Lezec Ondra opět posunul hranice možného. Co dokázal tentokrát?

Lezec Ondra opět posunul hranice možného. Co dokázal tentokrát?

Poprvé většina z nás o Adamu Ondrovi výrazněji slyšela loni v listopadu, když v novém světovém rekordu, který navíc zkrátil o úctyhodných jedenáct dní, zdolal legendární stěnu Dawn Wall v americkém Yosemitském národním parku. Na stěně strávil nepřetržitě osm dní. A teď si tenhle sympatický mladík připsal na své konto další fenomenální úspěch.

Profesionální lezec Adam Ondra má tu smůlu, že se věnuje poměrně neznámému sportu. O jeho úspěších se tak dozví jen hrstka zasvěcených, kteří cíleně sledují světovou (horo)lezeckou scénu a zajímají se o výsledky mezinárodních soutěží. V běžných sportovních rubrikách mainstramových médií ovšem o něm padne zmínka jen zřídkakdy. Pro ty z vás, kteří o něm dosud neslyšeli, proto připomínáme, že zvládl již třikrát získat titul mistra světa ve sportovním lezení a je autorem několika světových rekordů. Ten poslední překonal v neděli 3. září, když v norském Flatangeru zdolal stěnu s nově zavedeným stupněm obtížnosti 9c.

Čtyřleté přípravy završilo vítězství

Obtížné stěny jsou Adamovou parketou a právě na ně se ve své kariéře nejvíce zaměřuje. Jako jedinému lezci v historii se mu podařilo zlézt všechny tři cesty dosud označované jako nejtěžší, tedy s obtížností 9b+ podle standardně užívaného francouzského systému. Čerstvým úspěchem z Norska však zjevně překonal hranice možného a stanovil v tomto unikátním sportu nové limity.
„Ani jsem nedokázal zakřičet radostí, jen jsem tam visel v laně a v očích cítil slzy. Tolik radosti, úlevy, vzrušení najednou. Mnoho měsíců života sečteno ve 20 minutách lezení,“ popsal svůj zážitek čtyřiadvacetiletý sportovec. Na svůj výkon se připravoval čtyři roky, nejintenzivnější trénink však absolvoval během loňska. V Norsku strávil s fyzioterapeutem dlouhé týdny nacvičováním specifických pohybů. Vlastní zlezení stěny s prozatímním názvem Project Hard pak i díky tomu zvládl překvapivě snadno. „Psychicky jsem byl naprosto v pohodě, a to bylo pro přelez klíčové,“ popsal okolnosti, které mu dopomohly k vítězství nad přírodními zákony.

Můžete ho vidět i ve filmu

K lezení se brněnský rodák dostal již v raném dětství a okamžitě mu propadl. Již ve dvanácti letech soutěžil mezi profesionály a od té doby byl mnohokrát oceněn nejprestižnějšími trofejemi, které lze v tomto oboru získat. Jeho kariéra je natolik pozoruhodná, že o něm již dokonce vznikl celovečerní dokumentární film. Režisér Petr Pavlíček jej přiléhavě pojmenoval Čarodějův učeň v narážce na mladíkovy takřka čarovné kousky, které na skalách předvádí. Když právě netráví čas ve výškách, studuje Adam Ondra na brněnské Masarykově univerzitě ekonomii.

Zdroj: HoryDoly.cz

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru