Nalezení 2 dokumentů z doby II. světové války dokumentuje způsob prolomení kódu šifrovacího zařízení Enigma

Byly nalezeny dva 70 let staré dokumenty Alana Turinga. Na nich je naznačen způsob rozbití kódu šifrovacího zařízení Enigma. Tyto dva dokumenty jsou nyní k dispozici v Národním archivu v Kew, West London.

GCHQ (government’s communications headquarters) se podařilo přibližně datovat papíry, protože v jedné části textu Turing učinil odkaz na Hitlerův věk. Jeden doklad nese název „The Applications of Probability to Crypt“ a další se jmenuje „Paper on the Statistics of Repetitions“. Dokumenty obsahují diskuzi o matematickém přístupu k lámání kódů.

Jak je z názvů dokumentů patrné, pojednávají o způsobu prolomení kódu matematickou pravděpodobností kódování a opakování slov. Tajný nacistický kód sloužil především pro řízení ponorek, které způsobovaly spojencům obrovské škody.

Alan Turing by se letos dožil 100 let. Za druhé světové války byl Turing jedním z vědců, kteří v Bletchley Parku luštili německé tajné kódy Enigma a Tunny. Díky němu měli angličané v době války k dispozici nepřátelskou komunikaci. Počítač Colossus na kterém pracoval, byl po válce na povel Winstona Churchilla rozbit na kusy. Po druhé světové válce byly Turingovy myšlenky využity při konstrukci prvních počítačů řízených programem uloženým ve vnitřní paměti. Tyto počítače Turing využíval v 50. letech, kdy pracoval na vysvětlení morfogeneze.

Zdroj: BBC News

Štítky:

Komentáře

Nahoru