Na začátku byla místnost plná součástek

Na začátku byla místnost plná součástek

Dnes je běžným standardem mít doma osobní počítač. Málokdy jen jeden. Mladí touží po noteboocích, dospělí spíše po počítači ke kancelářské práci a k televizi (HTPC) a starší chtějí držet krok s dobou. Jak to vše začalo?

První generace – V 19. Století jistý Charles Babbage vymyslel základní principy fungování stroje pro složité výpočty. Avšak první „počítače“ byli postaveny ve 30. Letech 20. století. Hlavním rozvojem prošly hlavně díky 2. Světové válce, která paradoxně umožnila rychlý vývoj všech odvětví vědy. První počítače byli velice náročné na výrobu a údržbu. Zabrali celou místnost a často se porouchali. Byli hlavně určeny pro dekódování německých šifer Enigma za druhé světové války. Kdo by si tehdy pomyslel, že nástroj proti nepříteli nás jednou bude spojovat.

Druhá generace – Zmenšení rozměrů, zvýšení výkonu a zlepšení charakteristik přišlo až s objevem tranzistorů (polovodičů). Začali být snahy o komerční aktivity s počítači.

Třetí generace – Přišla s používáním integrovaných obvodů. S tímto vylepšením se začali objevovat první „osobní počítače“.  V této době bylo nejznámější IBM (dnes také známá firma).

Čtvrtá generace – Už přišla doba pro mikroprocesory. Celý integrovaný obvod o velikosti stolové desky se už vešel do malé krabičky – vývoj skutečně osobních počítačů v 80. letech. Tehdy výkřik nové technologie nám dnes může přijít směšný. A právě tady začínala historie nabírat na obrátkách díky odvážným lidem, kteří se nebáli prosadit se. Vznikl Microsoft, Apple a také už v této době byly firmy jako HP a Dell. Začal doslova boj o trh s počítači. Zároveň s počítači byla potřeba mít i dobře ovladatelné rozhraní pro běžné uživatele. Vznikal Linux, první Windows, Mac OS a další. Spousta systémů byla na trhu a spousta jich byla i kvalitních, ale prodejní politika Microsoftu byla chytře vymyšlena a Windows byl ve velké míře na osobních počítačích a pomalu vystrkoval konkurenci a nasazoval monopol. Apple nechtěl zůstat pozadu a tak vyvíjel svůj OS X, a nadšenci z celého světa svůj Linux. To jsou do dnes tři nejznámější a nejpoužívanější systémy – Windows, Mac OS X, Linux. Operační systémy de facto určovali laťky pro výrobce hardwaru a tím i do jisté míry vývoj samotných počítačů a práci s nimi.

Vývoj počítačů se za posledních deset let rapidně zrychlil a dnes už se téměř každý měsíc uvádí nová technologická novinka. To, co před dvaceti lety bylo náročné a nemyslitelné, je dnes hračkou a samozřejmostí. Dříve bylo cílem dostat celý sál do krabice, dnes celý svět do jedné sítě. S  jídlem roste chuť a počítače nám doopravdy zachutnali. Uvidíme co přinesou další roky.

Komentáře

Nahoru