Lampa poháněná rostlinou – to nejsou čáry, to je světlo budoucnosti jménem Living Light

Svítí, ale přitom nepotřebuje baterky ani zapojení do zásuvky. Jak je to možné? Unikátní lampička Living Light totiž nespotřebovává elektrickou energii tak, jak ji známe, namísto toho využívá mikrobiální energii z rostlin.

lampa3

Smělá vize, že by jednou flóra dokázala pohánět osvětlení v celých městech je zatím v plenkách, malá čtecí lampička Living Light je ale prvním krokem k její postupné realizaci. Základem je fotosyntéza. Zjednodušeně lze říct, že při tomto biochemickém procesu vzniká mikrobiální energie, kterou využívají led diody v lampě, a tím vytváří světlo. Menší množství produktů by mělo světlo online světa spatřit už během letošního roku, zatím je možné lampičku na stránkách výrobce pouze předobjednat.

Jedná se o technologii založenou na přírodních procesech a bezpečnou jak pro rostliny, tak pro životní prostředí. Systém je navíc použitelný pro všechny druhy rostlin, které žijí v mokrém prostředí. Vyvinula ji firma Plant-e, která na projektu spolupracuje s designérkou Ermi van Oers od roku 2016. Jejich společným cílem je implementovat mikrobiální energii do našeho každodenního života. Designérka má o svém nápadu jasno: „Měli bychom nadále snít a své sny vizualizovat, abychom inspirovali ostatní, abychom se přiblížili k udržitelnějšímu energetickému systému.“ Společnost zároveň pracuje na vytvoření osvětlení městského parku, které se bude samo spouštět, jakmile návštěvník do parku vkročí, a poskytne mu jedinečný zážitek z živého světla, kterým jej obklopí.

lampa2

Vedle Living Light existují také další iniciativy k vytvoření města budoucnosti, která budou šetrná k životnímu prostředí. Například v Las Vegas instalovali na náměstí lampy, které ke svému provozu využívají kinetickou energii lidské chůze. Dalším zajímavým produktem jsou přesýpací lampičky na čtení, které fungují díky kinetické energii ze samotného přesýpání písku.

Zdroj text/foto: Living Light

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru