nás. Způsoby, jak se dlouhodobě účinně odreagovat jsou pro mnohé ale velká neznámá. Kniha nebo zajímavý film nám sice dokážou na chvíli zaměstnat hlavu, další den se pracovní kolotoč ale opakuje a základ pro pozdější nemoci či syndrom vyhoření je na světě. Jak na tento začarovaný kruh vyzrát?

Švédsko je dobře známé pro svou vysokou životní úroveň. Jaké je ale tajemství místních, že se cítí natolik spokojeni se svými životy? Zdá se, že klíčovou roli by mohlo hrát prostředí, ve kterém žijí. A právě zjištění, jaký vliv má na lidi pobyt v těsném sepětí s tamní přírodou, má za cíl případová studie The 72 Hour Cabin.

Švédsko3

Výzkumníci Walter Osika a Cecilia Stenfors si pro svůj záměr vybrali pět účastníků z různých zemí, kteří často trpí na stresové situace. Najde se mezi nimi například londýnský novinář, policistka z Mnichova nebo organizátor společenských akcí z New Yorku. Účastníci budou rozmístěni do prosklených chaloupek na ostrově Henriksholm na západě Švédska, přímo uprostřed divoké přírody. Vybraná lokalita je ze šedesáti procent porostlá lesy, zbytek tvoří rozlehlé pastviny. Soukromé chatky pro potřeby výzkumu navrhla studentka architektury Jeanna Berger v jednoduchém designu za použití skla v kombinaci s dřevěnou konstrukcí pro efekt maximálního spojení s přírodou.

Během 72 hodin nebudou participanti v kontaktu s okolním světem, dny stráví běžnými aktivitami, jako jsou procházky v přírodě, plavání, rybaření nebo vaření, zatímco bude monitorována jejich hladina stresu.

Výsledky studie budou prezentovány 10. října a měly by deklarovat blízký vztah Švédů k jejich přírodnímu bohatství. Experiment by mohl sloužit také jako inspirace ostatním zemím, jak zlepšit svou životní úroveň.

Zdroj text/foto: visitsweden.com, vastsverige.com

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru