Dnes vyšlo 1 článků

Mozilla bude prodávat smartphony za 500 korun

Mozilla bude prodávat smartphony za 500 korun

Smartphony v ceně 25 dolarů (v přepočtu asi 500Kč) poháněné operačním systémem od Mozilly budou v dispozici v Indii a Indonésii ještě v tomto roce. Dokáže se tímto krokem Firefox OS vyrovnat svým konkurentům v pohodě iOS a Androidu?

 

 

5 stovek za smartphone? To zní šíleně že? V praxi vlastně ani ne. I když zatím toho o novém smartphonu moc nevíme. Neznáme dokonce ani jeho název. Ví se akorát, že se ho dočkáme do konce  roku.

 

Nejznámějším produktem Mozilly je její internetový prohlížeč Firefox, který do příchodu Google Chrome využívala velká část uživatelů. Nicméně kromě toho vlastní i svůj vlastní mobilní operační systém – Firefox OS.

Ale o tom jste pravděpodobně ani neslyšeli. Nikdo se o něj totiž moc nezajímá. Proč? Pokud jsou lidé uživateli Androidu nebo iOS zařízení, kde si mohou užívat prvotřídního hardwaru a nekonečné množství aplikací, tak proč by chtěli přejít na nějaký Firefox OS?

Smartphony s Firefox OS

Smartphony s Firefox OS

Vždyť Firefox OS je zatím nový, neozkoušený, a zatím nemá moc aplikací. A jeho konkurenti už dominují trhu – iOS nebo Android využívá více než 88% uživatelů. Zbylých 12% je rozděleno mezi BlackBerry, Windows Phone a několik dalších společností.

Proč tak levně?

Pokud tedy lidé nechtěji přejít na Firefox OS, jak může Mozilla získat větší podíl na trhu? Je to jednoduché – stačí vytvořit nové majitele smartphonu. A i proto se nové Mozilla smartphony – samozřejmě s Firefox OS zaměří na rozvojové trhy.

V těchto zemích stále dominují klasické „hloupé“ mobilní telefony, protože jsou levné. Smartphony jsou zde sice dostupné, ale většinou jsou na obyvatelé těchto zemí drahé.

Strategie Mozilly je tedy jednoduchá. Přinesou na zatím nerozvinuté trhy smartphony za pár desítek dolarů, kde není moc konkurence. Lidé začnou přecházet ze starých telefonů na Firefox OS a tím tento nový systém získá mnoho nových uživatelů.

A kde jsou uživatelé, jsou i peníze. Dokonce je i možné, že Mozilla na samotném hardwaru prodělá. Nicméně to se nakonec může vyplatit díky softwaru, což je model, který využívá Amazon se svým Kindle či dnešní herní konzole.

Určitě zde budou i nějaké placené aplikace, z jejíchž prodeje něco půjde i do kapsy Mozille. Například Amazon prodělává na svých elektronických čtečkách Kindle, ale to se mu vrací při prodeji knih na toto zařízení.

Dokáže Mozzila vydělávat na aplikacích stejně jako Google?

Dokáže Mozilla vydělávat na aplikacích stejně jako Google?

A o jakých hodnotách se tu bavíme? Pokud chce vývojář vydávat hry na Google Play, tak si musí zaplatit jednorázový registrační poplatek 25 dolarů (v přepočtu 500 Kč). A u App store od Applu je to ještě více.

Pokud chcete vydávat hry pro systém iOS, tak musíte každý rok zaplatit poplatek 99 dolarů (v přepočtu asi 2 tisíce Kč). V tomto byznysu se tedy točí obrovské peníze, a je jenom otázkou, jak moc toho Mozilla využije.

Háček

To celé má ale jeden háček: infrastrukturu. Aby smartphony mohli plnohodnotně fungovat, tak potřebují jednu zásadní věc – internet. A nejsme si jisti, jak je takový internet dostupný v Indii nebo v Indonésii.

V obou zemích je sice o internet zájem, ale ještě bude dlouho trvat, než se internet dostatečně rozšíří.

Budoucnost

Pokud to v Indii a Indonésii vyjde, tak další v pořadí bude pravděpodobně Latinská Amerika a Čína. Nicméně v Číně to bude tvrdý boj, protože tamní značky jsou taktéž velmi silné a levné.

Ale tak kdo ví. Třeba se my Češi taky jednou dočkáme smartphonů v ceně návštěvy dražší restaurace.

 zdroj: time.com, wsj.com

 

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru