Nano(technologie) budoucnosti – víte, že je máte doma?

Jsou tak malinké, že je lidským okem nemáte šanci zaznamenat. Nanočástice. Možná budoucnost lidstva.

S pomocí nanotechnologií by kupříkladu doktoři mohli bezpečně dopravit do lidského těla malého robota, který by dokázal dovnitř dostat potřebné látky a rozprášit je přímo na postiženém místě. Tím by dramaticky zvýšil jeho šanci na přežití, anebo by přispěl k úplnému vyléčení. Na tyto přístroje, které vám možná připomínají nejdivočejší sci-fi, si sice budou muset lékaři i jejich pacienti ještě počkat. Jenže…

Možná to ani nevíte, ale již dnes máme k dispozici některé produkty a vynálezy využívající právě principu nanotechnologie. Některé z nich si dokonce můžete koupit přímo v kdejakém supermarketu (u nás ještě moc ne, v zahraničí ano).

Ochrana materiálu

Nanotechnologie se využívají (nejčastěji ve formě sprejů) jako ochranná pomůcka před znečištěním či jako ochrana před vodou u oblečení, ale i stavebních materiálů a pomůcek. Stačí nanést tenkou vrstvu na jakýkoliv materiál (zeď, zem, střecha) a voda po tomto materiálu jednoduše steče pryč. Jednoduché a přitom efektivní. Tyto spreje s impregnační látkou se dají koupit i u nás, běžně je využívají i lidé na open air festivalech, když se chystají spát venku pod stanem a nechtějí, aby jim promokl v noci či přes den stan.

Ono ostatně právě na festivaly se použití nanotechnologií přímo nabízí, nastříkáte jimi oblečení, bundu a v tu ránu máte nepromokavý oděv či funkční deštník z vašeho oblečení.

Nanostěrače pro auta

Nanotechnologie se využívá také u tekutých stěračů na autech (prozaicky se jim říká tekuté nano stěrače :-)), které opět umí ochránit přední výzor auta řidiče před nadměrně silným deštěm a zajistit mu tak dokonalý výhled při řízení. Pokud chcete vidět, jak to funguje, tady máte praktický příklad. Funguje to téměř na stejné bázi, jako předchozí produkt. Pouze s tím rozdílem, že cena za tento přípravek nedosahuje astronomických výšin (obecně se dá přípravek s tekutými nanostěrači pořídit kolem 200 Kč, ale samozřejmě záleží na obsahu balení).

Lze je zakoupit u nás v ČR (nano-concept.cz).

Ohebné displeje

Nebo také flexibilní displeje. Jako jedni z prvních s nimi přišel Apple, který si tuto technologii nechal dokonce patentovat. Následně s ní začal koketovat také Samsung. Sice jsou tyto přístroje ještě stále dost drahé, ale to se může za pár měsíců celkem rychle změnit. A oč jde? K čemu jsou právě ty flexibilní, ohebné displeje dobré?

Představte si, že máte telefon nebo tablet, který se při pádu nerozbije, ale splyne s povrchem. Máte telefon, který si přizpůsobíte tak, jak vám samotným vyhovuje. Například do oblých místností budete moci konečně vložit také jednu velkou kulatou obrazovku. Dokonce již existují i celé flexibilní telefony se zakřiveným displejem (s touto novinkou již přišlo LG).

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru